WM Aracı

WM Aracı (https://wmaraci.com/forum/)
-   Yazılım (https://wmaraci.com/forum/yazilim.html)
-   -   Bir ara ASP.NET'ciler vardı ne oldu? (https://wmaraci.com/forum/yazilim/ara-asp-netciler-vardi-oldu-538704.html)

fbyazilim 12 Kasım 2018 05:59

Bir ara ASP.NET'ciler vardı ne oldu?
 
Ta başından yıllardan beri bu kötüdür yetersizdir kimse kullanmaz dememize rağmen yok güvenlik şu bu diyerek onlarca siteyi bu dile mahkum ettiler bak ne oldu şimdi?:cool:

İnternet Sitelerinde Kullanılan Programlama Dili Oranları;

https://vgy.me/jz8aUz.jpg

haliluunal 12 Kasım 2018 07:04

Aslında birşey ne kadar az kullanılıyorsa o kadar güvenlikli oluyor, niye derseniz hackerlar en çok kullanılan dili kullanıyor ki toplu hedeflere expolit yazıyorlar

fbyazilim 12 Kasım 2018 07:06

Arabaları taştan yapmak daha güvenli ona bakarsan lakin ilkelce.

Saçma örnek oldu lakin öyle güvenlik diye diye bütün kullanıcı deneyimi ve hızı öldürüyorlar sonra al güvenli.

Blacksheep 12 Kasım 2018 08:50

Microsoft teknolojileri genellikle Enterprise projelerde kullanılır.PHP dilinin çıkış amacı da kişisel bir web sitesi oluşturmaktı.Dilin günümüzde geldiği nokta çok güzel ancak halen yüksek güvenlikli sistemlerde veya enterprise projelerde kullanımına şüphe ile yaklaşılır.Mesela devlette PHP dilini kullanan çok az insan vardır tamamiyle Microsoft teknolojileri kullanılır. Benim gözümde PHP hala tam olarak yerleşmiş bir sistem değil bu nedenle büyük projelerde Microsoft teknolojileri kullanmaya devam ediyorum :)

asametsahin 12 Kasım 2018 08:56

Devlette kullaniyor diye iyi oldugu anlamina gelmez. Devlet ilk basta asp kullandigi icin yeni gelen elemanlarinda asp bilmesini istiyor. Kimse sorumluluk almadigi icin microsofta para vermrye devam ediyorlar. Sonrasi israf zaten

Blacksheep 12 Kasım 2018 09:09

asametsahin Ben devlette kullanılıyor diye iyi demedim ki.Ayrıca sadece devlette kullanıldığı da yok bir çok sektörde yüksek ölçeklenebilir teknolojiler sunar Microsoft sen buradan baktığında israf olarak görebilirsin ancak arkada çalışan sistemler tümleşik ve sıkıntısız çalışmaktadır ve bunları sadece PHP ile yapamazsın.Yine örnek olarak devleti sunayım devlette çalışan birisi oraya ilk girdiğinde ona klasik ASP öğretmezler yeni gelen son mimari ve teknolojilerin eğitimini verirler.ASP dediğin şey birkaç koddan oluşan bir şey değil sen PHP üzerinde MVC ORM mimarilerini kütüphaneler ile kullanırken bu sistem ASP üzerinde yerleşik olarak gelmektedir. Bununla birlikte Spark, NHaml, SharpTiles, Razor ve WebForms gibi güçlü ViewEnginelere de sahiptir.İşin özüne gelecek olursak bu teknolojiler güçlü ölçeklenebilir ve geliştirilebilirdir. Kullanabilen ve kullanması gereken kurum ve kişiler bu sistemi güvenle kullanıyor senin düşüncen PHP'dir onu bilemem yazılım dünyasının derinliklerine ve gelişmiş iş ortamına girdiğinde söylediklerim aklına gelebilir :)

fbyazilim 12 Kasım 2018 09:20

R*dhackin gezi olaylarında devlet siteleri ve yazilimlarini bir bir hacklemesinin tek sebebi asp.net ve c# dır.

(Yanlış anlaşılmasın savunmuyorum lakin sebebi budur)

Basit diye bütün bütçeyi microsoft a yatırmaya devam :)

ASP ve C# deyince nedense aklıma hep şunlar geliyor;

-Sistemi bekliyorum

-Tüh Sistem Gitti

-Bir formu 30 saniyede göndermek

-Küçük çocuğun bile programlayabileceği bir yapı

-Dur kütüphaneleri vermeyelim de Microsofta bağlı kalsınlar kesinlikle tekelcilik değil bu

-Koca koca devlet kurumları için bir lisans süresi geçince bütün yazılımı veya serverın devre dışı yapalım banane banane paramızı verecek.

Blacksheep 12 Kasım 2018 09:33

fbyazilim Kodlanmıış bir yazılımın güvenliğini tamamen Programlama diline yüklemek de haksızlıktır. Programlama dili olabildiğince güvenlik konusunda yardım eder ancak yazılımcının yapmış olduğu bir hata sistem üzerinde güvenlik zafiyetine neden olabilir. RedHack diye bahsetmiş olduğun grup devlet üzerinde sadece subdomaine girebilmiş olan bir gruptur.Ben burada olaya sadece Web Sistemleri adı altında bakmıyorum.Bir devlet kurumu içerisindeki tüm yapıları destekleyen tek bir firma var oda Microsoft işini iyi yapıyor mu yapıyor sunduğu teknoloji ve altyapılara güvenli şekilde erişim sağlayabiliyor muyuz evet.Madem devleti örnek verdik oradan gidelim kurum içi personelin giriş sisteminden tut da yemekhane sistemine kadar entegre çalışan bir sistemden bahsediyoruz bu sistemi PHP tabanına oturtup hadi veritabanını da açık kaynak kullandın MySQL diyelim buna dayandırmak ne kadar mantıklıdır yada ne kadar güvenlidir.Hadi kurum içerisinde kart okuma sistemini PHP ile yap ne kadar performanslı çalışıyor görelim :)

fbyazilim 12 Kasım 2018 09:34

Blacksheep Windows serverlara tonlarca server ve lisans masrafı yedireceğime basit bir linux sunucuda rahatça işimi yaparım :)

Mevcut dolar kuruyla windows lisansları server lisansları ne kadar biliyor musunuz?

Bu arada subdomaine girmiş dediğiniz grubu bir tekrar inceleyiniz link

Haklısınız sadece programlama diline yüklemek yanlış lakin burada performans, tercih edebilirlik ve hız konusunda sınıfta kaldılar .

Blacksheep 12 Kasım 2018 09:42

fbyazilim Keşke burada anlattığınız kadar basit olsa ve bahsi geçen open source sistemler entegre ve güvenli şekilde çalışabilse. Bende isterim lisans ücreti ödenmesin Microsoft ile anlaşma yapılmasın ama kullanılan sistemlerin sürdürülebilirliğini sağlayacak başka bir altyapı yok.Devlet içerisine girip kendi başınıza bunu deneyebilirsiniz. Bir yerden sonra eliniz kolunuz bağlı şekilde kalacaksınız :) Linux sunucu ve PHP ile başarılar dilerim :)


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şu anki Zaman: 15:01.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.