wmaraci reklam

Sizce tekrardan bu kadar fazla nasıl birikim yapabilirim? -Fikirlerinize ihtiyacım var!

5 Mesajlar 607 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Guness Guness Gün olur, asra bedel. Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Meslek Hayat boyu öğrenci.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)
Merhabalar. (Tüm şeyler bugün gerçekleşti.)

Geçtiğimiz günlerde bir site kurulum işi aldım. 250 TL'ye yakın bir para geldi. Ve 3 aydır biriktirdiğim kumbaramı da açtım. Site işi ve kumbaramdan toplamda 400'e yakın para çıktı. Ailemin durumu şu sıralar iyi değildi. Bende sınavlardan dolayı stres atmak istiyordum ve avm'ye gitmek istediğimi belirttim. Her neyse, babam bulup bana 40 TL verdi. Kitaplarımın arasında da 30 TL daha vardı. Yani toplamda 500 TL'ye yakın bir birikimim vardı.

Aileminde buna ihtiyacı vardı, özel okulda okuyorum ve tüm masraflarımı karşılıyorlar sağ olsun. Neyse işte yanıma 450 tl alarak avm'ye gittim. Tahminimce bir 100 TL falan harcarım dedim. Her planımı hazırladım fakat her zamanki gibi D&R planlarımı bozdu. Yılbaşına özel aşırı indirimler vardı, D&R kartımda da puanlarım birikmişti. Saat 12.00'a doğru bir girdim ve yaklaşık 1-2 saat önce anca çıkabildim. Cebimde 70 TL kalmıştı. Kitaplarla elim doldu nerdeyse. Sonra minibüsle uğraşamayıp taksiye bindim. Adam bile napcaksın o kadar kitabı dedi. Eve vardım, kitapları gizlice odama soktum. Ailem kitap okumama asla karşı değil ve hatta bana düzenli olarak kitap alıyorlar. Fakat çocuğunuz o kadar kitapla eve gelse bir şey demeden durabilir miydiniz? Gizlice yatağımın altına yerleştirdim.

Sizce kötü mü yapmışım? Kitap görünce dayanamıyorum. Hele de Edebiyat - Şiir reonunda kendimi kaybediyorum. Tekrardan nasıl bu kadar birikim yapabilirim? (Günlük harçlığım 5 tl, bazen 10 tl de verebiliyorlar. Fazla harcamıyorum. Bazen canım tost vs. şeyler yemek çekmiyor bende poğaça veya börek tarzı şeyler alıyorum. Arada bir de su alıyorum. Normalde aynı şişeyi kullanıp evde dolduruyorum fakat 3-4 günde değiştirmem gerekiyor. Sonuçta plastik.)

Ha birde D&R'den çıkarken kapıda ajandaları gördüm. Dayanamayıp 1 tane de ondan aldım. Cebimde 45 TL gibi bir şey kaldı ve 27 TL'si taksiye gitti. Toplam olarak ortalama 70 TL param kaldı.

Ek olarak, sizce sitemi satmalı mıyım düzene sokabilmek için kendimi?

Şimdiden herkese teşekkürler.

Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç.
wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Hocam yazınız baya samimi olmuş okurken baya zevk aldım ve sizde kendimi gördüm. Benim ailem bilgisayar kitapları almama baya kızıyordu bende gerekirse o gün tek lokma yemek yemeden para biriktiriyor ve para birikince kitap alıyordum. Bende özel okulda okudum. Arkadaşlarımın aşırı derece para harcaması ve benim tek kuruş harcamamam biraz zor oluyordu ama ben kafaya koymuştum kitap alacaktım.

Aldığım kitapları ailem bilgisayar kitabı olduğunu görünce ya yırtıyor ya da saklıyorlardı. Sonuçta ben bilgisayar sektöre çok fazla zaman harcıyorum ve derslerime odaklanamıyordum.

Hocam benim gözümde kitaba özellikle sizin gelişiminize katkı sağlayacak kitaplara verilen para boşa gitmez. Özellikle siz forumda makale yazarlığı yaptığınızdan bu parayı kısa vaadede çıkaracağınıza inanıyorum.

Sitenizi ise geliştiremeyeceğinizi veya ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız satmanızı öneririm ama acil paraya ihtiyacınız olmadıkca satmamanız taraftarıyım.

Birkaç gün önce aileme 2.000 tl para yolladım. Ben de sizin gibi düşünüyordum ve maddi olarak destek veremeyeceğim sitelerimle alanadlarımı satmaya başladım. Şuan boş zamanlarımda şehrimin trustik yerlerine giderek (yılbaşından dolayı turist sayısında biraz artma oldu) bedava rehberlik yapmaktayım. Onlar memnun kalırsa biraz bahşiş veriyorlar ve bu sayede hem maddi ihtiyaçlarımı karşılıyorum hem de ingilizcemi ilerletiyorum.

Sizin yerinizde olsam sipariş almasam bile her konuda makale yazar bunları hazır paket olarak satışa sunardım. Daha önce birçok hocamdan makale satın aldım. Sizden de satın aldım mı bilemiyorum ama bana göre bu yazımda bulunan maddelere sahip makaleler her zaman tercih sebebim.

Kısacası anladığım kadarıyla ailenizle yaşamaktasınız. Bence elinizde kalan para da azımsanmayacak bir miktar. Acil bir durum olmadıkca sitenizi satmayın ve makale yazarak birikim yapmaya devam edin. :)
MakaleYazari13 Guness

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)
Çok teşekkürler tavsiyelerin için hocam. Sitemi satışa sundum, bu sene liseye geçeceğim haliyle son senem. Ama hiç ders çalışmak istemiyorum. İstediğim lise, Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi. Edebiyat ve sanat kokan, muhteşem ve aşırı tatlı bir lise.

Biraz daha derslerime odaklanmayı planlıyorum. Zaten hocalarım sen herkesten şanslısın, kitap okuma alışkanlığın var ve okuduğunu anında anlayıp hızlıca sınavları bitiriyorsun diyor. Belkide derslerime biraz daha fazla çalışsam başarılı olabilirim. Seneye çok güzel günler beni bekleyecek, eminim. :)

Bilemiyorum ya bu kitap hastalığını açıklamak zor. Kitapları görünce kendimi tutamıyorum, kalbim hızlı atıyor. :laugh::laugh:
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

BerkayZ BerkayZ www.zelyurt.com Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Z**
  • Mesajlar 162
  • Beğeniler 36 / 43
  • Ticaret 4, (%100)
Bana kalırsa çok açgözlü davranmışsın. Ben de çok kitap okurum (roman), 300-400 sayfalık bir kitap min 4 günde bitiyor. (Günde 1,5 saat okuduğumu farz et) Sen 450 liralık kitap aldığını söylüyorsun, peki sorarım sana neden bitirdikçe almak yerine topluca üstelik kazık fiyata kitap satan bir yerden bu kadar kitap aldın ? (D&R diğer kitapçılardan ortalama 5-6 lira fazlaya satıyor.)

Şimdi belki moralin bozulacak belki takmayacaksın, üzgünüm ama bu kadar kitap alman kitaba olan düşkünlüğünden çok para harcama düşkünlüğünden olmuş (ki taksi tutman bunun bir kanıtı). Belki o parayı sen kazanmadığın için harcamak kolay oldu ama inan bana ileride ilk paranı kazandığın zaman (ne kadar kazanırsan kazan) o paranın tek kuruşunu bile en tutumlu şekilde harcamak isteyceksin.

Son olarak konuyla alakasız ama D&R'dan aldığın kitapları bir çok kitapçıdan daha ucuza alabilirsin. D&R hayatımda gördüğüm en pahalı kitap satan yer. En kötüsü internetten bile kargo dahil daha ucuza alabilirsin.

-Z-
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 10.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 18 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 868
  • Beğeniler 335 / 181
  • Ticaret 41, (%100)
Normalde D&R'den almıyorum ancak D&R kartımda baya indirim vardı ve puanlarım birikmişti. Değerlendirmek istedim. O kadar kitapla da minimüse binmemi nasıl bekledin, şaşırdım. Aşırı kalabalık ve trafik oluyor. Özellikle de akşam saatlerinde.

Görüşün için teşekkür ederim. :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al