wmaraci reklam

Türkler Neden Özgün Tasarımlar Yapamıyorlar? (Tartışalım)

47 Mesajlar 7.010 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)
Aslında tasarımdan kasıt Wordpress temaları, fakat temalar dışında genel olarak tasarımlar(Ben WP temaları değineceğim)... İnternette bakıyorum bizimkilerin yaptıklarına hepsi aynı tip, sidebar-header-footer-single bunlardan ibaret. Bu dörtlüyü yapıyor renklerde-yazı fontunda falan değişiklik yapıyor sonra tema satış yapmaya çalışıyorlar, satış olmayınca boşuna zaman kaybı. Tamam kodlama yeteneği olanı var ama hiç farklı bir şeyler yapamıyoruz. Çoğu kimse halen bunun bilincinde değil.

Burada kimseye demiyorum ki tasarım yapmayın. Yapın ama farkınız olsun biraz. Ayrıca paralı olanlar dahi öyle ahım şahım değil.

Yazının en başında da dediğim gibi benim değinmek istediğim Wordpress temaları üzerineydi. Sitemi açtığım ilk günden beri sürekli bakıyorum Türk'lerin yaptığı kaliteli portal teması yok, varsa bile çürüyüp gitti. Son zamanlarda tema olayına yeni bir akım getiren TrendWP var o kadar. Birde hakkını yemeyelim Webalem.net'in yaptığı portal teması çok iyi olmuş.

Yabancıların yaptığı temalardan bazılarını yayınlayayım burada. Tasarım yapmayı düşünen varsa da bunlar gibi kaliteli olanları örnek alarak yapsınlar. (Birebir aynısını değil tabi)

Bunlar benim beğendiğim temalar.
Forester Teması
Portal Teması

Ayrıca konuya yorum yaparsanız sevinirim. Tartışalım konuyu, yalnız başka taraflara çekmeyelim konuyu.

EDİT: Bir kaç arkadaşımız konuyu tasarımlara ayrılan bütçeye bağlamış fakat konu o değil. Elbette ajanslarla anlaşırsan çok güzel şeyler ortaya çıkar. İnternette satışı yapılan temalardan bahsediyorum. Kaliteli tema ucuz olmayacak tabii kide, fakat çok nadir böyle temalar var.
brk GsliKahraman

kişi bu mesajı beğendi.

iyi.
wmaraci
reklam

ugur ugur Lorem ipsum... Kullanıcı
  • Üyelik 29.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** S**
  • Mesajlar 490
  • Beğeniler 52 / 65
  • Ticaret 0, (%0)
Türkiye'de pazar yeteri kadar ileride değil diyebilirim.
GhostRider Okeskin Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

http://oguzhans.com

Okeskin Okeskin SUPREMACY Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 880
  • Beğeniler 836 / 288
  • Ticaret 18, (%100)

ugur adlı üyeden alıntı

Türkiye'de pazar yeteri kadar ileride değil diyebilirim.

Bana kalırsa yaratıcılık meseli bu, yaratıcı bir millet değiliz. Bir şeyi söylesen çok iyi yaparız ama üretkenlik yok :)
GsliKahraman

kişi bu mesajı beğendi.

iyi.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Çünkü bir dar-görüşlülük söz konusu, hayal gücümüzü kullan(/a)mıyoruz.
Özellikle blog temalarında tutturmuşuz bir şekil gidiyoruz; (genellikle sağda olan bir sidebar, bir üst menü, onun üstünde logo ve yanında 460x80 bir reklam alanı, üst yada yan kısımda bir twitter akış göstergesi, sidebarın en üstüne takip et butonları vs.

Tabii ki bir blog temasında bunlardan başka bir şey olması pek mümkün değil, ancak hep aynı şablon. Düşünmüyoruz, yada farklı bir şeyler denemekten korkuyoruz; diğerlerine garip gelir, beğenmez, kullanmazlar ve emeklerimiz boşa gider diye. Son 2 yılda (belki daha öncesi de vardır) çıkan blog temalarının neredeyse yarısından fazlası bir şablon üzerine, temadan çok "edit" gibi. Sağ taraftaki sosyal ağ buton setini değiştiriyoruz, köşeli olan hatları yuvarlıyoruz, yazı tipini ve renkleri değiştiriyor, header ve footer'a biraz makyaj yapıp piyasaya sürüyoruz. Tabii ki herkes temasını uğraşıp zamanını harcayarak çiziyor/kodluyor ancak kullanılan fikirler edit.
GsliKahraman Okeskin retrospektif

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

test9 test9 IT Project Manager Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek IT Project Manager
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 2 / 109
  • Ticaret 13, (%100)
Türklerin tasarımda kötü olduğunu söylemeniz çılgınca bir şey. Bence aksine Türkler tasarımda bir numara. Ancak ülkede emek hırsızları hayli çok. Aynı şekilde seviyeler çok farklı. İnterneti Google ve Facebook'tan ibaret bilen kesme sahibiz. Grafik tasarımı yeni yeni önem kazanıyor. Etrafa iyi bakarsak birilerini görebiliriz; grafikerleri. Onlara gereken değeri verelim.
WebKing26 Bipixel StRonK

kişi bu mesajı beğendi.

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Emin olun tasarımda bir numara oluruz ama bir kişi değişik bir tema yapması nasıl tepki alıyor farkında mısınız?Mesela baharat v1 temasını paylaştım çeşitli platformlar da gelen yorumların çoğu index kısmını neden klasik yapmamışım yorumlar bu şekilde haliyle insanın zevki kaçıyor yaratıcı olmak konusunda , çünkü temayı kullanan kişiler artık kendilerini belli bir şablona alıştırmışlar diğer türlü tüm temaları sevmiyorlar.Diğer yandan şöyle bir durum da var benim belki de bir ay boyunca uğraşıp sattığım bir temayı , ş*******in biri çıkıp sitesinde ücretsiz dağıtıyor Türkiye'de temalar daha satılığa çıktıkları günün ertesinde w*reze düşüyor...
Okeskin Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

siyahgiyen siyahgiyen SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 121 / 191
  • Ticaret 20, (%100)

burakisci adlı üyeden alıntı

Emin olun tasarımda bir numara oluruz ama bir kişi değişik bir tema yapması nasıl tepki alıyor farkında mısınız?Mesela baharat v1 temasını paylaştım çeşitli platformlar da gelen yorumların çoğu index kısmını neden klasik yapmamışım yorumlar bu şekilde haliyle insanın zevki kaçıyor yaratıcı olmak konusunda , çünkü temayı kullanan kişiler artık kendilerini belli bir şablona alıştırmışlar diğer türlü tüm temaları sevmiyorlar.Diğer yandan şöyle bir durum da var benim belki de bir ay boyunca uğraşıp sattığım bir temayı , ş*******in biri çıkıp sitesinde ücretsiz dağıtıyor Türkiye'de temalar daha satılığa çıktıkları günün ertesinde w*reze düşüyor...

Buna katılmakla beraber sadece tema tasarımı olarak bakmayalım olaya. Genel bir yorum ile de ayda 800-1000 liraya çalışan tasarımcının ne kadar yaratıcı olması beklenir ? Yani bir şirkete gitseniz çalışsanız tek işten aldığı parayı size 1 ay çalışmanızı istiyor.

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Adamlar uğraşıp tema yapıyor rica ediyor arkadaşlar linklerimizi silmeyin. Çakalların ilk işi o linkleri silmek oluyor. Böyle bir ortamda nasıl tema yapılır. Nasıl hayal gücü çalıştırılır.
Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

occipital occipital Öğrenci-Blog Yazarlığı... Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci-Blog Yazarlığı...
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 126 / 122
  • Ticaret 5, (%100)
KodBilen.com'da bir ara kolonsuz güzel bir tema yapmıştım gelen yorumlar yok efendim neden sidebar yok yok efendim neden sosyal ağlar yok yok efendim neden medya alanı yok vs felan. :). Böyle yürümez bu iş Türkiye'de ^^
Genc Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

AzReTL AzReTL Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek freelancer
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 19 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
bende neredeyse bugüne kadar türk olsun yabancı olsun bütün temaları gezdim ama şahsen hiçbir temada tam istediğim olmuyor. wordpresse çoğu kullanıcı blog gözünde bakıyor. aslında wordpress içerik yönetim sistemi demek daha doğru olur. çok güzel portallar ve haber temaları, oyun temaları yapılabilir, ama tam anlamıyla uğraşmıyolar. hemen bir iki bişey ekliyim, çıkarayım, paramı alayım görüşündeler, bence daha fazla emek verseler, daha yüksek fiyata satsalar, kimse bişey demez.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al