wmaraci reklam

[Anket] Sizce Hangi Cache Eklentisi Tercih Edilmeli?

18 Mesajlar 1.801 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
    • Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)
    Her siteye ayrı cache eklentisi deneme/yanılma yöntemi ile uygulanması daha sağlıklıdır aslında.

Yani demem o ki Litespeed Web Server da barınan siteye tabii ki Litespeed Cache eklentisi daha faydalı oluyor. Ancak bazı durumlarda ekstra eklenti ihtiyacı doğabiliyor.

Bazen sunucu yetersiz olabiliyor. Bazen de hosting firması 4 Cpu olması gereken Litespeed özelliğini 2 Cpu olarak alabiliyor mesela. Bunları yaşadığım için biliyorum. Bir de ekonomik paket kullanan siteler var, uygun fiyat ödedikleri halde yüksek performans bekliyorlar. Dolayısı ile Litespeed Cache esas gücünü gösteremiyor.

Burada herhangi bir hosting firmasını zan altında bırakmak için dile getirmedim, yanlış anlaşılmasın. Özellikle ekonomik paket kullanan site sahiplerine bunu anlatamıyoruz, bu yüzden dile getirdim.

Ben asla direkt bir eklenti üzerinde durmuyorum. Bu yüzden müşterilerime durumu izah ederek en uygun eklentiyi kuruyor ve 1 gün test sürecine tabi tutuyorum.

Mesela bazı sitelerde Litespeed Cache + Velocity süper performans sağlıyor. Bazı sitelerde Supercache tek başına yeterli olabiliyor. Bazılarında ise Litespeed tek başına gayet iyi performans veriyor. Bazı sitelerde sadece htacces dosyasına eklenen kodlar ile hızlandırdığımı bilirim cache eklentisi kullanmadan. Buna en iyi örnek Opencart siteleridir mesela. Doğal olarak sunucu yapısı çok önemli.

Esasında önemli olan analiz değerlerini yükseltmekten ziyade gerçek açılış hızına odaklanmaktır. Mesela bir site İstanbul lokasyonda 2 sn de açılıyor, mobil test analizinde 3 sn veriyor. Site sahibi ise takılıyor Pagespeed analizine :) Halbuki Gtmetrix üzerinden bakıldığında zaten performans puanları gayet iyi durumda o an.

Bunu bir izah edemedik kimseye:) Google Pagespeed baz almayın kısacası.

Analiz için Gtmetrix (hız baz alınmadan) Webpagetest (lokasyona göre açılış hızı) ve Mobil Uyumluluk Testi bize sitenin gerçek değerlerini zaten veriyor.

Şu eklenti en iyisidir demek maalesef yanlış bir tanım olacaktır.

Yine çok uzattım kusura bakmayın arkadaşlar :)

İyi forumlar herkese.

wmaraci
    reklam

• Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)
    sworks Mrtcn Redis çoğu zaman 500 hatasına neden oluyor.

Ben de bir kaç kez destek attım ama yakın bir zamanda çözüm bulacaklarını söylediler.

Halbuki redis ciddi fayda sağlıyor. Beklemedeyiz bakalım :)
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    yilmaz70 Redis kuracaktım fakat son anda vazgeçtim hocam :) Memcached'in daha az kaynak gereksinimi duyduğunu öğrenince Memcached kurdum.

Redis'i biraz daha karışık işlemlerle boğuşmak için kullanıyorlar genellikle. Üyelik sistemi, WooCommerce gibi sistemlerin olduğu sitelerde yani. Basit sitelerde ise Memcached... Tabi Redis bir tık daha hızlı geldi Memcached'e göre :)
    yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
    • Üyelik 06.09.2013
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Cyber Sec & Project Manager
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** G**
    • Mesajlar 3356
    • Beğeniler 481 / 1986
    • Ticaret 10, (%100)
    sworks

W3 de şöyle bir durum var, verdikleri NGINX kuralları 1.10 üstü için düzgün çalışmıyor. Directory tanımlamalarından sonra bütün ayarları tek tek yapmak gerekiyor kişiye özel yapılandırma şart biraz.

Ek olarak çoğu durumda zaten nginx headerleri ön tanımlı olarak ekliyor. PHP tekrar eklediği oluyor onları kontrol etmek lazım bazı hatalar sırf bundan kaynaklanıyor. Ama bu bahsettiklerinize hiç denk gelmedim açıkçası

dipnot: minify kullanılmıyorsa nginx configlerine gerek yok zaten

yilmaz70

W3 Redis ile tam uyumlu değil, Nginx Cache eklentisini yapan abimizin Redis eklentisi şu an için en iyisi
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Mersin evden eve nakliyat

appiah5454 appiah5454 Web ve Desktop Yazılımlar Kullanıcı
    • Üyelik 18.10.2017
    • Yaş/Cinsiyet 38 / E
    • Meslek Web ve Masaüstü programlama
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad B** A**
    • Mesajlar 502
    • Beğeniler 118 / 163
    • Ticaret 0, (%0)
    yilmaz70 hocama katiliyorum. Ben natronun litespeed sunucusunda litespeed ile performans alamazken wp fastest cache premium ile performans aliyorum :)
    yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Her Türlü Stabil Bot! | İnstagram, Twitter, Whatsapp ve daha fazlası için PM!

• Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

sworks

W3 de şöyle bir durum var, verdikleri NGINX kuralları 1.10 üstü için düzgün çalışmıyor. Directory tanımlamalarından sonra bütün ayarları tek tek yapmak gerekiyor kişiye özel yapılandırma şart biraz.

Ek olarak çoğu durumda zaten nginx headerleri ön tanımlı olarak ekliyor. PHP tekrar eklediği oluyor onları kontrol etmek lazım bazı hatalar sırf bundan kaynaklanıyor. Ama bu bahsettiklerinize hiç denk gelmedim açıkçası

dipnot: minify kullanılmıyorsa nginx configlerine gerek yok zaten

yilmaz70

W3 Redis ile tam uyumlu değil, Nginx Cache eklentisini yapan abimizin Redis eklentisi şu an için en iyisi

Ben redisi Supercache ile kullanıyorum Nginx helper ile birlikte. Gayet güzel sonuç veriyor. Ama bazen 500 hatası alıyor. Çözüm bulunacakmış :)

• Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

yilmaz70 Redis kuracaktım fakat son anda vazgeçtim hocam :) Memcached'in daha az kaynak gereksinimi duyduğunu öğrenince Memcached kurdum.

Redis'i biraz daha karışık işlemlerle boğuşmak için kullanıyorlar genellikle. Üyelik sistemi, WooCommerce gibi sistemlerin olduğu sitelerde yani. Basit sitelerde ise Memcached... Tabi Redis bir tık daha hızlı geldi Memcached'e göre :)

Açıkçası yabancı kaynaklarda ikisi için de eksi artı durumlardan bahsediyorlar.

Ama ben Redisi daha çok tuttum. Siteyi ciddi hızlandırıyor, hissettiriyor kendini. O zaman yüzün gülümsüyor :)

Elimizdekilerle yetiniyoruz şimdilik :)
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3155 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)

appiah5454 adlı üyeden alıntı

yilmaz70 hocama katiliyorum. Ben natronun litespeed sunucusunda litespeed ile performans alamazken wp fastest cache premium ile performans aliyorum :)

Şimdi buna cevap vereceğim, firma karalıyor diyecekler :)

Ama en azından bir cache eklentisi ile performans alabiliyorsanız ne mutlu :)
    appiah5454

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al