wmaraci reklam

2016'da Forum açıp tutturmak

23 Mesajlar 2.080 Okunma
wmaraci reklam

muhdelibas muhdelibas WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)
Bu devirde bir forum nasıl tutar? Fikir alışverişi yapalım...

Bence bu devirde forum tutturmak, bu işlerin ilk piyasaya sürüldüğü gibi asla olmayacak artık. Mesela donanımhaberi ele alalım, temaya dair bir şey yok, ama deli gibi aktif üyesi var. Neden? Çünkü zamanında o içeriğe sahip kategorilerde insanların ihtiyacını karşılamış. O zamanlar insanlar temaya cafcafa işlevselliğe değil direk bilgiye bakıyordu. Şimdi ise aynı bilgi 100 farklı sitede mevcut. Adam temasını beğenmezse çıkıp diğerinden alıyor yani o derece keyfi.

Şimdi ise forum tutturmak bence ayrıntı ve kurnazlık işi. Kurnazlık dediğim öyle konuyu misafirlere kapat merak edip üye olsun tarzı değil. Mesela wmaracı; diğer forumlara göre çok daha kullanışlı bir arayüzü var. Temadan imla klavuzuna kadar adamlar çalışmış, helal olsun. Yani ben vBulletin in iç yüzünü, piyasadaki çevirisinin nekadar berbat ve hatalı olduğunu biliyorum. WMaracı nı biraz incelediğimde o profildeki ıssız bölümlere kadar ufak tefek kalsa da çeviri ve imla hatalarını düzeltmişler. Mesela ikonları gif değil de png kullanmak gerekir. Simetriye önem vermek gerekir. Bunlar hep göz zevki, alıcı bakışına hitap eden, etkileyici unsurlardır. Şu an bu yazıyı hızlı yazdığım için özenmiyorum ama normalde ben de bu konularda takıntılıyım. Bir imla hatası, bir yamukluk çoğu kişiyi rahatsız ediyordur. Rahatsız olmayanlar zaten iyi halinden de rahatsız olmayacağından onlar için bir problem yok. Rahatsız olanları da düşündüğünüzde tema işi bitmiş oluyor.

Bir de işlevsellik önemli, yine wmaracından örnek vereceğim, bildirim olayı çok güzel. Başka forumda görmedim ajax sistemi. Premium üyelik sistemi oturmuş, güzel. Ticareti iyi. Tüm özelliklerini saymayacağım, demek istediğim siz bu siteye ticaret amacıyla giriyorsanız, istdiğinizi alacağınız bir ortam var. Bunlar önemli.

Son olarak güncellik. güncel olmalı. Farklı içerikler olmalı.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

mzlmgnhn mzlmgnhn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 535
  • Beğeniler 69 / 40
  • Ticaret 5, (%100)
Teknoloji üzerine olursa tutar nedeni ise şudur: insanlar deli gibi problemlerine yanıt arıyor.

• Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)

mzlmgnhn adlı üyeden alıntı

Teknoloji üzerine olursa tutar nedeni ise şudur: insanlar deli gibi problemlerine yanıt arıyor.

Herkes teknoloji forumu açsın ozaman :), konu bulmak kolay hocam, nasıl tutturabiliriz, teknik, yol, tavsiye? :)

antidetron antidetron Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad x** x**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 45 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
En önemli faktör doğru konu, ekip ve aktiflik. Gerisi zamanla oluyor.

wmaraci

MelihAtasever MelihAtasever ☆☆ Atasever Media ☆☆ Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci-Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 853
  • Beğeniler 239 / 239
  • Ticaret 140, (%100)
Vallahi yıllardır forum açtım sattım işlettim birçok forumum başarım oldu.

Şuan elimde yeni taze bir forumum var çoğu oyunlar üzerine oldu veya indirme download üzerine.

Benim her zaman taktiğim , üyelerin link veya gereken oyun hilesi kodunu örneğin gizli mesaj olarak belirtip üye olmayanların göremeyeceği uyarısı ve ilgili konuya mesaj bırakarak içeriği görmeleri üzerine oldu hep.

Böylece hem üye sayım arttıkça arttı güncel konular ile, her üye olanda yorum attıkça yorumlar minimum 2 kelimeden bile olsa günlük güncel özgün yorumlarla site hızlıca büyüyor. İndex hızıda arttıkça eğer yeni bir paylaşımın ilk paylaşanlarındansanız mesela ets 2 xxx hilesi gibi ilk sıralara konarak başarıyı yani büyüme dediğimiz olayı yakalayabiliyorsunuz. Bu büyüme olayı sadece 1 konuya yani paylaşıma bile bakabiliyor.

Tabiki sadece güncel konu açtım yaptım ama olmadı deyip birgün bana gelmeyin sürekli güncel kalmaya bakın.

prodoviz.com

Kiroglumarket Kiroglumarket Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1681
  • Beğeniler 631 / 817
  • Ticaret 1, (%100)
özverili çalışma, gerçek alamda bilgi içerikli ve doyurucu konular sağlam seo ve sosyal ağ kullanımı...

1 sene de sitemi bu hale getirdim. İSteyince ve özverili çalışınca olur. yeterki tutacak konuyu iyi seçip kendizini verebileceğiniz kategoride ilerlemeyi hedef kılın !

muhdelibas

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
MelihAtasever in de belirttiği gibi taktik işe yarayabilir. Ancak bir konuda uyarayım, ben çoğu foruma link görmek için üye olduğumda bir daha uğramıyorum. Boşuna DB şişiyor bu nedenle de. Ama şu işe yarar, daha önceki bir forumda gördüğüm üzere bir link var ve indirmek istiyorsun ve üye olmak yetmiyor, bir adet teşekkür yorumu yazınca indirme linki görünüyor. Bu gibi etmenler üye çeker her zaman.

Bir de benim acizane önerim, ekip olmadan forum işi çok zor. Çünkü ben bir foruma girip de hayatta paylaşım yapmam. Yapmam için o forumda bir üye potansiyeli olacak, ben de buradan bilgi, ticaret, program, teknik bilgi öğreneyim ki soru konusu açayım, yorumlar yapayım ve ben de karşılığında bilgi konusu açayı, paylaşım yapayım hiç olmadı reklamlara tıklıyorum.

Şahsi olarak fikirlerim bunlar olurdu.

• Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)

Kiroglumarket adlı üyeden alıntı

özverili çalışma, gerçek alamda bilgi içerikli ve doyurucu konular sağlam seo ve sosyal ağ kullanımı...

1 sene de sitemi bu hale getirdim. İSteyince ve özverili çalışınca olur. yeterki tutacak konuyu iyi seçip kendizini verebileceğiniz kategoride ilerlemeyi hedef kılın !

muhdelibas

Hocam katılıyorum ama sosyal medya hariç. Bence forumlar sosyal medyadan neredeyse hiç destek alamıyor. Türkiyenin en büyük forumunu bulup sosyal medyasına bakın, tenha hep. Bundan ziyade SEO çalışmaları daha uygun gibi.

Kiroglumarket Kiroglumarket Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1681
  • Beğeniler 631 / 817
  • Ticaret 1, (%100)
muhdelibas

bu metrik geçen ay için üstat konu paylaşıerken sosyal ağlarda herkese açık olmalı ve merak uyandıran başlık ve ilgi çekici görsel olmalı ( Yalan bilgilendirmeler olmamalı ). Sosyal ağıda hafife almamak gerek. 2 metre karelik yerde domates ekersin 10 para kazanırsın likarba ekersin 1000 para kazanırsın misalini vereyim!

• Üyelik 09.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 42 / 122
  • Ticaret 2, (%100)

Kiroglumarket adlı üyeden alıntı

muhdelibas

bu metrik geçen ay için üstat konu paylaşıerken sosyal ağlarda herkese açık olmalı ve merak uyandıran başlık ve ilgi çekici görsel olmalı ( Yalan bilgilendirmeler olmamalı ). Sosyal ağıda hafife almamak gerek. 2 metre karelik yerde domates ekersin 10 para kazanırsın likarba ekersin 1000 para kazanırsın misalini vereyim!

Bu açıdan bakınca mantıklı :)

Şahsen ben mesela wmaracının sosyal medyalarına girmem, girip napcam yani ne var ki orda, asıl iş, ortam burda. :) Ama dediğiniz gibi heryeri değerlendirmek lazım.
Kiroglumarket

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al