wmaraci reklam

Para Kazanacağım Bir Platformda Kimsenin Emeğini Çalmak İstemiyorum!!! Tema ve Lisanslarından Anlayanlar Bakabilir mi?

7 Mesajlar 940 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Etme bulma dünyası olarak görürüm bu dünyayı. Eğer kazandığım parayı birilerinin hakkına girerek kazanırsam, benden çıkmasa bile ileride sevdiklerimden çıkacağına inanırım. Bu yüzden lütfen benim gibi hassasiyetleriniz yoksa bu konuya yazmadan önce en azından vicdanınıza danışarak yazın.

Geçen gün divi teması ile ilgili bir konu açtım. Temayı ilerleyen zamanlarda almayı düşünüyordum ve tema hakkında birkaç soru sordum. Hiçbir şekilde istekte bulunmama rağmen iyi niyetli bir arkadaşımız sağolsun kendi lisansı ile indirdiği divi temasını verdi. Tabi API anahtarını vermedi ancak özelden pek çok arkadaş toplu bir şekilde divi temasını satın aldıklarını uygun bir meblağ karşısında benide API anahtarına ortak yapabileceğini söyledi.

Açıkçası bu teklifler ilk başta bana mantıklı geldi çünkü divi temasının fiyatlandırma sayfasında slogan olarak 1 License.
Complete Access.(Tam erişim)
Unlimited Websites. (Sınırsız site)
Unlimited Users(En önemlisi sınırsız kullanıcı).
yazıyordu.
https://www.elegantthemes.com/join/

Tabi sonradan altta yazan şu yazıyı gördüm.(Power your entire team and build unlimited websites) Ekibinize güç verin ve sınırsız site kurun. Bu cümleden hiçbir şey anlayamadım.
Burada bahsedilen nasıl bir ekipti?
Benim yaptığım işle hiç alakası olmayan insanlar bu temanın Lifetime lisansını almışsa, benimde bu lisansa ortak olmam etik bir davranış mıydı? Sonuçta tema fiyatlandırma sayfasında sınırsız kullanıcı yazılmıştı ancak altında bir ekipten bahsedilmişti. Bana API anahtarını verecek arkadaşlarla biz bir ekip değildik sonuçta.

Biraz daha araştırdığımda satın alma panelinin altında hizmet şartlarına denk geldim. Bu şartların sanki Türkçesini anlıyabiliyormuşum(!) gibi İngilizce hizmet şartlarını okumaya çalıştım.

https://www.elegantthemes.com/policy/service/

Hizmat şartlarının ilk paragrafı
We are a WordPress Theme & Plugin company, which means we build web software that people (our “Clients”) can use to power their websites or their client’s websites (our “Service”). People who run their websites on WordPress, or web development agencies that build websites for their clients on WordPress, can purchase our Themes & Plugins to assist them in the creation of those websites. Our Themes are pre-made templates that change how the website looks, while the plugins add functionality. Clients in turn make their websites available to their customers (“End Users”).
idi.

Bunu şu şekilde çevirdim(yanlışım olabilir) Biz bir WordPress Tema & Eklenti şirketiyiz ve müşterilerimizin kendi web sitelerine yada kendi müşterilerinin web sitelerine hizmet sağlayabilmesi için kullanabileceği web yazılımları geliştiriyoruz. Web sitelerini WordPress ile çalıştıran kişiler veya WordPress'te müşterileri için web siteleri oluşturan web geliştirme ajansları, bu web sitelerinin oluşturulmasında onlara yardımcı olmak için Temalar ve Eklentilerimizi satın alabilir. Müşteriler, web sitelerini müşterileri için(son kullanıcılar için) kullanılabilir hale getirir.

Burada kafam iyicene karıştı. Şimdi ben 1 tane divi teması satın alsam bunu tüm müşterilerim için kullanabiliyor muydum? Yoksa hepsine ayrı ayrı lisans mı satın almam gerekiyordu?

Açıkcası yazı çok uzadı. Bu yüzden sonuç paragrafı yapmadan kısaca sorularımı özetlemek istiyorum,

1.sorum)Bir başkası ile ortak olup bu temayı satın alarak kişisel kullanım için kullanmak kullanıcı sözleşmesine ve sitede yazılanlara uygun mudur?

2.sorum)Bu temanın lifetime lisansı alınırsa isteyen kullanıcıya verilebilir mi? (Satılabilir mi) (yada o kullanıcı bu lisansa ortak yapılabilir mi) Sonuçta sitenin fiyatlandırma kısmında tek lisans sınırsız kullanıcı yazıyor. Ama altında bir ekipten bahsediliyor.

3.sorum)Mesela bu temanın tam paketini satın alsam son kullanıcılara site kurarken kendi lisansım ile kurma işlemini gerçekleştirebilir miyim? Yoksa her kullanıcıya ayrı lisans mı satın almam gerekir?

Şimdiden yardım edecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

wmaraci
reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Daha bilgili arkadaşların cevaplarinizi beklemenize fayda var. Benim görüşüm şudur; etik değil ama yasaldır. Satış yapabilirsiniz ama divi yi değil bütünleşik bir yapıyı mesela hazırladığınız bir temayı veya komple websitesini satabilirsiniz. Ek olarak ortak bile alsanız api olmadan temaya güncelleme geleceğini sanmıyorum. Tekrar belirtiyorum lütfen net bilgi sahibi olan arkadaşların cevabını bekleyin.

Son olarak; lisans anahtarınızı dağıtamazsınız. Aktivasyonu yapılmamış (gpl) haliyle sunabilirsiniz diye düşünüyorum
Msasn

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Şöyle bir mantık kuruyorum;
Alınan bir çok temada slider revolution gpl olarak gelmekte. Normal şartlarda 200 tl ye yakın ücreti bulunan bu eklenti themeforest ten alınan bir çok tema ile birlikte geliyorsa ve baktığımızda aktivasyonu yapılmamış ve demolarından farklı bir tasarımla sunulabiliyorsa benzer bir durum sizin içinde geçerlidir.

Örneğin elementor ile yapilan bir çok tema görüyorum. Elementor pro lisansım olmamasına rağmen bu temaların satışı yapılıyor.

Bunun için bir izin almak gerekir mi? Asıl önemli soru bu sanırım. Bence iletişime geçmeniz en doğrusu olur.
Msasn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Tema pazarlama konusunda bende sizin gibi düşünmüştüm. Son kullanıcıya baştan aşağı website tasarlayıp satmak WordPress'te müşterileri için web siteleri oluşturan web geliştirme ajansları, bu web sitelerinin oluşturulmasında onlara yardımcı olmak için Temalar ve Eklentilerimizi satın alabilir maddesine göre legal olabilir belki ancak lisansı gpl olarak bile dağıtmak hiçbir şekilde etik olmayacaltır düşüncesindeyim.

Bu arada dediğiniz gibi API key olmadan demolara bile erişemiyorsunuz vd güncellemeleride alamıyorsunuz ancak bana özelden gelen teklifler API anahtarımıza ortak olabilirsiniz gibisindendi. Size soracağım soru acaba API anahtarına ortak olama hakkında ne düşünürsünüz? Siz olsanız ortak olur muydunuz?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
"Unlimited Web Sites. Unlimited Users." This is written on the pricing page. what does that mean?
Şeklinde bir mesaj gönderdim. Bakalım nasıl cevap gelecek
Buda aldığım cevap oldu.

You are free to use our products on as many websites as you like. We do not place any restrictions on how many times you can download or use a product, nor do we limit the number of domains that you can install our products to

Can someone who bought the API key give me the API key? Or can someone who bought the API key sell this key to me?

.

forces forces WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 1366
  • Beğeniler 9 / 379
  • Ticaret 0, (%0)
Cevap basit

- Kesinlikle divi lisansı ile satış yapılamaz .Lisans alınması temanın satışına izin vermez !

- Lisansınız ile farklı domainlere bu temayı kurabilir ve kullanabilirsiniz bunda bir sıkıntı yok .

Lisans anahtarını bir kişi kullanabilir .

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Fiyatlandırma listesinde sınırsız kullanıcı yazıyor ancak zaten dün satın almış bulundum

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al