wmaraci reklam

Aynı sütün için iki sorgu atamak!

8 Mesajlar 1.412 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

heaton11 heaton11 hokkanindibi.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)
Arkadaşlar diyelim ki veritabanı tablomuzda bilgi ve değer olmak üzere iki tane sütunumuz var.Php ile veri tabanından bilgi geçerken bilgi ve değer sütunundakiler için iki farklı koşul atamak istiyoruz ama AND ile olmalı OR değil yani çekeceğimiz veride ikisi de tam olmalı..Biliyorum çok mantıklı gibi değil şöyle bir şey oluyor yaptığımız iş bilgi=isim ve bilgi = soyisim gibi yani bir verinin mantıken aynı anda iki değer olması imkansız ama veri çekmek istediğim veritabanı bu şekilde hazırlanmış.Bunu nasıl yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.
*ÇÖZÜLDÜ*
ilk önce birinci sorgumda SELECT * FROM tablo WHERE bilgi = isim AND deger = Ahmet; yaptım bunuda bir değişkene koyup sonuçların id'sini for içerisinde başka bir değişkene atadım sonra for içerisindede SELECT * FROM tablo WHERE id = atadığım id değişkeni AND bilgi = soy isim AND deger = Şan; şeklinde yapıp bunuda bir değişkene atadım ve yine for döngüsüne aldım for içerisindede sonuçlarını listeledim.

http://wmaraci.com/forum/ucretli-wp-temalari/ucretli-wp-temasi-hazirlanir-89772.html
wmaraci
reklam

adamnatersi adamnatersi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 14 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
"select * from tablo where bilgi=değişken1 and deger=değişken2" şeklinde yaparsan sorunun cevabını alırsın.

http://www.korkmazadem.com

• Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)

adamnatersi adlı üyeden alıntı

"select * from tablo where bilgi=değişken1 and deger=değişken2" şeklinde yaparsan sorunun cevabını alırsın.

Hocam benim istediğim şöyle ama select * from tablo where bilgi = değiken1 and deger=degisken2 and bilgi = degisken3 and deger = degisken4 o yüzden çok mantıklı değil dedim zaten :)

http://wmaraci.com/forum/ucretli-wp-temalari/ucretli-wp-temasi-hazirlanir-89772.html

• Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 14 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
iki tane değer almak istiyorsan iki defa sorgu çek yani ilk ikili doğru ise yani if-else yapısı kullanarak diğerini çekersin :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)

iki tane değer almak istiyorsan iki defa sorgu çek yani ilk ikili doğru ise yani if-else yapısı kullanarak diğerini çekersin :)

Aklıma geldide tam olarak nasıl yapabileceğimi bilemedim.Yani bi boolean mı döndürmeliyim ne yapmalıyım onu beceremedim.

• Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 14 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
"select count(*) from tablo where bilgi=değişken1 and deger=değişken2" şeklinde yaptığın 1 veya 0 değeri döndürür ona göre işlemi yaparsın
heaton11

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)

"select count(*) from tablo where bilgi=değişken1 and deger=değişken2" şeklinde yaptığın 1 veya 0 değeri döndürür ona göre işlemi yaparsın

Çok teşekkür ederim deneyeceğim. :)

Ek Olarak:

Hocam bunu denedim ama bu yukardaki o değerlerden elde edilen sonuçları kullanmıyor sadece o değerlerin bir sonucu var mı yok mu onu görmeye yarıyor.Yani benim yapmak istediğim eğer bilgi sütununda hem isim hem de soyisim olan verileri listelemeye çalışmak.Bu bilgi sütünunda isim ve soyisimin ortak noktası id'si yani aslında şöyle bir şey denemeye çalıştım ama beceremedim bilgi sütununda isim olan verilerin idlerini getirdim ilk önce onları listeledim sonra bunlar arasındada bilgi sütunu soyisim olanları listelemeye çalıştım ama pek başarılı olamadım.

Ek Olarak:

Aha sonunda başardım hocam :)
ilk önce birinci sorgumda
SELECT * FROM tablo WHERE bilgi = isim AND deger = Ahmet; yaptım bunuda bir değişkene koyup sonuçların id'sini for içerisinde başka bir değişkene atadım sonra for içerisindede SELECT * FROM tablo WHERE id = atadığım id değişkeni AND bilgi = soy isim AND deger = Şan; şeklinde yapıp bunuda bir değişkene atadım ve yine for döngüsüne aldım for içerisindede sonuçlarını listeledim.Cevaplarınız için teşekkürler hocam.İyi forumlar.

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)

heaton11 adlı üyeden alıntı

Çok teşekkür ederim deneyeceğim. :)

Ek Olarak:

Hocam bunu denedim ama bu yukardaki o değerlerden elde edilen sonuçları kullanmıyor sadece o değerlerin bir sonucu var mı yok mu onu görmeye yarıyor.Yani benim yapmak istediğim eğer bilgi sütununda hem isim hem de soyisim olan verileri listelemeye çalışmak.Bu bilgi sütünunda isim ve soyisimin ortak noktası id'si yani aslında şöyle bir şey denemeye çalıştım ama beceremedim bilgi sütununda isim olan verilerin idlerini getirdim ilk önce onları listeledim sonra bunlar arasındada bilgi sütunu soyisim olanları listelemeye çalıştım ama pek başarılı olamadım.

Ek Olarak:

Aha sonunda başardım hocam :)
ilk önce birinci sorgumda
SELECT * FROM tablo WHERE bilgi = isim AND deger = Ahmet; yaptım bunuda bir değişkene koyup sonuçların id'sini for içerisinde başka bir değişkene atadım sonra for içerisindede SELECT * FROM tablo WHERE id = atadığım id değişkeni AND bilgi = soy isim AND deger = Şan; şeklinde yapıp bunuda bir değişkene atadım ve yine for döngüsüne aldım for içerisindede sonuçlarını listeledim.Cevaplarınız için teşekkürler hocam.İyi forumlar.

Sorunu nasıl çözdüğünüzü açıkladığınız için teşekkürler.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al