WordPress üzerinde en çok beğendiğim ve oldukça faydalı bulduğum cache eklentisi W3TC eklentisidir. Eklenti o kadar çok özelliği bir arada barındırıyor ki arada saçma sapan hatalarla karşılaşılabiliyor. Birkaç gün önce duyurulan 0.10.0 güncellemesinden sonra W3 Total Cache eklentisinin "Object Cache: Memcached" özelliğini kullanan siteleri en az 10 kat yavaşlattığını fark ettim.

Object cache özelliğini kapatmak sorunumu geçici olarak çözdü fakat site ihtiyaçları için bir yandan da Object cache'yi kullanmak zorundaydım. Eklentinin destek forumunu kontrol ettiğimde sorunun sadece benimle alakalı olmadığını, pek çok kişinin aynı sorunu yaşadığını gördüm.

Eklenti kaynaklı bu hata önümüzdeki güncelleştirmelerde giderilecektir fakat güncellemeyi beklemek istemeyenler W3TC eklentisinin klasörüne girerek "Cache_Memcached.php" dosyasını düzenlemelidir.

Dosyayı açtığınızda alttaki satırı bulun:
if ( defined( '\Memcached::OPT_BINARY_PROTOCOL' ) ) {

Satırı olduğu gibi alttaki ile değiştirin:
if ( defined( '\Memcached::OPT_BINARY_PROTOCOL' ) && defined( '\Memcached::OPT_TCP_NODELAY' ) ) {

Sonrasında yine alttaki satırı bulun:
$this->_memcache->setOption( \Memcached::OPT_BINARY_PROTOCOL, true );

Hiçbir değişiklik yapmadan bir alt satırına bu kodu ekleyin:
$this->_memcache->setOption( \Memcached::OPT_TCP_NODELAY, true );

Memcached bağlandı hatası giderildi. Object cache özelliğini tekrar aktif edebilirsiniz :)