wmaraci reklam

3 yılda yazılımcı olmak

26 Mesajlar 3.469 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

dojeh dojeh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad D** T**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 17 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
cumhurbaşkanımızın duyurdugu 3 yılda bir milyon yazılımcı geliştireceğiz projesi hakkında fikirlerniz neler arkadaşlar. bu iş bu kadar basit mi ? bir kişi bile 3 yılda yazılımcı oldum demesi bana cok uçuk geliyor.

bana göre bu iş bir insan için bile 3 yılda yapılabilecek bir şey değil. yazılımın ana dili ingilizce öncelikle ingilizcenin biraz da olsa iyi olması lazım. onu bırak Mantığını kavrayabilmen için matematiği adın gibi bilmen lazım. üstelik bu iş her an güncellen bir iş. gündemin gerisinde de kalmaman için kendini sürekli yenilemende lazım.

sizin fikriniz nedir arkadaşlar 3 yılda bir kişi yazılımcı oldum diyebilir mi ?

wmaraci
reklam

emiral emiral WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Şantiye Şefi
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 4 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Herkes türkçe konuşuyor fakat dostoyevski olmak, nazım hikmet olmak, necip fazıl olmak, bertolt brecht olmak her babayiğidin harcı değil.

Yazılımcı olmak da tam tamına böyle bir şey.

sloganın - 3 yılda 1 milyon yazılımcı- biraz reklam, biraz kamuoyu oluşturmak amaçlı söylenmiş bir şey olduğunu düşünüyorum.

genel olarak : Yeter ki destek olsunlar. Yazılım, tasarım eğitimleri ilkokul seviyesine kadar insin. İnsanlar teşvik edilsin. Bu açıdan destek veriyorum.

endişelerim : dar pantolonlu, nargileci yazılımcıların türemesi...
Kakarotto berkaycatak FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

##

MehmetMasa MehmetMasa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
Benim ortalama 2-2.5 yıllık yazılım geçmişim var.
Junior yazılımcıyım ama 2.5 yıllık geçmişim ile izmir piyasasında rahatça iş bulabileceğimi düşünüyorum.

Sizin için yazılımcı nedir? İleri seviye yazılımcılar annesinin karnından böyle mi çıkıyor? Yoksa piyasa da mı pişiyorlar.

3 yıl az bir zaman değil. Zaten yazılımcıya işin mantığını anlatırsınız kalanı insanın araştırıp kendini geliştirmesidir.
Geliştirdik dedikleri insanlar piyasada iş bulup kendilerini geliştirebilecekler ise iyi proje.
sametweb Kanuni yilmaz68

kişi bu mesajı beğendi.

batukay batukay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1226
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 22, (%100)
Bilmek ayrıdır uygulamak ayrıdır.
dojeh

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 08.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad D** T**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 17 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet Maşa adlı üyeden alıntı

Benim ortalama 2-2.5 yıllık yazılım geçmişim var.
Junior yazılımcıyım ama 2.5 yıllık geçmişim ile izmir piyasasında rahatça iş bulabileceğimi düşünüyorum.

Sizin için yazılımcı nedir? İleri seviye yazılımcılar annesinin karnından böyle mi çıkıyor? Yoksa piyasa da mı pişiyorlar.

3 yıl az bir zaman değil. Zaten yazılımcıya işin mantığını anlatırsınız kalanı insanın araştırıp kendini geliştirmesidir.
Geliştirdik dedikleri insanlar piyasada iş bulup kendilerini geliştirebilecekler ise iyi proje.

demek istediğim bu iş, " 3 yıl eğitimini aldım. sertifika ve diplomamda var. evet artık yazılımcıyım. " demekle olmuyor. 4 sene üniversitesini okuyup sırtını sadece üniversitedeki gördüğü bilgilere vererek iş arayıpta iş bulamayan bir sürü insan reel olarak zaten kanıtıdır.

ileride bir yer var ve oraya varınca yazılımcı oluyorsun mantığı cok yanlış. bu işin temelinde hep öğrenmek var ömür boyu öğrenmek. an be an güncellenen bir durum söz konusu. güncellenmeden kaçınan insanların iş bulma olanağınında zor oldugunu düşünüyorum. değişim içerisinde olan dünyaya ayak uydurmak için şirketlerin hepsi de güncel olan insanları alır işe.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Ben yazılımcı olacaklar hakkında endişelenmiyorum da yazılımcı olduğunu sanacak kişiler konusunda endişeleniyorum.

Adam HTML ve PHP öğreniyor, profiline "Çok ama çok full stack süper über yazılımcı grafiker şeysi" şeklinde bilgi giriyor. Gel de gülme.

Çünkü böyle insanlar yazılım serüvenini sonu olan bir şey olarak görüyorlar. Bu bir kişinin alfabenin A harfini öğrenip, kendini "iyi okuyucu" olarak görmesi gibi bir şey.
EmirKutlu MBarisTR FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
dojeh Güzel söylüyorsunuz da bu durumda devlet ne yapabilir ki? Sana alt yapını alman için eğitimini veriyor bundan sonrasında insan kendini geliştirmesi lazım.
İnsanın içinde öğrenmek yoksa veya anlamıyorsa ne yapsan nafile.

Bu konu 3 yılda yazılımcı olunur mu? değilde 3 yıl içerisinde bir insan yazılımın mantığını anlayıp kimseye ihtiyaç duymadan kendini geliştirmeye devam edebilir mi? olacaktı.
Ve bu sorunun cevabı evet.. İnsana bilgiye nasıl ulaşacağını ve algoritmayı öğretmeniz yeterli.
dojeh

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.03.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad D** T**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 17 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
@mehmetmaşa Kimseye ihtiyac duymadan asla kendi kendini geliştiremezsin. bu işte her zaman senden daha iyileri olacaktır onlardan öğrenmen gerek bilgilerin var olduguna inanman lazım öncelikle.

ortalık zaten bir cok yazılım mühendisliği bölümü mezunu olupta iş sahibi olamayan insanlarla dolu bu insanların daha fazla kendilerini geliştirip firmaların aradıgı insanlar konumuna gelmeleri için bir proje yapılması daha işlevsel ve daha yararlı olurdu.

meraklı olan birisi zaten bu gibi projelerin gelmesinden once udemy gibi platfromlardan yeteri kadar eğitim almışlar.

• Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
dojeh Öncelikle kimseye ihtiyaç duymama bölümü yanlış anlaşıldı.
Yazılım bilgin var, daha önce kendini bu alanda geliştirmişsin diye tahmin ediyorum.

Yeni bir teknoloji öğrenmek isteyince ne yapıyorsun?
Google'da nasıl arama yapabileceğini biliyor musun?
O teknolojiyi öğrenirken bilgiyi nasıl bulabileceğini, bir hata ile karşılaştığında o hatayı çözmek için nasıl arayacağını biliyor musun?

Bak ne güzel çoktan udemy gibi platformlardan eğitim almıştır diyorsun ama emin ol udemy'in ismini bile duymayan binlerce kişi var.

Şuan herkesi kendi seviyenizde gibi düşünüp o şekilde yorum yapıyorsunuz.

Araştıran adam https://frontendmasters.com/ 'u da bulur. Daha önce duydunuz mu bilmiyorum. Aylık 40$ ücreti var ama github packler ile ücretsiz alınabiliyor. Ve dersleri microsoftta çalışan veya oradan ayrılıp pinterest gibi yerlerde çalışmaya başlayan kişiler anlatıyor.

Yani araştıran adam her türlü yolunu bulur, önemli olan insanları teşvik etmek.
dojeh

kişi bu mesajı beğendi.

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Hocam önce başvuracağımız siteyi doğru düzgün yapsınlar sonra bizi yazılımcı yapsınlar.

https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/kayit-ol

linke girdim bilgilerimi doldurdum eposta adresimin gmail.com uzantısını yanlışlıkla gmal.com diye girdim oda eposta alanında i harfine bastığınızda yazmıyor o yüzden. Şimdi yeniden kaydoluyorum eposta adresinizi kontrol edin diyor eposta adresimi düzenlettirmiyor. Ne eposta değiştirecek yer var nede bir iletişim numarası bunlar mı bizi yazılımcı yapacak ?

Sahiden nasıl ulaşabiliriz bu sitenin yönetimine ?
dojeh

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al