wmaraci reklam

Ekonomi ve Türkiye hk.

5 Mesajlar 559 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

YakupYLDZ YakupYLDZ Minnet eylemem. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)

"Dolar, Euro ve Ekonomi"
Bu konular ile ilgili naçizane fikirlerimi yazdım. Okunmaya ve yorum yapmaya değer olduğunu düşünüyorum.
İyi geceler.

Amerika bir açıklama yaparak 1 hafta gibi çok kısa bir zamanda Türk lirasının değerini düşürdü. Bir ülke ekonomisiyle bu kadar kolay oynayabilen bir ülke düşünün... Yani arkadaşlar bir ülke sadece siyasi olarak ele geçirilmez. Halk, gençlik ve teknoloji ele geçirilse siyasi hamlelere gerek kalmaz. Bir çok kişi olaya "rahip" yönünden bakıyor fakat bizim artık gözümüzün açılması gerek. Son yıllarda bir çok Türk şirketi yabancılara satıldı. Fabrikalar satıldı. Kısa sürede hızlı para kazanmak için hazırda olanları sattık. Bir şey kalmadı yıktık, yeniden yaptık ama hayır bu da para kazandırmadı.

Unutulan bir şeyler vardı; Teknoloji.

Yabancı ülkeler 100 yıl önce araba yapmaya başladılar. Fakat biz daha yeni benzinli araç yapmaya başlıyoruz. Yabancı ülkeler artık bu piyasanın ekmeğini yedi ve sıra bize ancak geldi. Şöyle düşünün ankesörlü telefon devri bitince onlar dokunmatik yaptı biz ankesörlü yapacağız.

Benzinli araç yerine elektrikli araba üzerine yoğunlaşsak piyasada lider olabiliriz. Olamazsak da tecrübe kazanmış oluruz. Farkındayım bazen herşeyi kendimiz yapamıyoruz ama bazen bişeyleri bizim başlatmamız gerekiyor. Buraya araba yapalım diye yazmıyorum. Yerli üretimin değerinden bahsediyorum.

Örneğin Twitch...

Arkadaşlar dünya çapında ünlü bir yayın platformu. Yanlış hatırlamıyorsam her bağıştan 75 kuruş kesiyor. Her abonelikten 12 tl kazanan bir kuruluş. Rakamların pek bir önemi yok. Bu kolay bir sistem. Kolaydan kastım detayların az olması.
Böyle bir platformu Türkiye altyapılı kurarak ve yayıncıları teşvik ederek kendimiz harcar kendimiz kazanırız. Hatta formatları kiralayabilir, satabiliriz.

Rusya örneği var. VK.com
2006 yılında kurulmuş olmasına rağmen Rusya ve denk ülkelerde en çok kullanılan sosyal medya sitesi. VK 'yı biz film yüklemek için kullanıyoruz... Adamlar facebook kullanmıyor kendi sistemlerini kullanıyor..

Çin Xiaomi örneği.

Çin yıllar boyu bir malın kopyasını üreten bir millet bir devlet olarak görüldü ama hayır Çin yıllardır deneyen, inceleyen bir milletti. İstediği zaman en kalitelisini de en dandiğini de üreten bir ülkeydi. Fakat bize "çin malı" hep dandik olarak lanse edildi. Çünkü hep az maliyetli ürünleri ithal ediyorduk. Yıllardır iphone ve samsung gibi telefonların sahtelerini piyasaya sürdüler ve bütün iyi özellikleri bir telefona toplayıp fiyat/performans telefonu yaptılar. Artık Samsung'u bile devirecek kadar marka değerine sahip oldular kısa zamanda.

Dolar ve Euro yükselişleri umarım aklımızı başımıza getirtir, yerli yazılım cep telefonları, yerli üretim elektrikli arabalar, yerli yayın ağları, yerli sosyal medya platformlarını kullanırız.

Elbette ki dolar ve euro bu vatanı kurmadık fakat ne yazıktır ki dolar ve euro bu vatanın dört bir yanını sardı ve muhtaç duruma getirildik. Üzerimizdeki bu ölü toprağı kaldırmak da gelişen teknolojiye ayak uydurmak En TEMEL çıkış yoludur.

İtiraf ederim ki, düşmanlarımız çok çalışıyor. Biz de onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

GELİRLİ SİTELERİNİZİ SATIN ALIYORUM. PM ATABİLİRSİNİZ.
wmaraci
reklam

BatuhanE BatuhanE Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Makale Yazarlığı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad İ** M**
  • Mesajlar 492
  • Beğeniler 18 / 109
  • Ticaret 41, (%90)
Çok güzel anlatmışsınız ve her cümlenize kelime kelimesine katılıyorum. Üretim olmadan bir ülkede gelişme olmayacağının umarım farkına varırlar.
YakupYLDZ Heisenberg0133

kişi bu mesajı beğendi.

deryaerdil deryaerdil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** E**
  • Mesajlar 595
  • Beğeniler 84 / 223
  • Ticaret 11, (%100)
İşte bu..
Dolar lobisi falan ben inanmıyorum. Üretim yok ülkede
YakupYLDZ Heisenberg0133

kişi bu mesajı beğendi.

RAZADOR RAZADOR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ç**
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 4 / 48
  • Ticaret 3, (%100)
6.81 i gören dolar sonucunda ülkenin borçları ve giderleri ne hayli arttı bas bas bağırıyorlar çoçuklar yastık altındaki dolarları bozdurun diye, ama duymuyor babalar bozduracak ne dolar kaldı nede yaşamaya direnebilecek evlat!
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

SerkanERGUN SerkanERGUN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 2894
  • Beğeniler 1339 / 1338
  • Ticaret 249, (%100)
Bizimkiler boş durmuyor, böyle bir arkadaşım da var :) :)

YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

Serkan ERGÜN - Her şeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al