wmaraci reklam

YouTube videoları ve telif hakkında bir soru

6 Mesajlar 833 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ttw ttw ... Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 64 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
merhabalar arkadaşlar,

youtubeda içerik üretmeyle ilgili merak ettiğim bir kaç şey var. bilgi sahibi olan arkadaşlardan sorularıma cevap alabilirim diye düşündüm.

aklıma takılan konu telif hakları. bildiğim kadarıyla kullanılan arkaplan müzikleri, resimler, video alıntıları gibi her şey telif hakkı taşıyor.

örnek vererek açıklamak gerekirse barış özcan'ın şu videosuna bakalım: https://www.youtube.com/watch?v=sXm5UoYzLZU

bu videoda pek çok filmden alıntı yapılmış, arkaplan müzikleri kullanılmış halde. video açıklamasına baktığımız zaman müzikler şeklinde bir bölüm var.

kullanılan müziklerin sahibini, lisansını ve adresini belirtmiş barış özcan. zaten bu müziklerin lisansları da kullanıma izin verilmiş halde.

ama merak ettiğim kısım filmlerin alıntıları ve resimler. videoda birçok filmden kesilmiş sahneler yer alıyor. bu sahnelerin bir telif hakkı durumu yok mu? nasıl yayınlanabiliyor.

2. bir örnek olarak ruhi çenet'in şu videosuna bakalım: https://www.youtube.com/watch?v=C_fAq_pSpnA

burada pek çok animasyon, resim, görsel, arkaplan kullanılmış. ve açıklama kısmında yine sadece müzik hakkında bilgi ve link verilmiş. peki ya kesilen animasyonlar, görüntüler? bunların hepsi telif hakkı içermiyor mu? ya da içermiyorsa bu şekilde telif sorunu çıkarmayacak görsel, işitsel materyallere nasıl ulaşabiliriz? birkaç ücretsiz resim sunan site var ama örneğin ruhi çenet'in kanalında her konuda alakalı içerikler var. örneğin bir katil videosunda katilin mahkeme duruşmasının video alıntısı vardı. bu alıntı telif içermiyor mu?

youtube üzerinde çok profesyonel olmasa da bir şeyler yapıp az ya da çok biraz para kazanmak istiyorum açıkçası. ama yukarıda bahsettiğim gibi bu telif hakkı sorunu hakkında bilgi almak istedim. kesinlikle özgün videolar, özgün içerikler üreteceğim. yazıyı kendim hazırlayıp kendim seslendireceğim vs. ama bir olayı anlatırken o olayla ya da yer/kişiyle alakalı görselleri nasıl telif sorunu olmadan bulabileceğimi çözemedim.

bilgisi olan arkadaşlar, açıklama yapabilirseniz yardımcı olmuş ve yönlendirmiş olursunuz. şimdiden teşekkür ederim

ekleme olarak: bu videolar ve telif konusuna girince youtube partnerlerini gördüm. (buzzmyvideos gibi). bu partlerner hakkında da bilgiye ihtiyacım var. sanırım bunların da faydası bahsettiğim telif olayında işe yarıyor ama araştırdığım halde tam olarak ne olduklarını çözemedim.

çok uzun bir yazı oldu ama gerçekten yardıma ihtiyacım var. tekrar teşekkür ediyorum şimdiden cevaplarınız için. :)

wmaraci
reklam

Neoyun Neoyun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek İnternet girişimcisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 126 / 350
  • Ticaret 30, (%100)
Film görüntülerini en fazla 20 saniye kullanabilirsin. 20 saniyeden az kullanırsan hiç sıkıntı yok. Barış bey telif maddelerini iyi okumuş, o yüzden bu olayı gayet güzel kullanıyor.
ttw 53456

kişi bu mesajı beğendi.

ttw ttw ... Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 64 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
Neoyun Barış Özcan benim çok beğendiğim ve kaliteli içerik üreten biri. Bir ihlal yapmadığından emindim zaten ancak nasıl kullanabildiğini merak ediyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Peki görseller hakkında bilginiz var mı? Özellikle 2. linkteki videoda çok fazla görsel var ve hepsi direkt konuya ait görseller. Telif hakkı olmaması çok zor bir ihtimal gibi geliyor açıkçası.

mrkl123 mrkl123 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad R** Ü**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 4 / 6
  • Ticaret 1, (%100)
İnternetten Shutterstock veya videohiveden satın alınmış olabilir ayrıca Örneğin Ruhi Çenet'in partneri Buzzmyvideos ve bu partnerin kendi özel kütüphaneleri var telif hakkı izini alınmış. O kütüphanelerden yararlanıyor olabilir. Çünkü kaliteli partnerlerin mutlaka şarkı yada görsel alanda kütüphaneleri bulunur.
ttw

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

dost1313 dost1313 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 299
  • Beğeniler 6 / 74
  • Ticaret 4, (%100)
Link paylaşmak yasak değil ise http://www.ehliblog.com/2014/03/telif-hakki-olmayan-resim-bulun.html burada nasıl bulunacağı anlatılıyor
Eğer yasaksa lütfen moderator arkadaşlar belirtsinler banlanma durumu olmasın

harunisk harunisk We Love Network Marketing
  • Üyelik 17.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek caemi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** I**
  • Mesajlar 674
  • Beğeniler 117 / 116
  • Ticaret 16, (%94)
Konuyu takipteyim hocam telifler hakkında daha detaylı maddelere nereden ulaşabilirim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al