wmaraci reklam

Wordpress'e OneSignal Kurma - Tarayıcı Bildirimi Yollama

33 Mesajlar 7.302 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

TheLacivert TheLacivert Invictus Maneo Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

Bu aralar özellikle dizi sitelerinde yaygınlaşan ama Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin epeydir kullandığı bir araç. Aktive ettiğiniz takdirde sitede olmasanız dahi size tarayıcı yardımıyla bir bildirim yolluyor.

Öncelikle OneSignal internet sitesine gidelim. Ondan sonra aşağıda görsellerle Bilal’e anlatır gibi anllatığım şekilde kayıt işlemimizi yapalım.

Klasik olarak sizden e-posta adresinizi onaylamanızı istiyor.Aktifleştirme postası biraz geç gelebiliyor! Kaydımızı yaptık, şimdi giriş yapacağız ve ilk uygulamayı yapılandırmaya başlıyacağız.

Giriş yapacağımız yer okla gösterdim, biraz fazla ayrıntılı sanırım.

Girdikten sonra sizi böyle bir ekran karşılayacak. İsterseniz “Skip” ederek geçebilirsiniz, isterseniz de “Next” ile ufak gezinti yapabilirsiniz.

Ok ile gösterilen yerden “Add a new app” diyoruz.

Öncelikle uygulamamıza bir isim koyuyoruz, sitenizin adı olabilir pekâlâ.

“Website Push” seçiyoruz.

Tarayıcı kullanımının çoğunluğunu Chrome ve Firefox aldığı için ben bunları seçtim.

Son olarak bu ekran gelecek.

Şimdi yeni bir sekme açın ve cloud.google.com adresine girin. Herhangi bir gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya devam edin.

Giriş yaptıktan sonra sol üstteki “Select a project” butonuna tıklıyoruz ve açılır menüden “Create a project” seçiyoruz.

Gene projemize bir isim veriyoruz, ikinci sırada “teklif haberlerini mail olarak atın” seçeneği var ben istemedim ve hayır dedim. Üçüncü sıradaki seçeneği “Evet” olarak işaretliyip “Create” diyoruz.

Şekilde gördüğünüz üzere “Enable and manage APIs” tuşuna basıyoruz.

Yüzlerce API servisi olduğu için arama kutucuğuna “Cloud Messaging Android” yazmak işimizi kolaylaştırır.

Gördüğünüz gibi bulduk, üzerine tıklıyoruz yazının.

Ana Sayfa’ya dönüp sol tarafta bulunan menüden “Credentials” yazısına tıklıyoruz.

Açılan sayfada “Create credentials” tuşuna basıyoruz ve açılan menüden en üstte bulunan “API key” üzerine tıklıyoruz.

Tekrar OneSignal sayfasına dönüyoruz ve kaldığımız yerden doldurmaya devam ediyoruz.

İlk boşluk site adresimiz, İkinci boşluk server API keyimiz, Üçüncü boşluk sitede gözükecek bildirim ikonumuzun adresi.

Site adresi yazan yere gene sitenizin adını yazabilirsiniz. Google Project Number için tekrar diğer sekmeye gidiyoruz.

Projemizin “Ana Sayfasında” yani “Select a project > projenin adı” bağlantısında şekilde gördüğünüz alan var. Tıklayıp kopyalıyoruz.

WordPress simgesine tıklayıp “Next” diyoruz.

Bu sayfa OneSignal ile olan kurulum işlerinin son sayfası!
Evet şimdi kendi sitemizi açıp “Yönetim Paneli”ne gireceğiz ve eklentiyi kuracağız. Google ve Onesignal sayfalarını kapatmayın!

Klasik olarak “Eklentiler > Yeni Ekle” yolunu takip ediyoruz.

WordPress dizininde zaten var eklenti, o yüzden arama yapıyoruz ve “Şimdi Kur” tuşuna basıyoruz.

Sol tarafta eklentinin adı var tıkladıktan sonra kurulum için gerekenleri soruyor size. Google ve OneSignal sayfalarından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

App ID ve Rest API keyleri burdan alabilirsiniz.
Kurulumu tamamladıktan sonra sitemize giriyoruz, kendi sitemize aşağıda gösterdiğim gibi üye oluyoruz ve kurulum işlemleri bitiyor.

Varsayılan olarak bu simge gözüküyor, üzerine tıklıyoruz.

Açılan yeni sayfada “Continue” düğmesine basıyoruz ve OneSignal sayfasına geçiyoruz.

Son adımda oluşan pencerede “Check Subscribed Users” tuşuna basıyoruz ve aşağıdaki yeşil başarı mesajımızı alıyoruz. Son adım olarak da “Next” tuşuna basıyoruz ve bir "Test Bildirimi" gönderiyoruz sonrasında da işlemler bitiyor.

Uygulamanın WordPress eklentisi üzerinden bir çok özelleştirme yapabilirsiniz, ben sadece kurulumunu anlattım. Hoşgeldin mesajından, butonun yerine kadar bir sürü özelleştirme seçeneği var.

KAYNAK: http://www.benlacivert.com/yeni-yazi-yazdiginizda-okuyucuya-tarayici-bildirimi-gitsin/
cagri Vendetta Rigobert

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
çok faydalı bir yazı emeğine sağlık.
TheLacivert

kişi bu mesajı beğendi.

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Şu facebook bildirimleri gibi yandan çıkan bildirimler mi olacak? Peki bu bildirimlerin içeriğini yönetebiliyor muyuz?

no time for caution

Painlover Painlover WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 11 / 37
  • Ticaret 2, (%100)
Harika bir anlatım olmuş. Geçen ay kendi haber portalımıza kurduk oldukça da beklemediğim kadar etkili oldu.
TheLacivert

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

ilkanbalkan adlı üyeden alıntı

çok faydalı bir yazı emeğine sağlık.

Teşekkür ederim hocam.

Decimas adlı üyeden alıntı

Şu facebook bildirimleri gibi yandan çıkan bildirimler mi olacak? Peki bu bildirimlerin içeriğini yönetebiliyor muyuz?

Evet içeriği tamamen yönetebiliyorsunuz OneSignal sitesi üzerinden

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Tam olarak ne için yani ne bildirimi geliyor? Normal php bir script için de kullanılıyor mu bu sistem?

• Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

UNKEF adlı üyeden alıntı

Tam olarak ne için yani ne bildirimi geliyor? Normal php bir script için de kullanılıyor mu bu sistem?

Tarayıcı bildirimi gönderiyor hocam. Yanlış hatırlamıyorsam, mobil cihazlarada gönderiliyor. PHP için de şüphesiz kurabillirsiniz ama nasıl kuracağınızı bilmiyorum.
UNKEF

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 11 / 37
  • Ticaret 2, (%100)

Şöyle oluyor tam olarak blog'unuza girmiş olduğunuz makalenin başlığını yanii title'ını ve devamını okunması için gelen bildiriye tıklamanız gerektiği ile ilgili bildirim geliyor.

Metin girişini gerçekleştirdikten sonra bildirimin gitmesini istemiyorsanız

Click'i kaldırabilirsiniz.
TheLacivert

kişi bu mesajı beğendi.

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Her postta mı ? Sadece belirli makaleler için ayarlama şansımız olsa güzel olurdu. Faydalı bir konu, paylaşım için teşekkürler.

no time for caution

• Üyelik 22.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 11 / 37
  • Ticaret 2, (%100)
Sadece haber/metin değil dilerseniz OneSignal üzerinden sizi takip eden kişilere bildiri şekilde mesaj duyurularıda geçebiliyorsunuz. Hatta bir çok mobil app geliştiricileri bildirimler için onesignal kullanmaktalar :)

Ek Olarak:

Her postta mı ? Sadece belirli makaleler için ayarlama şansımız olsa güzel olurdu. Faydalı bir konu, paylaşım için teşekkürler.

Dilerseniz click'i kaldırarak bildiri gitmesini engelleyebilirsiniz.
TheLacivert

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al