wmaraci reklam

VPS'ye geçiş süreci

20 Mesajlar 3.058 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Selam arkadaşlar.

Aylık 250-300 bin görüntülenme alan ve 20 gb ftp ve 1gb mysql veriye sahip forum sitemi mevcut VDS sunucudan Netinternet VPS'ye taşıyacağım. Sunucu yönetimi konusunda henüz çok tecrübeli değilim ve tecrübeli bir arkadaştan yardım alacağım ama sizlere de danışmak istedim.

Forum altyapısı PHP üzerine. Sunucuyu aldığımızda Centos 7 üzerine Lamp kuracağım vs. Bunların dışında mutlaka yapılması gereken, dikkat edilmesi şeyler nelerdir? Muhtemelen bir de cpanel lisansı alacağım ama ücretsiz alternatiflere de bakıyorum. Teşekkürler.

wmaraci
reklam

bilisimciblog bilisimciblog Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** B**
  • Mesajlar 392
  • Beğeniler 141 / 79
  • Ticaret 0, (%0)
Bence google cloud a taşısan daha mantıklı olur 🙂 sadece bir öneri
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
1-) Vultr veya Digital Ocean veya Alibaba Cloud kesinlikle çok daha iyidir.Siteniz ciddiye alınması gereken bir hite sahip bu yüzden bu firmalar çok daha iyidir.
2-) LAMP önermem. Apache kullanılsa bile devri kapandı artık. Bilinçli olan büyük siteler dahil nginx veya openlitespeed çok çok daha iyidir Apache'den. Güvenlidir de ayrıca.
3-) mysql değil mariadb kurmalısınız.
4-) Kesinlikle panelsiz bir şekilde kurmalısınız. Gereksiz ram ve cpu tüketiminden kaçının.

Önerilerimiz bunlar eğer desteğe ihtiyaç duyarsanız lütfen çekinmeyin. Panelsiz nginx ve panelsiz openlitespeed, panelli ise Cyberpanel kurulumu yapıyoruz. Pek çok müşterimizin sitesini daha önce Vultr'a taşıdık. Ücretsiz 50$ kredi ile başladılar :)

Ekleme: (LEMP) Nginx kuracaksanız Ubuntu 18.04, openlitespeed kuracaksanız ise centos7x öneririm.
ilyasakkus AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek technical expert
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Neden VDS den VPS ye taşıyorsunuz ? Maliyet yüzünden mi ?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
bilisimciblog Teşekkür ederim inceleyeceğim.
sworks Özelden 2-3 soru sorup belki sizden ücretli destek isteyebilirim teşekkür ederim öneriler için.
farukkarahan Sunucu bir arkadaşın sunucusuydu ve bana 3gb ram ayırmıştı. Sunucusunu kapatacağı için bana maliyet açısından en uygun VPS oldu. Aslında arkadaşların yukarı belirttiği yabancı şirketlerden Digital Ocean'ı düşünüyordum, daha uyguna geliyor ama herhangi bir sorun vs olduğunda Türkçe destek alabilmek adına yerli tercih edeceğim gibi duruyor.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
Digital Ocean tavsiye ederim ama sisteme kaydettiğin kredi kartında bir sorun olursa ödeme periyodunda siteni askıya alıyorlar ve bildiğim kadarıyla önden topluca ödeme izin vermiyor bende alacaktım ama bu özelliği sebebiyle vazgeçtim. Tavsiyem 10 dolarlık 2 gb vultr vps dir. Fransa lokasyonu türkiyeden girişe çok iyi tepki veriyor. Ayrıca sunucu konusunda uzman birine kurdurursan bu gibi firmalarda sorun yaşaman çok zor. Yani destek kaydına gerek bile duymazsın.
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)
Lamp kurulum çok hantal olacaktır. Nginxe hakim değilseniz lempde yorucu olacaktır.

Öğrenirim diyorsanız panelsiz olarak lemp kullanmanızı tavsiye ederim. İnternette, özellikle yabancı forumlarda olsun, bloglarda olsun sayısız kaynak var. Bir çok sorunuzada stackoverflow da cevap bulabilirsiniz.

Yok ben o kadar uğraşamam dersen Plesk veya CyberPanel öneririm.

CyberPanel gayet stabildir ve alt yapı olarak openlitespeed kullanır, ram olarak ortalama 350-400mb kullanıyor. Disk alanı olarak fazla bir yer kaplamıyor.

2 GB ram li, 50gb disk li digitalocean, Vultr gibi yerlerden alacağınız vps gayet yeterli olacaktır.

İnce ayar olarak ise çok fazla birşeyi yok, PHP ayarlarını yaparsınız yazılımınıza göre. Modsecurity, firewall gibi kısımları halledersiniz gayet randımanlı kullanırsınız. Önerim digitalocean vps + cf kullanmanız.

Yok kardeşim ben bunlarlada uğraşmak istemiyorum derseniz ücretli olarak hem destek, hem kurulum, taşıma işlemlerini yaptırabilirsiniz. Yardımcı olabilirim
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Escalous Teşekkür ederim sizinle de irtibat kurarım ücretli destek için.

Şu zamana kadar sunucu açma/yönetme tecrübem hiç olmadığı için ve site de biraz büyük olunca biraz strese sokuyor beni durum. Sadece geçen ay biraz tecrübe edinmek ve test etmek için Digital Ocean üzerinden sunucu açıp Wordpress vs kurdum. Şuan forum sitemde Cpanel mevcut ve sanırım yaklaşık 0.5-1 gb ram kullanıyor. Sadece bu site olacağı için panel konusunda olsun mu olmasın mı konusunda kararsızım. En fazla olursa subdomain eklerim sunucuya küçük bir çalışma için. Onun dışında tek domain üzerinden işlem yapılacak.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam panelsiz kullanımda ssh ile giriş yapıp sürekli kod ile işlem yapmanız gerekecek.

Panelli kullanıma cpanelden aşikarsınızdır zaten. Daha kolaydır. Ücretli, ücretsiz panelleri ücret ayrımı yapmadan sıralarsak bence CyberPanel ilk 5in içinde çok rahat yer alacaktır. Diğer ücretsiz panellerden çok daha iyiyken, sunucuyuda yormayacaktır.

Gereksiz bileşenlerden ayrılmıştır. 2 adet paneli bulunur, openlitespeed paneli ve kendi kontrol paneli. OpenLiteSpeed paneli ek konfigürasyon işlemleri için kullanılır. Kendi panelinden domain ayarlama, db ayarlama gibi klâsik işlemleri yaparsınız.

PHP 7.3den 5.3e kadar tüm PHP sürümleri yüklü gelir ve siz seçersiniz. Keep alive özelliklerini de açabilirsiniz.

Yani size önerim şiddetle CyberPanel
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Escalous Peki ben 3-4 gb ramli bir sunucu alırsam bu durumda Cyberpanel aylık 11 dolara geliyor. Bu durumda aylık 15 dolar olan Cpanel mi yoksa Cyberpanel mi tercih edilmeli? Aylık 130 liraya kadar sunucu masrafımı ayırdım. Yeterki sorun olmasın. Mümkün olursa yedekleme de alacağım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al