wmaraci reklam

Rusya, Türkiye’ye '2023 Yılında Uzaya Bir Türk Göndermeyi’ Teklif Etti

10 Mesajlar 1.551 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

hesapucreti hesapucreti İyilik kazandı Gümüş Üye
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Profesyonel Kameraman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1775
  • Beğeniler 558 / 560
  • Ticaret 23, (%100)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin arasındaki görüşme devam ederken, Rusya cephesinden oldukça heyecan verici bir teklif geldi. NASA’nın ezeli rakibi Rus Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) başkanı Dmitriy Rogozin, 2023 yılında uzay istasyonuna Türk kozmonot gönderme teklifinde bulundu. Erdoğan teklifi kabul etti.

Soğuk Savaş dönemiyle başlayan çetin uzay rekabetinde ABD’yi temsil eden NASA ve SSCB’yi temsil eden Roskosmos’un liderlik yarışına tüm dünya şahit olmuştu. Uzaya çıkan ilk insan, Dünya yörüngesine çıkan ilk uydu, Ay’a gönderilen ilk araç gibi önemli başarıları NASA’dan önce Ruslar gerçekleştirmişdi.

NASA’nın da bu başarılardan geri kalır bir tarafı yoktu, onlarda Ay’a ilk insanı gönderdiler. Soğuk Savaş dönemi bitince uzlaşan NASA ve Roskosmos, Fransa, Almanya, Japonya gibi ülkelerinde de katılımıyla dünya yörüngesine Uluslararası Uzay İstasyonu’nu inşa etmişti. Projenin başında her ne kadar NASA olsa da orada her daim tüm ortak ülkelerin uzay görevlileri bulunuyor.

Ancak bu zamana kadar herhangi bir Türk uzay görevlisi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkamadı. İşte bu gidişatı bozacak ilk önemli adım, bugün gerçekleşen Erdoğan - Putin görüşmesinde atıldı:

Rus Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin, görüşme için Rusya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk kozmonot göndermeyi teklif etti. Hatta Rogozin, görev için tarih de verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılı içinde bir Türkü uzaya göndermek için hazır olacaklarını ifade etti.

Teklifi kabul eden Erdoğan, "Bu değerli işinize katılmaya hazırız. Bir kez daha, tüm halkım adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Yapılan iş için çok teşekkür ederim" açıklamasında bulundu.

Kaynak
Heisenberg0133 bQnyy

kişi bu mesajı beğendi.

3000 Adet İnstagram Özel İsimli Kullanıcı Adları SATILIKTIR - PM ATABİLİRSİNİZ
wmaraci
reklam

NeMerak NeMerak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 657
  • Beğeniler 14 / 213
  • Ticaret 11, (%100)
Keşke ben gitsem uzaydan aşağıya tükürürdüm (!)

VaveTR

osidosi osidosi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)
çocuk sevindiriyorlar.

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
Bence utanılacak bir durum yok. Onlar 2.dünya savaşı sonrası uzay çalışmaları yaparken biz sağ-sol diyip birbirimize giriyorduk.

Zaten bu uzaya astronot-kozmonot gönderme işlerini ya amerikalılar yapar ya da ruslar. Güzel bir jest olmuş, hayırlısı. Belki uzaya gidecek olan ilk türk, kazanacağı bilgi ve tecrübe ile gelecekte gidecek olan türklerin hocası olur. Aşağılık kompleksinden kurtulup, bardağın dolu tarafına bakmak lazım.

Kimse kimseye babasının hayrına jest yapmaz bunu da çok iyi biliyorum, karşılıklı çıkar meselesi.

Umarım sadece astronot göndermek ile kalınmaz, karşılıklı anlaşmalar içerisinde bilgi-tecrübe aktarımı ile biz de uzay çalışmalarımıza başlarız.
BySaNCeZ carasar bQnyy

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Yıllardır cern deneyine aiditatı ödememek için katılmayan Ülkemiz mi Rusya sayesinde kozmonot gönderince Türkiye'nin Uzay bilimine katku yapacakmış

KamilHanci KamilHanci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarım / Programlama
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** H**
  • Mesajlar 553
  • Beğeniler 29 / 172
  • Ticaret 4, (%100)
Ben kimin gideceğini iyi biliyorum :D

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Zamanında Milka Mjoy çikolataları vardı. Çekilişle uzaya turistik seyehate gönderiyordu. 2009-2010 yılları falandı yanlış hatırlamıyorsam. O geldi aklıma :)

Bunun ülkemize bir faydası olur mu açıkcası ben pek sanmıyorum. Ortak çalışma yapılacak olsa elbette harika olurdu. Fakat ortak çalışma yapmaları için bir nedenleri yok maalesef.

Edit: Doğru hatırlıyormuşum.
www.turkiyeturizm.com/mobi/milka-m-joy-uzaya-gonderecek-22549h.htm

Cyprus Cyprus Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 790
  • Beğeniler 257 / 143
  • Ticaret 1, (%100)
Başka gezegene gönderseler tek başıma giderim iletişimi keserim orada yaşarım kafa rahat 😀 Hayaller paris gerçekler türkiye

vardarli24 vardarli24 Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Oyun Tasarımı
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad G** V**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 5 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
ne günlere düştük hadi yine iyisiniz gidemiyorsunuz bari biz fırlatalım sizi demişler

vantaggio vantaggio WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Reklamveren hesap yöneticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 89
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
soru şu uzaya gitsek kaç para kazanacaz

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al