wmaraci reklam

Mobil uygulama yaptırırken!

12 Mesajlar 1.561 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ctnbckci ctnbckci Oku! Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilimci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 940
  • Beğeniler 429 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Şimdi bildiğiniz üzere adsense artık kazandırmıyor diye çok kişi site işlerinden kaçmaya başladı.

Bende 2-3 saattir düşünüyorum. Mobil uygulama yapma kararı aldım. Uygulama yapanlar ve yaptıranlar olarak;

1-
Yaptıranlar kurumsal firma ile mi çalışıyorsunuz?
2- Forumdan birisiyle çalışırken nasıl güveniyorsun ?
3- Projenin çalınma riski nedir ? çalınırsa nasıl bir önlem alıyorsunuz?
4- Yapanlar olarak nasıl teminatlar veriyorsunuz?
5- Yarın başlayıp 2 ay sonra ben yapamıyorum diyip bırakıyor musunuz? Bırakıyorsanız para iadesi yapıyor musunuz?
6- Bir projenin (uygulamanın) tamamlanma süresi nedir?
7- Güncellemeler için nasıl yol izleniyor?
8- Olay patriot gibi yazılım alınmadan mı satılıyor? yoksa s400 gibi yazılımıda teslim ediyor musunuz? Çünkü yarın sen öldün gittin, hanımın internete girmeni yasakladı benim güncelleme yapmam gerekiyor ne yapacağım?

Kısacası ben burada bir projem var yapacak kişi arıyorum dediğimde her pm atana projemi açıklayamam. ben biriyle anlasana kadar o yapıp işleme almış bile olabilir :) o yüzden güven faktörü nasıl ilerliyor kısaca olay budur :)
bymuratmis

kişi bu mesajı beğendi.

İmza!!! Get Closer!
wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
keremg iletişime geç derim. Güvenebilirsin.
keremg ctnbckci

kişi bu mesajı beğendi.

bymuratmis bymuratmis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)
Konu takipte 😉 ayrıca son yazdıklarınıza aynen katılıyorum mesela benimde aklımda çok iyi olacağını düşündüğüm hatta planını projesini not aldığım bir projem var yaptıracak birini arıyorum ama herkese açıklayamıyorum ya benim projemi çalarsa 😂
ctnbckci

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilimci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 940
  • Beğeniler 429 / 442
  • Ticaret 2, (%100)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

keremg iletişime geç derim. Güvenebilirsin.

Hocam sen dedikten sonra :)
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

İmza!!! Get Closer!
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilimci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 940
  • Beğeniler 429 / 442
  • Ticaret 2, (%100)

bymuratmis adlı üyeden alıntı

Konu takipte �� ayrıca son yazdıklarınıza aynen katılıyorum mesela benimde aklımda çok iyi olacağını düşündüğüm hatta planını projesini not aldığım bir projem var yaptıracak birini arıyorum ama herkese açıklayamıyorum ya benim projemi çalarsa ��

Hani bu şey, alan adı alıp tema kurdurmak gibi bir şey değil korkmamız normal diye düşünüyorum. :)

İmza!!! Get Closer!

awoken awoken WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1002
  • Beğeniler 250 / 478
  • Ticaret 41, (%100)
2) Eğer dolandirmasindan falan bahsediyorsan önce ticaret puanlarına bakıyorum. Sonra para gönderirken ad soyadı falan kontrol ediyorum.
3) Risk her zaman var. Siz uygulamayı play store'a attıktan sonra da klonlanabilir :)
5) Genellikle projeye başlamadan önce zorluğuna göre karar verilir. (Daha hiç hiperzor bir proje yapmadım :) )
6) Projeye göre değişir.
7) Eğer yazılımcıdan kaynaklı hatalar için güncelleme gerekliyse ücretsiz yapılır. Ama eğer ek özellik eklemesi falansa ek ücret alınır.
8) Bu yazilima göre değişiklik gösterir. Eğer sıfırdan yazılmış bir proje ise kodlar teslim edilir tabii ki. Ama 10 TL'ye yapılmış webview ise vermeye bilir :D
ctnbckci

kişi bu mesajı beğendi.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Benim konuya da denk geldiniz galiba ☺️ Evet risk faktörü çok fazla. Eğer kafanizda mükemmel harika daha önce yapılmamış ve kesin tutacak bir fikir varsa burda 1-2 bin TL ye yapılacak işler değil onlar. Sağlam bir ekip kurulması gerektiği kanaatindeyim. Baştan yüz yüze konuşup anlaşmalar yapılması gerekir bence. Siz hiç tanımadığıniz birine bu yazılımı yaptıracaksınız uzaktan, ne kadar güvenilir olsa da artık onun zihnine de yerleşmiş olacak bu fikir. Yani size teslim ettikten sonra projeyi artık kendisi de yapabilir. Hani klonlama açısından bakarsak zaten eğer harika bir fikirse Google playe koyar koymaz zaten klonlanacaktir. Klonun aslını geçme ihtimali de yüksek. Burada kaliteli kodlama ve sağlam reklam lazım ki rakipleriniz klonlarla sizin önünüze geçmesin. Burada fikrin sağlamlığı önemli. Öyle 2-3 bin TL ye yaptirsaniz da paranizdan olursunuz sadece dediğim gibi bu işler (büyük fikirler) sağlam bir yatırım ve ekip gerektirir.

Burada şöyle bir sorun var, başkasına yaptırılan projelerde her zaman büyük dezavantaj var. Çünkü tamamen başkasına bağımlısınız. O proje sizin değil artık. Onun için ben hayatım boyunca ne yapacaksam oturup araştırıp, deneme yanılma yaparak öğrenmeye çalışırım. Sabır lazım, inanç lazım, azim lazım. Tabi bu şekilde profesyonel olmanız düşük ihtimal ama en azından (anlayacak kadar) öğrenmiş olursunuz. Bu şekilde elhamdülillah bir çok farklı sektörde az çok bilgim oluştu. Bu bana büyük bir düşünce sistemi kazandirdi, neyin yapılıp neyin yapılamayacagini anlayacak bir bilinç sağladı, kodlara vb bakıp iyi mi kötü mü olduğunu tartacak bir bilgi kazandırdı. Yani bunlar olması gerekenler. Bir işe girecekseniz kör cahil girmeyin sakin, uzun vadede canınız yanar.

Bunun yanında webmaster sitelerinde satılan uygulamalara bakıyorum da kusura bakmasınlar hemen hemen hepsi sorunlu. Denk geldikçe indirip test ederim. Performansli kodlama yapamıyor bizimkiler. Görsellik deseniz o da 0 durumda. Bug dolu oluyor, çok kaynak tüketiyor. İşin profesyonelleri zaten burada iş yapmazlar mantıklı olarak.

İlginçtir girip bakın ticaret bölümüne bütün uygulamalar aynı, birbirinin kopyası. Codecanyon dan alınma değildir 0 dan yazdık diyor hepsi ama ilginç olan birbirinin aynısı hepsi. Sadece reskin yapılmış gibi gibi. Çoğu zaten kaynak kodu vermiyorum diyor bu zaten başlı başına sorun.

Kaynak kodlar elinizde yoksa kusura bakmayın da kazıklandınız demektir. %100 başkasına bağımlısiniz demektir. Güncelleme yapmak zorunda kalacaksiniz. Kullanıcılar bunu isteyecek, buglar çıkacak kapatılması gerekecek, geliştirme gerekecek, Android versiyonlar geliştikçe apilerin yenilenmesi gerekecek, android studio (vb) sürüm atladikca kütüphanede değişen yapılara göre güncelleme gerekecek. Kimse de bunu hayrına yapmaz pek meslek etiği yok çünkü. Her defasında sizden ek ücret talep edilecek. Düzgün bir şahsa denk gelmezseniz kendi hatalarını düzeltmek için bile ek ücret talep edecek. Kaynak kodları vermezse başkasına da geliştirtemezsiniz artık.

Yüzlerce sorun sayabilirim sırf bu konuda ama elim ağrıdı :) yıllarca araştırma, tecrübe ve gözlemlerime dayanarak (oyun geliştiriyordum yıllar önce projem yedeklerken silindi ve delirip bırakmıştım bundan 5-6 yıl önce) tavsiyem şu, önce oturup birkaç ay yoğun şekilde araştırma yapın kendiniz kodlayacak şekilde. Dediğim gibi bilmezseniz patron değil köle olursunuz. Sektörü araştırın, kodlamayi öğrenin en azından bakınca anlayacak kadar. Sonra güvenilir birini bulup ortak olarak bir proje cikartirsiniz kendi kontrolunuzde olur. Anlaşma imzalanir ciddi bir projeyse. Sektörü bilmenizi şiddetle tavsiye ederim
bymuratmis ctnbckci

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)
Hiç erinmeden okudum hocam o kadar haklısınızki bundan 1 yıl önce birkaç uygulama yazdirmistim heyecan yaptık acele ettik piyasada 40 50 tl ye verilen uygulamaları bize 150 300 tl ye maal etti bir arkadaş hadi 40 50 si uygulama gerisi işçilik saysak yine tutmuyor çünkü google play e ne uygulama açıklaması koymuş ne resim koymuş lafın kısası yaptığı işi profesyonel sanmış bizide keriz 😂 onunda cani sağ olsun ha bu arada evet kaynak kodlarinida vermemişti saygı değer arkadaş 😊 Mfa
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
@bymuratmis Geçmiş olsun hocam piyasa bunlarla kaynıyor maalesef. Önüne gelen her sektörde kendini uzman olarak tanıtıyor. Özellikle küçük kardeşlerimiz bu konuda aşırı özgüvenli maalesef. Buralarda satılan kodlardan hiç bir şey çıkmaz. Öyle olacak olsa yazılımcılar kendi koyar rahatına bakardı. Bu referanslara da güvenmiyorum artık. Ticaret bölümünde yorum, Yıldız, değerlendirme vb satışları yapılıyor. Bunları gördükten sonra iyice temkinli oldum. Dikkat etmek lazım. Büyük projelerin yeri buralar değil. Ve en önemlisi kişi yaptığı işi bilmeli. Kontrolü kendinde değilse o senin değildir

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)
Aynen hocam kontrolü sende değilse o senin değildir geçende bir formda arkadasin teki " arkadaşlar oyunumda birinci olan kullanıcıya nasıl ulaşırım bilgilerini nasıl bulurum" diye konu açmıştı 😂 kendi oyunu ama ne yapacağını bilmiyor . Kısacası işten anlayanlara var ama sayisi çok az hocam iyi araştırmak lazım
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al