wmaraci reklam

DMCA Protection Nedir? Ne İşe Yarar?

8 Mesajlar 5.406 Okunma
wmaraci reklam

StaLker StaLker Cep Telefonu Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Cep Telefonu
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 512
  • Beğeniler 1 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Bazı okuyucularımız dikkat etmiştir. Sorbize’nin sağ alt kısmında “Bu websitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır.” diye yazar. Şu son günlerde ise birçok webmaster arkadaştan nedir bu DMCA? Ne işe yarar? Nasıl çalışır? Ücretlimidir? gibi sorular almaya başladım. Bende bu soruları toplu ve detaylı bir şekilde cevaplamak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kısaca DMCA nedir dersek; DMCA Creative Commons gibi bir website içerik koruma sistemidir.

DMCA ile içeriğinizi içerik hırsızlarına karşı koruyabilirsiniz. Servis tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Üye olan herkesin bir adet takedown hakkı bulunmaktadır. Peki takedown nedir?:

Takedown kabaca sökmek, indirmek anlamına gelir. Bunun anlamı ise içeriğinizi çalan websitesinden yazılarınızı sildirmek veya bu sitenin arama motorlarından çıkartılmasını sağlamaktır.

Dediğim gibi üye olan herkesin bir adet takedown hakkı bulunmaktadır. Daha sonra her takedown için ise 99 dolar gibi bir ücret ödemek zorundasınız. Tabi isterseniz.

Hemen DMCA’ya kayıt olmak için buraya tıklayınız. Kayıt olup giriş yaptıktan sonra “My Protected Pages” menüsünden “Add Protected Page” menüsüne tıklayınız. Bu sayfada beğendiğiniz herhangi bir DMCA logosunun kodunu websitenize yerleştiriniz. Bu noktadan sonra sizin artık birşey yapmanıza gerek kalmıyor. Bu kod sayesinde DMCA sayfalarınızı ve yazılarınızı tarıyor ve kaydediyor. Kaydedip koruma altına aldığı sayfaları “My Protected Pages” menüsünden görebilirsiniz. Yine bu tek kodu her siteniz için kullanabilirsiniz. DMCA yeni eklenen siteyi ve sayfayı otomatik olarak tanıyacak ve koruma altına alacaktır.

Bilgiler için Burak Dülgar'a Teşekkürler.
Kaynak: DMCA Ptotection Nedir? Ne İşe Yarar?

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Serkut Serkut Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Müzisyen.. Orkestracı..
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
hiç bişey anlamadım..
Nasıl koruyor?
Hırsız, yazıyı kopyalayıp sitesine yapıştırdığında ne oluyor.
Tam olarak açık ifade edermisiniz?
Diyelim ki ben bu yazınızı kopyaladım.. Sonra ne olacak? Yazının içinde başka bir resim mi görünecek, deprem mi olacak.. kıyamet mi kopacak?
Şu anki anlatımınıza göre gereksiz bir şey olarak görünüyor. ya da tam anlatamadınız?
Ayrıca verilen kodu nereye yapıştırıyoruz? Headere mi, sidebara mı, footere mi.. Onu da belirtir misiniz?

Arakablosu Arakablosu Wmaracı Sakinlerinden Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 /
  • Meslek Güvenlik
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 3 / 1
  • Ticaret 2, (%100)
benimde bir okuyuşta yapabileceğim birşey değil ama kulağa çok hoş geldi...güzel bişey gibi.

StaLker StaLker Cep Telefonu Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Cep Telefonu
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 512
  • Beğeniler 1 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Anlamayacak bir şey yok arkadaşlar DMCA sitenize yazdığınız mesajları gününe saatine kadar kayıt alıyor eğer bir başkasının içeriğinizi çaldığını farkettiğiniz zaman gidip savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Çünki o mesajları siz DMCA ile lisanslamış oldunuz. Kodu Footere ekleyeceksiniz Hani Alt Tarafta Ufak Tefek Logolar olurya Sayaç Logo su felan onlar gibi.

wmaraci

Nurcin Nurcin Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / K
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1635
  • Beğeniler 237 / 284
  • Ticaret 3, (%100)
-Konuyu hortlatıcam ama takıldığım bir yer var;

dmca'nın Verdiği kodu ekledim bkz. sidebar / nurcinozer.com fakat üzerine tıklayınca gittiği sayfa error'lu. oysaki sorbize.com veya mrtcntn.com'un dmca butonuna tıklayınca bir tane belge çıkıyor. :S

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Şu konuda da aynı soru sorulmuştu ve cevabını vermiştim.

"DMCA eklendikten sonra hemen aktif hale gelmez. Belli bir süre geçmesi ve o sayfanın DMCA tarafından veri tabanına alınması gerekir. Aynı google'ın indexlemesi gibi. "

Nurcin Nurcin Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / K
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1635
  • Beğeniler 237 / 284
  • Ticaret 3, (%100)

Burak adlı üyeden alıntı

Şu konuda da aynı soru sorulmuştu ve cevabını vermiştim.

"DMCA eklendikten sonra hemen aktif hale gelmez. Belli bir süre geçmesi ve o sayfanın DMCA tarafından veri tabanına alınması gerekir. Aynı google'ın indexlemesi gibi. "

2 gün oldu hala aynı? Daha ne kadar beklerim?

hikayeci hikayeci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek web develepor
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
kodda bir sorun vardır tekrar lisans başvurusu yap

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al