wmaraci reklam

WP: Tüm java ve css sayfalarınıza tek sorgu

6 Mesajlar 1.240 Okunma
wmaraci reklam

TolgaYilmaz TolgaYilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Wordpress Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 909
  • Beğeniler 394 / 399
  • Ticaret 3, (%100)
Merhaba,

Yeni bir temaya başladım ve temanın java ve css kodlarının yer aldığı sayfaları header.php ve footer.php de aşırı sorgu yaratmaması adına bir sayfada toplayıp tek sorgu olarak çalıştırmaya karar verdim.

Merhaba arkadaşlar,

Yeni başladığım bir tema için kullandığım bir çözümden bahsetmek istiyorum. Temadaki sorguları azaltmak adına ihtiyaç duyduğu tüm java ve css kodlarınin yer aldığı sayfaları tek sorguda toplayarak sorguyu azaltıp site açılış hızını düşürmek istedim. Bunu yapmak için biraz bilgi ve araştırma sonucu çok basit bir yöntem buldum.

Sizde iyi biliyorsunuz ki Google site hızına önem verdiği için PageSpeed skorumuz önemli. Bu skoru mümkün olduğu kadar başarılı kılmak için sitemizdeki sorgular çok önemli. Sorgu sayısını azaltmak için tüm java ve css kodlarının yer aldığı sayfaları tek bir alanda toplayarak tek sorguya düşürmek oldukça basit.

Bu işlemi yapmak için ihtiyacınız olan aşağıda vereceğim örneklere göz atmanız ve gerekli düzenlemeleri yapmanız. Bu düzenlemeyi yapmadan önce ve sonra PageSpeed skorunuzu sorgulamanızı öneririm.

Öncelikle yapmanız gereken sitenizin header.php ve footer.php sayfaları bir editör ile açmak ve sorgusu yapılan tüm java ve css sayfalarını belirlemek. Belirleme işlemini yaptıktan sonra kod düzenleyici bir (notepad++) editör ile yeni bir .php sayfası oluşturun ve sayfa adını da scripts.php (örnek sayfa) yapabilirsiniz. Örnek sayfada yer alan kodları incelediğinizde mantığını anlayacaksınız, eğer konu hakkında hiçbir fikriniz yok yada mevcut temanızda ki functions.php sayfasına erişiminiz yoksa bu işe hiç kalkışmayın yada uzman bir arkadaştan yardım isteyin.

Scripts.php sayfasını gerekli şekilde tamamladığınızı düşünerek işin son kısmına geçiyorum. Eğer sayfanız tamamsa bunun için temanızın bulunduğu klasörde yeni bir klasör oluşturun ve adını da ‘functions’ koyun. Sonrasında hazırladığınız scripts.php sayfasını yeni oluşturduğunuz ‘functions’ klasörüne yükleyin. Yükleme sonrasında son yapmanız gereken işlem bu klasördeki dosyayı temanızın functions.php sayfasından çağırarak çalıştırmak.

Functions.php sayfanızı editör ile açın ve PHP tagları arasında uygun bir yere aşağıdaki kodu ekleyip kaydedin. Ekleme işlemi ve kaydetme işlemi sonrasında düzenlediğiniz functions.php sayfasını eskisi ile değiştirin. Sizin için işi kolaylaştırmak adına hazır bir örneği klasör halinde aşağıdaki kaynak bağlantısına ekliyorum…

Eklemeniz gereken kod: include(“functions/scripts.php”);

KAYNAK

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

aydnaydn59 aydnaydn59 Videographer Kimlik Onayı
  • Üyelik 17.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Fotoğrafçı - Videographer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 490
  • Beğeniler 63 / 130
  • Ticaret 5, (%100)
Mesajım bulunsun, teşekkürler hocam
TolgaYilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

acemimemet acemimemet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 55 / E
  • Meslek TSK (Uzman Jandarma) emekli
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 38 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Makalenizi okudum, sitenizin kaynak kodlarına da baktım gördüğüm kadarıyla 8 adet Css, 5 adet Js dosyası var, kullandığınız yöntemin pek faydalı olmadığı aşikar. Sorgu sayısını azaltmak için kaynaktaki sıralamaya göre Css ve Js dosyalarını birleştirmeniz, ayrıca bana göre hiç bir faydası olmayan gmpg.org/xfn/11, application/rss+xml gibi sorguları kaldırmanız önemlidir.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Aslında mantık güzel hocam ama cache eklentilerinde (özellikle litespeed cache) zaten çağırılan bütün css ve js leri birleştirip tek bir yerden ve tek bir klasörden çağırıyor. Eğer cache eklentisi kullanılmıyorsa faydalı olabilir tabi.

wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Konuyu ilgilendirdiği için bir ekleme yapmak istedim, konuda yer alan yöntem uygulanabilir ona bir itirazım yok elbet. Tabii ki konu sahibinin bahsettiği üzere dikkatli olmak gerekiyor.

Pagespeed önemli değildir; google chrome tarayıcı üzerinden alınan verilere göre hız analizi yapıyor: site belirli bir almaya başladıktan sonra.

Gtmetrix analizi ile optimizasyon yaptığınızda zaten orantılı olarak pagespeed puanları da yükselir.

Site açılış hızı konusunda Webpagetest kullanmalısınız. Hem bu sayede hangi dosya veya resmin ne kadar sürede yüklendiğini de görebiliyorsunuz detaylarda. Ayrıca resimlerin analizini de veriyor size.

Pingdom üzerinde ise pratik olarak sitede dosya resim vs ne kadar yer kapladığını belirtiyor. Bir şey daha eklemek isterim; yurtdışında site açılış hızı için Pingdom analizi kullanılmaktadır genelde. Bizler Avrupa lokasyon üzerinde analiz edebiliriz lokasyon bakımından daha yakın bir sonuç almak için. 1 MB altında olan site 1 sn altında açılıyor ise iyi demektir.

Ayrıca mobil uyumluluk testi yapılması şarttır. Ve mobil açılış hızını da yapmalısınız, artık son derece önem kazandı. https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/

Bunları yazmazsam rahat edemezdim, kusura bakmayın.
TolgaYilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

TolgaYilmaz TolgaYilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Wordpress Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 909
  • Beğeniler 394 / 399
  • Ticaret 3, (%100)

acemimemet adlı üyeden alıntı

Makalenizi okudum, sitenizin kaynak kodlarına da baktım gördüğüm kadarıyla 8 adet Css, 5 adet Js dosyası var, kullandığınız yöntemin pek faydalı olmadığı aşikar. Sorgu sayısını azaltmak için kaynaktaki sıralamaya göre Css ve Js dosyalarını birleştirmeniz, ayrıca bana göre hiç bir faydası olmayan gmpg.org/xfn/11, application/rss+xml gibi sorguları kaldırmanız önemlidir.

Kendi sitemde uygulama yapmadım. Yeni bir temada kullandım....

Mfa adlı üyeden alıntı

Aslında mantık güzel hocam ama cache eklentilerinde (özellikle litespeed cache) zaten çağırılan bütün css ve js leri birleştirip tek bir yerden ve tek bir klasörden çağırıyor. Eğer cache eklentisi kullanılmıyorsa faydalı olabilir tabi.

Bir çok eklenti bu hizmeti sağlıyor evet ancak sadece BİLGİ paylaşımı adına...

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Konuyu ilgilendirdiği için bir ekleme yapmak istedim, konuda yer alan yöntem uygulanabilir ona bir itirazım yok elbet. Tabii ki konu sahibinin bahsettiği üzere dikkatli olmak gerekiyor.

Pagespeed önemli değildir; google chrome tarayıcı üzerinden alınan verilere göre hız analizi yapıyor: site belirli bir almaya başladıktan sonra.

Gtmetrix analizi ile optimizasyon yaptığınızda zaten orantılı olarak pagespeed puanları da yükselir.

Site açılış hızı konusunda Webpagetest kullanmalısınız. Hem bu sayede hangi dosya veya resmin ne kadar sürede yüklendiğini de görebiliyorsunuz detaylarda. Ayrıca resimlerin analizini de veriyor size.

Pingdom üzerinde ise pratik olarak sitede dosya resim vs ne kadar yer kapladığını belirtiyor. Bir şey daha eklemek isterim; yurtdışında site açılış hızı için Pingdom analizi kullanılmaktadır genelde. Bizler Avrupa lokasyon üzerinde analiz edebiliriz lokasyon bakımından daha yakın bir sonuç almak için. 1 MB altında olan site 1 sn altında açılıyor ise iyi demektir.

Ayrıca mobil uyumluluk testi yapılması şarttır. Ve mobil açılış hızını da yapmalısınız, artık son derece önem kazandı. https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/

Bunları yazmazsam rahat edemezdim, kusura bakmayın.

Rahatladığınıza sevindim :) Elbetteki önerilerinizi paylaşmalısınız. Hepimizin amacı faydalı olmak olduktan sonra sorun yok benim için...
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al