wmaraci reklam

Acemi webmasterdan Seo tavsiyeleri...

11 Mesajlar 2.390 Okunma
wmaraci reklam

Yeniceri Yeniceri Öğretmen Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 11, (%100)
SEO yani arama motoru optimizasyonu, oldukça kapsamlı bir konu aslında. Bu konuyla ilgili ortaya çok farklı teoriler atılmaktadır. Fakat hangisi doğru, hangisi yanlış bunu bir türlü bilemiyoruz.Ben acemi bir webmaster olarak sizlere tecrübelerimden bahsetmek istiyorum.

Domain seçimi

Domain, yani Türkçe karşılığı alan adı seçimi önemlidir. Önemli olan şey, keyword yani anahtar kelime içeren bir domainden çok, com, net yada org uzantılı bir alan adına sahip olmaktır. Çünkü, incelemelerimden edindiğim bilgilere göre, google bu 3 alan adına çok daha fazla önem veriyor. Yani, oyuncanavari.com, oyun.tc den daha fazla öneme sahip google’ın gözünde ( Domainler temsilidir ). Hatta içerisinde oyun geçmeside çok çok önemli değil. ÖAsıl önemli olan, sitenizin özgünlüğü, alacağınız linkler ve kullandığınız görsellerdir.

Backlink alımı

Yıllardır hep aynı konuları görüyoruz. ” Wiki backlink, forum backlink, yorum backlink ” vs.. Özellikle webmaster forumlarında, bu işten para kazanan birçok kişi mevcut. Belki eskiden bu tip şeyler faydalıydı. Fakat emin olun, bizim bildiklerimizin, duyduklarımızın google mühendisleride farkında. Ve bunlara önlem almaktalar. Şu an bu tarz çalışmaların bize fayda sağlamadığı, hatta belkide zararı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tarz çalışmalar sonucunda sitenizin linklerinin eklendiği siteler, artık çöp diye tabir ettiğimiz siteler oldu. Şöyle düşünün. Kız istemeye gittiniz. Kızın ailesi ” Biz bi düşünelim ” diye cevapladı. Daha sonra sizin hakkınızda araştırma yaptılar. Yaşadığınız yere gittiler. Sizi kime sorarlar? Mahallenin berduşlarınamı? Yoksa mahallede sözü geçen kişileremi?

Sitenizin yükselmesini sağlayacak çalışmalar

Sitenizin muhakkak özgün konular içermesine dikkat edin. Bakın özgün diyorum. Bu, yayınlanan makalelerin birkaç kelimesinin değiştirilerek özgün hale getirilmesi değildir. Bir yazının özeti olabilir. Yada sıfırdan bir yazı olabilir. Fakat sadece google’a yönelik makale yazmayın. Kendinizi bir ziyaretçi gibi düşünün ve o şekilde yazılar yayınlayın.
Sitenizin alanıyla ilgili sitelerden tanıtım yazısı yada link alın. Örneğin; Siteniz bir tatil sitesiyse, tatil sitelerinden tanıtım yazısı yada link alın. Bir oyun sitesinden alacağınız link, size bir fayda getirmez.
Yazılarınızı hemen yayınlamayın. WordPress kullanıyorsanız, zamanlama özelliği zaten mevcut. Günde 1-2-3-4-5 makale yayınlamanız sizin faydanızadır. Bu, sitenizin sürekli güncellendiğini gösterir.
Sitenizdeki görsellere önem verin. Google üzerinden indirdiğiniz resimleri kaydederken, isimlerini mutlaka değiştirin. Resimleri mutlaka ama mutlaka kendi sitenize yükleyin. Aksi takdirde, resmi aldığınız siteye link vermiş olursunuz. Bu da sitenizi google gözünde değersiz kılar.

Bunlar sadece benim tecrübe ettiklerim. Doğru yada yanlış. Fakat 14 yıllık tecrübem bunları söylüyor. Bol şanslar..

Kaynak : http://cemoli.com/acemi-webmasterdan-seo-tavsiyeleri.html
Muradgazi

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

mkardogan mkardogan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek makine mühendisi
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 27 / 41
  • Ticaret 12, (%100)
Yanıldığınız bir kaç nokta olsada genel olarak başarılı teşekkürler
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

bhdreren bhdreren WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek inş müh
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 7 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
eline saglık kardeşim. haklısın. yazılan bir yazıyı tekrar revize ederek bir sonuca ulasılamıyor. 1 sayfa copy-paste yerine 3-5 satır özgün yazı daha cok işe yarar kanaatindeyim. Ayrıca linklerin konu ve içerik hakkında bilgi vermesi de işe yarar.. örnegin : .com/p=8171 şeklindeki llink yerine .com/seo_uzmanlari.html şeklide permalinkler olusturulmalı. Bunun cok faydasını gördüm ben.. Sonuc olarak google html yi seviyor. mümkün mertebede html içerikli ve düzgün kodlu site tasarlamakta fayda var..

Kalın Sağlıcakla :)
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
14 yıllık tecrübeyle oldukça acemiymişsiniz :)
Paylaşım için kendi adıma teşekkür ederim. Katılmadığım tek nokta var, onu da belirtmeden geçemeyeceğim: Domain seçiminde, haklısınız, keyword domain çok da önemli değil, önemli olan uzantı; ve içerik; ama uzantı olarak kendi adıma, sadece .com'u tercih ederim bu saatten sonra. Tutan .org; ve .net siteleri çok elbette, ama içlerinde keyword domain olmasına rağmen sıralamaya anahtar kelimede giremeyen bazı siteler var; bu nedenle bir kaç site kapattım, ondan dolayı yazıyorum. Ama .com uzantılı, keyword domain olmasa da tutan site sayısı oldukça fazla.
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

Dogukan Dogukan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendislik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 443
  • Beğeniler 6 / 121
  • Ticaret 31, (%97)
domain uzantı vs bunlar hikaye tamamen site içeriği ve harcadığın parayla alakalı bir durumdur.Örneğin imzamdaki site .tc uzantılı aldığım ilk ay 3 anahatar kelimesindede ilk 5 e soktum bir kaç ay öyle devam etti daha sonra yatırım yapmadım ve başka işlerimden dolayı siteye ilgiyi kestim domain şu anda ilk 20 de dolaşıyor.

Aldığınız linkler kullanıdığınız temanın özgünlüğü ve kalitesi yaptığınız seo çalışmalarıyla bağlantılı tamamen.
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

duhan05 duhan05 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / K
  • Meslek memur, internet girişimcisi
  • Mesajlar 47
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Şu benzetmeniz çok hoşuma gitti

Sizi kime sorarlar? Mahallenin berduşlarınamı? Yoksa mahallede sözü geçen kişileremi? :)
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 11, (%100)

mkardogan adlı üyeden alıntı

Yanıldığınız bir kaç nokta olsada genel olarak başarılı teşekkürler

Zaten amaç bir tartışma ortamının sunulması hocam. Yanıldığım noktalar elbet olacaktır. Zaten acemi olduğumu söyledim:) Fakat o noktaları eklerseniz, benim gibi acemiler için güzel bir rehber olacaktır.

bhdreren adlı üyeden alıntı

eline saglık kardeşim. haklısın. yazılan bir yazıyı tekrar revize ederek bir sonuca ulasılamıyor. 1 sayfa copy-paste yerine 3-5 satır özgün yazı daha cok işe yarar kanaatindeyim. Ayrıca linklerin konu ve içerik hakkında bilgi vermesi de işe yarar.. örnegin : .com/p=8171 şeklindeki llink yerine .com/seo_uzmanlari.html şeklide permalinkler olusturulmalı. Bunun cok faydasını gördüm ben.. Sonuc olarak google html yi seviyor. mümkün mertebede html içerikli ve düzgün kodlu site tasarlamakta fayda var..

Kalın Sağlıcakla :)

Aynen kardeşim. Ekleme yaptığın noktalar için teşekkür ederim.

Almina adlı üyeden alıntı

14 yıllık tecrübeyle oldukça acemiymişsiniz :)
Paylaşım için kendi adıma teşekkür ederim. Katılmadığım tek nokta var, onu da belirtmeden geçemeyeceğim: Domain seçiminde, haklısınız, keyword domain çok da önemli değil, önemli olan uzantı; ve içerik; ama uzantı olarak kendi adıma, sadece .com'u tercih ederim bu saatten sonra. Tutan .org; ve .net siteleri çok elbette, ama içlerinde keyword domain olmasına rağmen sıralamaya anahtar kelimede giremeyen bazı siteler var; bu nedenle bir kaç site kapattım, ondan dolayı yazıyorum. Ama .com uzantılı, keyword domain olmasa da tutan site sayısı oldukça fazla.

Evet oldukça acemiyim. Çünkü yaklaşık 10 yıl, interneti sadece kız tavlamak için kullanmıştım:) Aklım başıma geç geldi. Bu saatten sonra daha geç öğreniyor insan. Ama olsun, vazgeçmek yok:) Size de eklemeleriniz için teşekkür ederim.

Dogukan adlı üyeden alıntı

domain uzantı vs bunlar hikaye tamamen site içeriği ve harcadığın parayla alakalı bir durumdur.Örneğin imzamdaki site .tc uzantılı aldığım ilk ay 3 anahatar kelimesindede ilk 5 e soktum bir kaç ay öyle devam etti daha sonra yatırım yapmadım ve başka işlerimden dolayı siteye ilgiyi kestim domain şu anda ilk 20 de dolaşıyor.

Aldığınız linkler kullanıdığınız temanın özgünlüğü ve kalitesi yaptığınız seo çalışmalarıyla bağlantılı tamamen.

Tabii ki yanıldığım noktalar vardır. Ben kişisel tecrübelerimden bahsettim. Paylaşımın köreldiği şu günlerde, bildiklerimizi paylaşmamız gerek diye düşünüyorum. Bizim de en büyük sorunlarımızdan biri, sizin de belirttiğiniz gibi, bir süre sonra siteyle ilgi alakanın kesilmesi. Yaptığımız en büyük yanlış da bu sanırım aslında. Sevdiğimiz bir alanda site kurmalıyız. Sadece para kazanmak için yapılan sitelerin büyük bir çoğunluğu, bir vakitten sonra çöp oluyor. Eklemeleriniz için teşekkür ederim.

duhan05 adlı üyeden alıntı

Şu benzetmeniz çok hoşuma gitti

Sizi kime sorarlar? Mahallenin berduşlarınamı? Yoksa mahallede sözü geçen kişileremi? :)

Eyvallah hocam:)

KaanGundovan KaanGundovan Kaan Gündovan Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Özel Sektör / Bilgi İşlem
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 520
  • Beğeniler 27 / 121
  • Ticaret 0, (%0)
Gerçekten harika bir yazı olmuş. Bunları okuyunca aklıma çok güzel şeyler geliyor. Bu yazılar sayesinde planlarım daha da güzelleşiyor. Ellerinize sağlık hocam. :)
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

Winman Winman Guzelbilgi.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 1773
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 48, (%100)
googlenin gözüne girmek için tamamen diğer sitelerden farklı ve doğal olmak gerekiyor.paran varsa sağlam linkler alacaksın yoksa emek harcayarak özgün içerikler yazacaksın.
Yeniceri

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Kütahya
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 17 / 9
  • Ticaret 11, (%100)

KaanGundovan adlı üyeden alıntı

Gerçekten harika bir yazı olmuş. Bunları okuyunca aklıma çok güzel şeyler geliyor. Bu yazılar sayesinde planlarım daha da güzelleşiyor. Ellerinize sağlık hocam. :)

Teşekkür ederim kardeşim. Umarım kaliteli bir internet adamı olursun:)

eaglepaw adlı üyeden alıntı

googlenin gözüne girmek için tamamen diğer sitelerden farklı ve doğal olmak gerekiyor.paran varsa sağlam linkler alacaksın yoksa emek harcayarak özgün içerikler yazacaksın.

Aslında ikisini de yapmak gerekiyor. Çünkü iki kriterden birini yaptığınızda alacağınız yol, ikisinide yaptığınızda alacağınız yolun neredeyse yarısı kadardır. Teşekkürler..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al