wmaraci reklam

Litespeed vs NGINX - Nedir Bu Ülkemizdeki LiteSpeed Sevdası!?

31 Mesajlar 7.634 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Son zamanlarda bu iki web sunucusu üzerinde pek çok denemeler ve çalışmalar yaptım.

Normalde üst düzey performans garantisi altında, profesyonel NGINX veya OpenLiteSpeed/Litespeed sunucu kurulumu yapıyorum. WP altyapısındaki siteleri bu panelsiz sunuculara taşıyorum. Fakat son birkaç gün içerisinde hizmetlerim arasından Litespeed'i kaldırmaya karar verdim.

Sebebi ise performansını beğenmemem değil, kötü web sunucusu olması hiç değil. Fakat Litespeed tarafında şu detay dikkatimi çekti. Firma ürünlerini (OpenLitespeed ve Cyberpanel gibi...) piyasaya sürmeden önce tam olarak kararlı olup olmadığını kontrol etmiyor. Denedikleri birkaç sunucu firması dışında çeşitli firmalar üzerinde test etmiyor.

Örneğin az önce yine bir test amacıyla Openlitespeed kurulumu yaparken resmi sitelerinin dökümanından yararlandım. PHP yükleme aşamasında alttaki resimdeki gibi php için gerekli komutları yazmışlar fakat komutta lsphp73-mysql yazıyor gördüğünüz gibi.

Halbuki yüklenmesi gereken paket lsphp73-mysqlnd. Kendi dökümanlarında yanlış yazmışlar.

Bu ufak uyarıyı görmesem belki uzunca süre hatanın kaynağını arayacağım. WordPress kurduğumda veritabanı bağlantı sorunuyla karşılaşacağım.

Bu sadece ufak bir örnek. Tabiki rehberde bir anlık hata yapılmış olabilir ama bunun dışında özellikle hem OpenLitespeed hem de Cyberpanel üzerinde daha önce en az on defa benzer hatalarını gördüm. X firmasında sorunsuz kurulum yapılabilirken, Y firmasında tamamen hata vermesi veya CentOS üzerinde stabil iken Ubuntu üzerinde ek modüllerin sorun çıkartması artık yeter dedirtti.

Bir başka örnek, Quic.cloud serverları pert olmuş durumda. Site eklediğimde sunucuda gateway hatası veriyor. Müşteri destek ekibine yazdığımda ise cacheyi bypass etmemi söylüyor. Cacheyi bypass edince ben de siteme erişebileceğimi iyi biliyorum. Ama dediğini yapsam ip adresim anında fişlenecek ve hizmetlerini kullanmamın da bir anlamı kalmayacak. Sorunu arayalım, bulalım, çözelim gibi bir yaklaşımlarını göremedim. Sadece Cyberpanel'e iyi destek verdiklerini gördüm o kadar.

Uluslarası hizmet verdiğim için daha bugüne kadar yabancı bir müşterim bile Litespeed'i sormadı. WooCommerce eklentisine sahip e-ticaret siteleri yöneten bazı müşterilere cache konusunda kolaylık sağlayabileceği için ısrarla NGINX yerine (Open)Litespeed kurmayı önermiştim. Ona rağmen NGINX diye direttiler.

Yine köklü dev sitelere bakıyorum Litespeed'in esamesi bile okunmuyor. NGINX'den veya Apache'den başka bir sistem kullanan yok neredeyse. Tabiki Apache kullanmaktansa Litespeed her türlü daha iyidir ama bu firmalar Litespeed'e güvenmediği için mi Apache'yi bile kullanmaya razı oluyorlar sorusu aklıma gelmiyor değil.

Performans olarak ise açıkcası iyi olsa bile NGINX'e kıyasla zayıf kaldığını gördüm kişisel deneyimlerime göre. O yüzden sormak istiyorum nedir bu ülkemizdeki Litespeed sevdası!?
    iltekmer AdaletinSesi LocalSeo

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    reklam

Philosopher Philosopher We are all Philosophers Kullanıcı
    • Üyelik 05.07.2019
    • Yaş/Cinsiyet 21 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad S** A**
    • Mesajlar 259
    • Beğeniler 186 / 117
    • Ticaret 0, (%0)
    Bu konular da bilgim olmaması bir yana ama ülkemizde litespeed'i duymuş olduğum halde NGINX'i hiç duymadım.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

>_<

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Philosopher Aslında bu durum hosting firmalarından kaynaklanıyor. Cpanel henüz NGINX desteğini resmi olarak yayınlamadığı için ülkemizdeki hosting firmaları ya Litespeed ya da Apache kullanıyor.

Dünya genelinde ise kaliteli hosting firmalarının büyük bir bölümü ya NGINX'e geçti ya da Apache kullanmaya devam ediyor. Örneğin Siteground, Cloudways, Kinsta (en iyisidir). Tabii Litespeed kullanan büyük hosting firmaları da var A2 gibi ama gözlemlediğim kadarıyla hiçbir yabancı firmanın öncelikli tercihi Litespeed değil.

Wordpress.org kendi sitesi de NGINX kullanıyor. Litespeed'e oranla köklü firmalar tarafından NGINX'in tercih edilme anlamında ezici bir üstünlüğü var.
    GunduzT Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

GunduzT GunduzT WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 29.01.2019
    • Yaş/Cinsiyet 38 / E
    • Meslek web tasarımı
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad G** T**
    • Mesajlar 105
    • Beğeniler 104 / 46
    • Ticaret 0, (%0)
    Bizde usta çırak ilişkisi daha kuvvetli.

Dünya zamanında Adobe Illustrator - Corel Draw olarak bölünmüşken bizde ise Macromedia Freehand yaygın kullanılıyordu. Adobe Freehand'i satın alıp yeni sürümünü çıkarmayacağını açıklamasına ve Illustrator'ü daha uygun fiyatla sunmasına rağmen yıllar boyunca yazılım satan firmalara Freehand soruldu durdu. (unicode uyumsuzluğu gibi çözümsüz yönlerine rağmen)

Neden çünkü ustasından bir şeyler öğrenmiş yeni bir şeyi denemeyi gözü kesmeyen bir kesim vardı. Ustası bu doğru demiş. Yıllar geçse bile o doğru değişmez.

Tahminimce sektörde ücretli destek veren kimi kişiler bu hurafeyi yaydılar. "Litespeed kullanınca hız 5-10 kat artıyor" Onların kuyuya attıkları taş yankılanmaya devam ediyor.

Yahu %10 hız farkı için millet kendini yırtıyor. Büyük ölçekli bir firmada %1-2'lik performans kazancı demek çooooook tane sıfırlı fatura kazancı demek. Bu seviye kazancı olsa o devasa firmalar salak mı? Nginx kurmayı beceren mühendisleri Litespeedi de bir şekilde kurarlar.

Bir ara bende bu işe kafaya takmış baya döküman okumuş karşılaştırma bakmıştım.
    Litespeed'in kendi sitesindeki haricinde doğru düzgün karşılaştrma bulamamıştım. *

*
    (- Litespeed ticari bir firma ticari bir firmanın hiç bir testi benim için referans değildir. Bağımsız güvenilir kaynak ararım.

- kıyıda köşede kalmış bilgi seviyesi belirsiz kimi bloggerların testleri var, onları referans almadım. Bildik site yada kişilerin testlerini aradım güvenilir bir karşılaştırma bulamadım.)
    melankolia sworks Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 05.07.2019
    • Yaş/Cinsiyet 21 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad S** A**
    • Mesajlar 259
    • Beğeniler 186 / 117
    • Ticaret 0, (%0)
    Anladım, Cpanel'in de problemi var. Böyle bir sisteme destek vermemesi mantıksızca bir durum.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

>_<

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    GunduzT Bahsettiğiniz örnek tam olarak durumu özetlemiş. :) Aslında ülke firmalarını kötülüyor gibi görünmek istemediğim için bizzat yazdığınızı yazacakken vazgeçmiştim. Litespeed kurulum konusunda NGINX'e oranla çok çok daha basit bir kurulum imkanı sunuyor. Zaten direk kendi paneli var. NGINX'de panel gibi bir durum yok. htaccess bile devre dışı zaten.

Philosopher NGINX firması, Litespeed'in aksine açık kaynak kodlu bir web sunucusu yaptığı için bu yönde bir atılım yapmadı. Litespeed bildiğimiz gibi ücretli. Zaten NGINX firması, NGINX Plus üzerinden kurumsal dev firmalara binlerce dolara hizmet veriyorlar. Bu yüzden hosting firmalarının NGINX kullanıp kullanmaması veya NGINX'in yaygınlaşması firma için kazanç sağlamayacağından dolayı hiçbir anlam ifade etmiyor.

Litespeed ise kullanıldıkça daha çok para kazanacağı için kendisi bizzat eklenti, panel entegrasyonları vs. sağlıyor.
    GunduzT Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 09.08.2018
    • Yaş/Cinsiyet 23 / E
    • Meslek (.*?)
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** Ş**
    • Mesajlar 1392
    • Beğeniler 421 / 799
    • Ticaret 4, (%100)
    Bazı kısımlarda haklı, bazı kısımlarda ise varsayımsal bir yazı olmuş
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.07.2019
    • Yaş/Cinsiyet 21 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad S** A**
    • Mesajlar 259
    • Beğeniler 186 / 117
    • Ticaret 0, (%0)
    @sworks Bilgilendirme için teşekkürler.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

>_<

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Escalous Tam olarak ne gibi varsayımsal yönleri olduğunu düşündünüz? Litespeed vs NGINX yazma sebebim anket için. Yani performans kıyaslaması yapmak için yazmadım.

Litespeed üzerinde bulunan kendi yaptıkları NGINX vs Litespeed testinde NGINX+FCGI kullanılmış. Haliyle W3TC+Apache bile daha performanslı görünüyor şaka gibi. Doğru kombinasyon NGINX+PHP-FPM olmalıydı.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
    • Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)
    sworks Ben Nginx konusunda cPanel destek problemi olduğunu düşünmüyorum. Bilirsin, uzun süre cPanel üzerinde Nginx kullandık. Engintron kurulumu ile istediğin tüm ayarları rahatlıkla yapabiliyorsun ve gayet güzel çalışıyor, hata falan da almadık hiç.

Maalesef ülkemizde Nginx uzmanı olan fazla sayıda kişi olmadığından ve tüketicilere Nginx çalışma prensibini izah edemeyişi/etmeyişi nedeni ile kolaya yönelip Litespeed olarak hizmet verdiklerini düşünüyorum. Ve kimse kusura bakmasın ama sunucu özelliklerini karşılayan ''full özellikli'' lisans paketini aldıklarını da sanmıyorum, çünkü asla maliyetin altından kalkamazlar. Tüm firmalara değil bu sitemim, yanlış anlaşılmak istemiyorum.

Nginx ile ilk tanışmam İngiltere de bir firmadan paylaşımlı hosting hizmeti almamla başladı. Firmaya destek attım ve Litespeed kullanabilirmiyiz, bedeli ne olur diye sordum. Adam gülerek cevap yazdı bana. Neden paranızı çöpe atmak istiyorsunuz? diye.

Ve bana yapmam gereken bazı şeyleri izah etti sonrasında. Yahu bir baktım siteler çok güzel çalışıyor.

LiteSpeed, WP-CLI, NGINX

Eğer böyle bir şeye denk gelirseniz bilin ki burada Open Litespeed kullanılıyor iması ile aslında mevcut bile değil. Ve sadece bu yöntem ile %300 performans artışı olacağını beyan ediyorlar. Halbuki bu tamamen pazarlama taktiği her yerde ''Litespeed iyidir'' cümlesini duyan kişiler için. Direkt Nginx üzerindeki uzmanlıklarını kullanarak yapıyor bunu yabancı firmalar.

Açıkçası ben de bunu fark ettikten sonra tamamen Nginx kullanmaya başladım.

Çok yüklü trafiği yüksek siteler için Litespeed tavsiyesinde bulunabilirim ama ciddi maliyettir.
    Crewx Lim10Ata sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al