Giriş Yap / Kayıt Ol

WM Aracı'na üyelikler tekrar açıldı! Kayıt olmak için TIKLAYIN!

Cevap Yaz Favorilerime Ekle
Seçenekler Stil
Geri Git   Forum > > Webmaster Genel

350 Blog Yazısının Bana Öğrettikleri

Okunmamış 08 Şubat 2018, 15:08
contentwriter Adlı Üyenin Avatarı
Kendi halimdeyim

Yaş / Cinsiyet: 26 / Erkek
Ad, Soyad: İs... Ya...
Ticaret: 18, 100%
Sizlere hem sevdiğim işi yapmak hem de para kazanmak için 5 ay boyunca uğraştığım ve 350 yazı kaleme aldığım blogum hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu maratonda öğrendiğim bilgilerin size yol göstermesi dileğiyle...

İÇERİK ALTINDIR

Bir siteyi site yapan yegane şey içeriktir. Bir siteye giriş ne kadar zor olursa olsun (engelli siteler dahil) eğer kaliteli içerik varsa kullanıcı daima o siteyi tercih ediyor ve arıyor. Bir siteye backlink almadan, tanıtım yazısı yazdırmadan önce en azından 6 ay düzenli içerik üretmek gerekiyor. Web siteler işleyen bir çark gibi, bu çarkın dişlilerini sürekli döndürmek istiyorsanız aralıksız içerik üretmelisiniz... Bir dişli durunca bütün sistem duruyor.

SOSYAL MEDYA BALONU

Ne yaparsanız yapın sosyal medya hesaplarınız doğal olarak büyümüyor. Takibe takip şeklinde büyütmeye çalışıyorsunuz ama o zamanda binlerce takipçili ölü hesaplarınız oluyor... Twitter neyse de Facebook'u kimse beğenmiyor bile... Örneğin Türkiye'nin en ünlü bloglarından biri 6-7 yıldır aralıksız yayın yapıyor fakat takipçi sayısı 1650... İnanın bu rakamlar için uğraşmaya bile değmez. Sosyal medya paylaşımlarınızı yapın ama bu hesaplarla zaman kaybetmeyin.

YAZILI İÇERİK DEVRİ BİTTİ

350 blog yazısı yerine 350 video içerik üretseydim ve yine aynı konuları ele alsaydım çok daha fazla gelirim ve takipçim olurdu. İnanın artık insanlar Google yerine Youtube'u kullanıyor arama yapmak için. Youtube sadece bir eğlence sitesi değil aynı zamanda arama motoru haline geldi.

Google arama sonuçlarında videoları öne çıkarıyor, yazıların üstünde kocaman videoyu gören kişiler yazılara tıklamıyor. Videoları geçmek mümkün ama neden uğraşasınız ki? Video çekmek 5-10 dakika sürerken yazı yazmak 30 dakika sürüyor. Benim gibi resimli anlatımlar yapıyorsanız süre 1-2 saate kadar uzuyor.

Bu kanıya 5 ay gibi kısa bir sürede varmadım aslında, geçmişte de benzer durumlara şahit olmuştum ama ciddiye almamıştım. Şu videoda Murat Gamsız yazılı içeriğin nasıl gözleri önünde öldüğünü anlatıyor mesela: https://www.youtube.com/watch?v=uyvsVgq3aPQ

EKİP KURMAK GEREKİYOR

Bir internet işini disiplinli olarak yürütmek istiyorsanız gününüzün 6-8 saatini vermeniz gerekiyor. Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, içerik yazılması, bu içeriklerin farklı sitelerde yayınlanması, tema tasarım işlemleri gibi bir sürü ıvır zıvır iş çıkıyor. Hiçbir site sorunsuz işlemiyor ve güvenebileceğiniz bir arkadaşınızla fikir alışveriş yapmak çok faydalı oluyor. İş bölümü yapmak yükünüzü hafiflettiğinden 3 ayda geleceğiniz noktaya 1 ayda geliyorsunuz.

HER ŞEYİN BİR ŞEYİ YERİNE BİR ŞEYİN HER ŞEYİ

Niche olarak da adlandırılabilecek siteler yaratmak gerekiyor ama alan doğru seçilmeli. Örnek vermek gerekirse yalnızca Halk Bank kredileri üzerine bir site açmak gibi... Kullanıcı bu konuyla ilgili bilgi edinmek istediğinde aklına siz gelmelisiniz... Bir sitede her şeyden bahsedince o sitenin konusu belli olmuyor ve akılda kalmıyorsunuz.
Örneğin sadece bitcoin konularının tartışıldığı bir blog yazsaydım şu anda çok farklı bir yerdeydim.

PROFESYONEL SİTE WORDPRESS İLE OLUR

Bunu 7 yıldan fazla süredir Blogger kullanan biri olarak söylüyorum. Kişisel blog tarzı siteleriniz yoksa, gelecekte sitenizden gelir elde etme planınız varsa hosting alın ve wordpress kullanın. Şimdi blogger ile başlayayım daha sonra wp geçerim de demeyin, aylık bir miktar gelirinizi sitenize ayırın rahat edin. Wordpress'deki konforu Blogger veremez, her ikisini de kullandım... "Blogger Google'ın gözünde avantajlıdır", "hemen yükselir", "seosu iyidir" gibi balonlara kanmayın.

YAZILMAYANI YAZMAK KISA SÜREDE BÜYÜTÜYOR

Site açtım kimse girmiyor, web sitem neden tutulmadı diyenlerin yapması gereken bu'dur. İnternetteki sonuçsuz aramaları tespit etmek ve o konuları yazmak... Ben bu şekilde 20-30 kadar konu buldum ve ziyaretçilerimin büyük kısmı bu yazılardan geliyor. Çünkü arama sonuçlarında rakibiniz olmadığından ilk sırada çıkıyorsunuz. Örneğin twitter hesabı nasıl silinir yada zeytinyağlı dolma tarifi yazısı yazarsanız o konuya kimse girmeyecektir. Çünkü o konuyu sizden önce binlerce kişi yazdı... 10 yıllık otoriter yemek sitesini geçmek için onbinlerce lira para dökmek zorundasınız.

ZAMAN YÖNETİMİ

Bir websitesini yönetmek için ayırmanız gereken süre çok fazla. Diğer işler için de böyle tabii.. Disiplinli olarak blog yazmaya başlamadan önce sabah 10-11 gibi kalkarken hem blog hem de diğer işlere zaman ayırmak için daha erken kalkmaya başladım. Sabah erken saatlerde zihin ferah oluyor ve kaliteli içerikler üretebiliyorsunuz. Öğleye kadar web işlerini tamamlayıp diğer işlerinize yönelebilirsiniz, yada spor, kitap gibi aktivitelere zaman ayırabilirsiniz.

SONUÇ

Geldiğim noktada 350 yazı yazmışım ve siteye günlük ortalama 700 kişi giriyor. Bu beni tatmin etmedi ve gelir de getirmiyor. Türkiye'de internetten para kazanmak mümkün ama çok zor, benim bu kadar vaktim yok. Şansımı reelde denemek istiyorum, o nedenle elde iki diplomayla iş aramaya koyuldum. Blog yazma işini artık ancak hobi olarak devam ettiririm...

Bu yazı wmaracı sitesi için yazılmıştır.
KDOGAN, mustafa94, Avi ve 8 kişi daha bunu beğendi.
Konu contentwriter tarafından (09 Şubat 2018, 15:47 ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 15:33
Better Call Fevzi !

Yaş / Cinsiyet: 28 / Erkek
Meslek: E-Ticaret
Ad, Soyad: Mu... Çe...
Ticaret: 12, 100%
Vallahi harika, eline sağlık. Her bir noktası ayrı doğru.
contentwriter bunu beğendi.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 15:37
KDOGAN Adlı Üyenin Avatarı
Adsense, SEO

Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Ka... Do...
Ticaret: 109, 100%
Bu başlık haricinde katılıyorum İsa hocam.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 15:53
Üyeliği Durdurulmuş

Meslek: Öğrenci
Ad, Soyad: Ah... Çe...
Ticaret: 0, 0%
Değer mi? Değmez diye düşünüyorum. Ama bir gerçek var, öğreniyorsunuz ne yapıp yapmamanız gerektiğini. Başarılar ve kazançlar diliyorum...
Okunmamış 08 Şubat 2018, 15:56
Mrtcn Adlı Üyenin Avatarı
PrismaCSI

Yaş / Cinsiyet: 27 / Erkek
Ad, Soyad: Me... Gö...
Ticaret: 9, 100%

şu koca bir saçmalık. Geri kalanları doğru, güzel yazı
contentwriter ve Kodespa bunu beğendi.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 16:41
Kodespa Adlı Üyenin Avatarı
Kodespa.Net

Ad, Soyad: Al... Çö...
Ticaret: 2, 100%
Bu kısım güzel; YAZILI İÇERİK DEVRİ BİTTİ
Bu kısım çok saçma; PROFESYONEL SİTE WORDPRESS İLE OLUR
Okunmamış 08 Şubat 2018, 17:07
contentwriter Adlı Üyenin Avatarı
Kendi halimdeyim

Yaş / Cinsiyet: 26 / Erkek
Ad, Soyad: İs... Ya...
Ticaret: 18, 100%
Wordpress dışındakiler çöptür demiyorum. Blogger ile wordpress'i kıyasladım orada.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 17:14
HamdiCetin Adlı Üyenin Avatarı
www.hamdicetin.com.tr

Yaş / Cinsiyet: 25 / Erkek
Meslek: Muhasebeci
Ad, Soyad: Ha... Çe...
Ticaret: 10, 100%
Yazı güzel bende aynı düşüncedeyim.
Belki Bir Gün.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 17:57
volbiex Adlı Üyenin Avatarı
WM Aracı

Meslek: Serbest
Ad, Soyad: Ka... Ta...
Ticaret: 5, 100%
eline sağlık. çok güzel noktalar. bizde yazıyoruz hobi olarak ama 350 yazı, günlük 700 kişi gerçekten az bir rakam. sizin yaptığınız yanlışlarda olabilir. lakin yazıyı video ile desteklemek çok güzel olur ama bu işleri ilerletebilmek için ekip şart.

tek bir kategoriyi bütünüyle ele alan bir site açmak, hem sizi yormaz hemde kaliteli bir ansiklopedi oluşturmuş olursunuz. gerçekten bu mantıklı bir yaklaşım. para kazanamıyorum demişsin fakat ciddi manada yazarak para kazanan bir çok örnek var.

insanları ilgilendiren bir kategori düşünün. mesela sadece mesaj paylaşan siteler. sevgiliye mesajlar, cuma mesajları, doğum günü mesajları, kandil mesajları ve benzeri bir sürü içerik oluşturuyor. belirli gün ve haftaların listesi çıkartılıp onlar içinde mesajlar yayınlanabilir. bu kategoride özgün bir site kurulup gerekli seo çalışması yapıldığında neden başarılı olmasın? 14 şubat sevgililer günü yaklaşıyor. 14 şubatta insanlar google da mesaj arayacak. ciddi bir hit artışı kaçınılmaz olacaktır.

işin aslı sitenizi merak ettim. yazınızdan araştırmayı ve bu işi seven biri izlenimi verdiniz. bence pes etmemelisiniz. daha fazla araştırıp nerede yanlış yaptığınızı gözden geçirip devam edin. insan bu hayatta sevdiği işi yapmalı.
Okunmamış 08 Şubat 2018, 17:59
Üyeliği Durdurulmuş

Yaş / Cinsiyet: 27 / Erkek
Ad, Soyad: Ah... İn...
Ticaret: 0, 0%
Bundan daha iyi anlatılamazdı herhalde.. Özellikle şu video kısmı hakiki bir gerçek bugün..
Cevap Yaz Favorilerime Ekle

Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 Ziyaretçi)

Seçenekler
Stil
Normal Normal

Geri Git   Forum > Webmaster Genel