wmaraci reklam

Çocuk tema ile kod çıkarılabilir mi? Performans için

2 Mesajlar 346 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, performans takıntım var sürekli söylüyorum. Kullandığım temalarda yüzlerce satır kod siliyorum az buçuk anladığım kadar işte.
Bazen de kodları değiştiriyorum, eklemeler yapıyorum. Performanss artıyor ama her güncellemede tek tek yerlerini bulup, tek tek aynı satırları silip, değiştirmek çok zor. Hatırlaması da zor oluyor.

Çocuk tema üzerinden kod eklenebildigini biliyorum. Peki kod çıkarabilir miyiz? Aslında çocuk temanın milisaniye de olsa performansı düşürdüğünü okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum.

Mesela örnek vermek gerekirse, temada /sayfa-sablonlari/sayfa-duzeni-3.php diye bir dosya var diyelim. İçerisinde de 500 satırlık kod var.
Şimdi ben çocuk tema oluşturup oraya cocuk-tema/sayfa-sablonlari/sayfa-duzeni-3.php diye dosya açıp içindeki herşeyi buraya yapıştırsam, bütün kodları. Sonra gerekli ekleme ve KOD SİLMELERİ yapsam sonuçta da 200 satır kod kaldı diyelim.
Şimdi siteyi açtığımız zaman ana klasördeki dosya mi çağırılır? Yoksa sadece çocuk temaya eklediğim dosya mi çağırılır? Yani eğer bu yöntem düzgün çalışıyorsa performansı etkiler mi? Hem ana klasördeki hem çocuk klasördeki dosyayı çağırırsa derleme süresi ikiye katlanmış mi olur? Yoksa çocuk temayı çalıştırdığı için ana temadaki dosyayı bloke mi eder?

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Çocuk (child) temalar daha çok functions.php ve style.css eklemeleri için kullanılır. Ayrıca diğer dosyalarda da editleme yapabilmek için aynı dosyanın kopyasını child temaya ekleyin. Örneğin category.php dosyasını child tema içerisine atarsanız onu kullanacaktır diye biliyorum.

Bu sefer tema güncellemelerinde sorun olabilir yani tek tek kod değişikliklerini child temaya uygulamanız gerekir. Başka bir yolu yok maalesef. Bu sebeple eklenmesi/çıkarılması istediğiniz tema ile bütünleşmiş özellikleri, tema geliştiricisinden rica etmek en iyisi olur. En azından aç/kapat gibi bir seçenek ekleyebilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al