wmaraci reklam

Nedir bu eklenti hastalığı

5 Mesajlar 982 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

dnaz dnaz Back to Front End Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Software
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 101 / 147
  • Ticaret 34, (%100)
Artık öyle bir zamana gelmiş bulunuyoruz ki, birine sitemizin adını söylesek bize eklenti tavsiyesinde bulunuyor.

Eklentiler WP sitelerimizde bizlere yardımcı oluyor, fakat eklentilerin çoğu faydadan çok zarar veriyor sitelerimize. Artık ne olsa eklenti arayışına giriyoruz.

Yapılmasını istediğimiz basit bir işlem fakat bunun için kurduğumuz eklenti yüzlerce sorgu çalıştırıyor bazen.

Sanırım artık iyice eklenti hastası olduk. Her eklenti kendi içerisinde Php, js, css, images vb. dosyalar barındırıyor. Fakat bizim istediğimiz basit, bir satır koddan, oluşan bir işlem, ama hala inatla herkes bedava peynir bulmuş gibi eklentilere saldırıyor.

Gerçekten çok komik ve üzücü bir durum oluşuyor. Geçen gün bir arkadaşımız sitem çok yavaş bakabilir misiniz diye rica etti. Siteye girmem 30 saniyemi aldı, kodlarına bakınca en son 33. css/js dosyasına kadar saydım ve kapadım, devamını saymadım.

Arkadaşlar WP tabanlı olsun olmasın, sitenizde bir şeyler oluşturmak istiyorsanız hemen eklenti arayışına girmeyelim. Önce kendimiz yapmaya çalışalım. Eğer yapamazsak o zaman yardım alalım.

Eskilerin bir sözü vardır hani: Ucuz etin yahnisi yavan olur, diye.

Eklentilerin Hepsi Kötümü ?

Hayır eklentilerin hepsi kötü değildir tabiki. Buradaki önemli noktayı gözden kaçırdığımız için zaten eklentilerden faydadan çok zarar görüyoruz.

Arkadaşlar bir eklenti yazan insan eklentisini Dünya'ya sunacağı için olabilecek aklına gelen tüm durum/senaryo/varyasyonları göz önüne alarak eklentisini yazıyor. Çünkü eklentiyi kimin kullanacağı, hangi temada hangi versiyonda kullancağı belli değil ve o kadar sorgu sayısı artıyor. Bu yüzden eklenti yazan insanda suç bulamayız, mantıklı olanı yapmaya çalışıyor diyebiliriz.

Fakat burada bizim kontrollü davranmmamız ve bunları aklımızda tutmamız gerekmektedir. Kimse bize zorla eklenti kurdurmuyor.

10 satır kod yazarak 3 adet eklentiyi sitenizden söküp atmak hiçte zor değil. Çünkü kullandığınız eklentilerde sizde olmaması gereken bir sürü sorgu bulunuyor, sizde bunları sürekli hergün çalıştırıyorsunuz. O kadar emek ediyorsunuz, sitelerinize bu kadar eklenti yükünü yüklemeyin. Birşey olmaz diyen çok insan gördüm ve tecrübelerime dayanarak birşey olmaz diyenlere artık şunu diyoyorum, Kaç gün bir şey olmaz ? Eninde sonunda bir yerden siteleriniz patlama noktasına geliyor. Bazı arkadaşlarımız, eklenti yüzünden admin paneline 3 dakikada erişebiliyor. 3 dakikada google ne işler başarıyor, 3 dakika beklenir mi ?! Bu ne ?

Bu yazıyı artık sitem yavaş bakar mısın diye rica eden arkadaşlarım için yazmayı istedim. Gerçekten öyle siteler gördüm ki, eklentiler arasında 3 saat öylece baktığım siteler oldu. Film izlemiş gibi oluyorum bazen.

Multi konudur arkadaşlar.
https://www.***.net/showthread.php?p=1076025944&posted=1#post1076025944
Durotan dvrmkcn profeal32

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Yararlı konu. Özellikle yeni başlayanların okuması gerekli
dnaz

kişi bu mesajı beğendi.

yasinatagun yasinatagun Webtisyen.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek WordPress Dev.
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 456
  • Beğeniler 117 / 95
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederiz.
dnaz

kişi bu mesajı beğendi.

azembilisim azembilisim azembilisim.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Profesyonel Web Çözümleri
  • Konum Konya
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 873
  • Beğeniler 79 / 323
  • Ticaret 22, (%100)
Katılıyorum. Ben de forumda Wordpress hizmeti vermekteyim. Siteme optimizasyon lazım diyor adam, ücreti alıp işe koyuluyorum. Gereksiz ve çalışmayan eklentileri kaldırıp veritabanı onarımı ve temizliği yaptıktan zaten otomatikman site hızı yarı yarıya artış gösteriyor. Yahu sağ alta WhatsApp linki koymak için bile eklenti kullanıyorlar :) Çok garip
dnaz AES

kişi bu mesajı beğendi.

azembilisim.com | Profesyonel Web Çözümleri
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

118baran 118baran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 127 / 126
  • Ticaret 9, (%100)
Katılıyorum size her şeyin eklentisini isteniyor, zaten wordpress işi oldukça kolaylaştırmış ben gerek kalmadıkça eklenti kullanmıyor genellikle ihtiyacım olursa kendi ben kodlar ile ekliyorum.
dnaz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al