wmaraci reklam

Borsa da vergi nasıl oluyor

15 Mesajlar 9.335 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

suskun009 suskun009 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Şuan işsiz...
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 699
  • Beğeniler 127 / 85
  • Ticaret 17, (%88)
Borsa'da hisse senedi al-sat yaptığımızda bi kazancımız olursa bunun vergisi var mı? varsa vergisi nasıl veriliyor, otomatik banka kesiyor mu?

wmaraci
reklam

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Vergisi yok. Ancak, yatırdığınız para miktarına göre banka kesintisi var. Örneğin; 1.000,00 TL başına 1,00 TL veya 1,50 TL. Bu ücret sizin adınıza alım satım yapmasından kaynaklanıyor.

Yalnız, biraz daha araştırma yaparsanız; yüksek meblağ kazandığınızda bunun yıllık vergisi ayrıdır.

Durgun sular derin akar.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Şuan işsiz...
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 699
  • Beğeniler 127 / 85
  • Ticaret 17, (%88)

bilgive adlı üyeden alıntı

Vergisi yok. Ancak, yatırdığınız para miktarına göre banka kesintisi var. Örneğin; 1.000,00 TL başına 1,00 TL veya 1,50 TL. Bu ücret sizin adınıza alım satım yapmasından kaynaklanıyor.

Teşekkürler; evet komisyon oluyor onu biliyorum , ama sonuçta bi gelir elde ediyoruz gerçekten bi vergisi yok mu?

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Hayır, yok. Dediğim gibi mal varlığınız üzerinden olan vergi ayrıdır.
suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Şuan işsiz...
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 699
  • Beğeniler 127 / 85
  • Ticaret 17, (%88)

bilgive adlı üyeden alıntı

Hayır, yok. Dediğim gibi mal varlığınız üzerinden olan vergi ayrıdır.

Peki yüksek meblağ derken bu yüksek meblağ derken parça parça yüksek meblağ birikmesi mi yoksa tek alım satımda yüksek meblağ olması durumu mu ve limiti hakkında bilginiz var mı?

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Maalesef o konu hakkında çok bilgim yok. Bir ara küçük bir miktar yatırıp, yine küçük bir miktar kazanmışlığım vardı.

Durgun sular derin akar.

NeoEkonomi NeoEkonomi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 109 / 251
  • Ticaret 23, (%96)
Piyangodan çıkan biletin vergisi varsa bunun yok mudur? Vadeli mevduata %20 stopaj varken bu gelire de uygulanır mı? Asgari ücretli bile geliri için vergi ödüyor bu borsa geliri daha aşağı kalır bir gelir mi?

nettebugun nettebugun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Doktora öğrencisi.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 798
  • Beğeniler 386 / 218
  • Ticaret 16, (%100)
Hocam büyük olasılık bir banka vasıtasıyla yapacaksınız, değil mi?

İlk işlemde ayrıca bir kesinti uygulayacaktır eğer ilk kez kalkışıyorsanız. (Alma nedenini tam hatırlayamıyorum; ancak kayıtla ilgili bir şey olabilir.) Zaten daha önce yapmışsınız, o tekrarlanmaz, bir kereye mahsus.

Ayrıca vergi alınmaz:
Temettü için senet alıyorsanız, o kar payı dağıtımıdır. Yani firmanın net karı içinden hisselerinize düşen paydır. (Firma zaten vergisini ödedikten sonra kalan net kazancı dağıttığından, ayrıca vergi ödemezsiniz diye biliyorum.)

Hisse alım satımında kar-zarar durumunuz değişkenlik gösterir. Diyelim zarar ettiniz: Nasıl ki ödeme almayacaksanız, kar ettiğinizde de ödeme yapmazsınız. Sadece komisyon olayı var, o ayrı.

Yine de tam emin olmak için çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerine danışmanızda yarar var.

not: temettü için bulaşmamanızı öneririm. veya çok büyük yatırım yapacak ve birkaç yıl o yatırımı ellemeyecekseniz ve firmanın da geleceğini olumlu görüyorsanız belki...

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Şuan işsiz...
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 699
  • Beğeniler 127 / 85
  • Ticaret 17, (%88)

nettebugun adlı üyeden alıntı

Hocam büyük olasılık bir banka vasıtasıyla yapacaksınız, değil mi?

İlk işlemde ayrıca bir kesinti uygulayacaktır eğer ilk kez kalkışıyorsanız. (Alma nedenini tam hatırlayamıyorum; ancak kayıtla ilgili bir şey olabilir.) Zaten daha önce yapmışsınız, o tekrarlanmaz, bir kereye mahsus.

Ayrıca vergi alınmaz:
Temettü için senet alıyorsanız, o kar payı dağıtımıdır. Yani firmanın net karı içinden hisselerinize düşen paydır. (Firma zaten vergisini ödedikten sonra kalan net kazancı dağıttığından, ayrıca vergi ödemezsiniz diye biliyorum.)

Hisse alım satımında kar-zarar durumunuz değişkenlik gösterir. Diyelim zarar ettiniz: Nasıl ki ödeme almayacaksanız, kar ettiğinizde de ödeme yapmazsınız. Sadece komisyon olayı var, o ayrı.

Yine de tam emin olmak için çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerine danışmanızda yarar var.

not: temettü için bulaşmamanızı öneririm. veya çok büyük yatırım yapacak ve birkaç yıl o yatırımı ellemeyecekseniz ve firmanın da geleceğini olumlu görüyorsanız belki...

Hocam peki bu ilk işlemde kesinti olur dediniz ne kadar bir kesinti tahmini ? Evet banka vasıtasıyla hisse senedi alım-satımı yapacağım. Yani kısacası bir kâr elde ettiğimizde herhangi bir vergisi yok öyle mi, kazancımız ne olursa olsun :)

nettebugun nettebugun Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Doktora öğrencisi.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** O**
  • Mesajlar 798
  • Beğeniler 386 / 218
  • Ticaret 16, (%100)

suskun009 adlı üyeden alıntı

Hocam peki bu ilk işlemde kesinti olur dediniz ne kadar bir kesinti tahmini ? Evet banka vasıtasıyla hisse senedi alım-satımı yapacağım. Yani kısacası bir kâr elde ettiğimizde herhangi bir vergisi yok öyle mi, kazancımız ne olursa olsun :)

Hocam ilk işleminizde olur. En azından İş Bankası'nda öyleydi; ama sanıyorum ki herbirinde olur; çünkü kayıt ve şifre olayıyla ilgili bir şeydi. İlk hisse senedi alımınızı takip eden 1-2 ay içinde vadesiz TL hesabınızdan çekilir o tutar otomatik olarak. 3-4 TL bir şeydi geçen yıl. Bu bir kereye mahsus olacaktır. Tekrarı olmaz.

Eğer sadece alım-satım yapacaksanız ve öncesinde bu işlere hiç girmediyseniz, bence çok fazla yatırım yapmayın. Bir nevi kumar olarak görüyorum şahsen. Sahiden de güvendiğiniz ve ülke olarak ilgili olduğumuz, bu yüzden sabit gidenlere bakın derim. Misal TÜPRAŞ, Aselsan, İş Bankası, THY gibi şirketler daha güven verici olur. Ayrıca iki durumu gözden geçirmenizde fayda var:
a) Büyüme-Küçülme hızı: Çoğu borsa sitesinde senedin yıllık veya 2 yıllık, 6 yıllık, 10 yıllık falan seyrini gösterenler var. En uzun vadede sürekli yükselenleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu yıl çok yükselmiş bir senedin tahminimce düşüşü de hızlı olabilir.
b) Temettü: Temettü dağıtımlarına bakabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız en yakın tarih Nisan-Mayıs civarı temettü vermiş olanlara yönelirseniz, hiç değilse o tarihlerde bir miktar elinize nakit geçebilir.

Not: Temettülerden de siz vergi ödemezsiniz diye biliyorum. En azından ben ödemiyordum. (Aselsan 10 TL kâr etti geçen yıl. Sonra der ki 1 TL'sini hisse senedi sahiplerine veriyorum. O 1 TL, işte xxx kişi arasında lot sayısıyla orantılı bölünüp dağıtılır. Çok ama çok ufak bir miktar düşer hisse başına. Öncesinde siz firmaya destek oldunuz: Para yatırdınız senet alarak. Sizin sayenizde kar etti. Vergisini ödedi. Geri kalan net kazancından bir miktarını size, yani ufak ortağına ödedi. Gayet normal...) Şimdi WmAracı diyor ki, arkadaşlar biz reklam vereceğiz, işte hosting-domain işleri var. Para lazım! WmAracı'nın %5'ini açıyoruz, alın isterseniz. Şimdi sizde 1 adet hisse senedi alıyorsunuz, o da toplamda WmAracı'nın %0.001'ine denk düşüyor. 5 TL ödeyip aldınız bunu. Sonra WmAracı bir yıl içinde sizin gibi destekleyicileri sayesinde büyüdü, kar elde etti. E elbette vergisini ödedi. Siz de WmAracı'nın ortağısınız! Zaten sizin adınıza ödemiş oluyor. Niçin tekrar ödeyesiniz ki?..

Not 2: Muhakkak işlem yapacağınız bankanın müşteri hizmetlerine danışın. Yanlış bir şey söyleyip dönüşü olmaz bir hataya girişmenize neden olmak istemem.

Not 3: Bu yazı belki az çok açıklayıcı olabilir. (Yatırımınızı açıkçası borsa dışında bir şeye yapmanız daha sağlıklı/verimli olabilir.)
suskun009

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al