wmaraci reklam

Ekonomik ve İK Açısından ufak bir şirketin tercih etmesi gereken yazılım dili

7 Mesajlar 905 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Yusufcoruh Yusufcoruh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Ufak çaplı bir girişim(2-3 çalışan gibi ) kendi yazılım ihtiyacını karşılamayı planlarsa hem insan kaynakları bakımından kolay personel bulabilme gibi uygun maaş vesaire gibi daha çok maddi konular bakımından hangi yazılım dilini tercih etmeli ?
Örneğin PHP ile bir web yazılımı geliştirdiğinde ilerde bu dili kullanabilen personel ihtiyacı olduğunda bir " keşke " durumu söz konusu olurmu ?
awoken

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

AhmetKarabulut AhmetKarabulut WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1077
  • Beğeniler 361 / 361
  • Ticaret 33, (%100)
Hocam irili ufaklı bir çok firma farklı yazılım dillerini tercih etmekte. Yani tercih edeceğiniz yazılım dilinin sizi pişmanlıklara sürükleyeceğini pek sanmıyorum. Böyle bir "keşke"yi sadece teknoloji yönünden söylebilirsiniz. Yazılım dediğimiz kavram bir canlı gibidir, daima gelişmeye devam eder sizin de bu gelişimleri takip etmeniz ileride pişmanlıklar yaşamanızdan sizi korur. Ben bireysel işlerim dışında Php kullanmasam da bu konuda böyle bir isteğiniz varsa gönül rahatlığıyla devam edebilrisiniz. Ama şu varki, android mobil yazılım firmasıysanız Java yerine şuan google'da Kotlin'i destekliyor. Bu tarz trendleri takip ettiğiniz sürece sorun yaşamazsınız.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

ozmencelik ozmencelik Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek .Net Developer - İng Öğretmeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 39 / 160
  • Ticaret 0, (%0)
@Yusugcoruh sizi daha derin şekilde bilgilendireyim mevzuyu yazılımı övmeden sadece sorunuzun tam cevabını vererek vs..

Aslında şöyle bakmak lazım olaya çoğu kişi belki siz bile PHP diyeceksiniz ama.

Bu devirde Masaüstü - Web - Mobile programlamayı tek bir dil ile götürmek için .Net daha mantıklı .Netcore teknolojisi ile. Sadece mobile kısmı için xamarin öğrenmesi biraz uğraştırır. Ve kesinlikle

FAKAT dart dili ve flutter ortamı mobile için şuan bence daha az zaman alıcı ve güzel işler çıkartılabilecek bir seçenek. Yinede firebase yerine kendi webservislerinizi yazıp kendi db size bağlanlam için .Net olarak asp.net yada php türev tabanlı diller kullanmalısınız. Flutter da web desteğide varmış ama ben pek aşina değilim web kısmına o yüzden web açısından yorum yapamayacağım dart flutter için.

Şimdi gelelim eleman olayına.

Mesela .Net dillerini iyi bilen özelikle C# / Asp.Net 1 ayda dart flutteri ortamında uygulama geliştirebiliyor ( kendimden biliyorum ).
Java içinde öyle diyorlar ama bilemedim.
Php için yorum yapamayacağım onu Php Dev arkadaşların yapması daha uygun olur.

Bu bağlamda alacağınız eleman yada elemanlar .Net dilinde iyiyse dartıda öğrenirler. Bu size bütün platformlarda hem hakimiyet sağlar hemde her bir platform için ayrı 2-3 eleman değilde her platformu bilen 2-3 elemanla işinizi görmenizi sağlar.

Tabi grafik tasarım vs yi katmıyorum o ayrı bir olay. Tabi istenirse ( ki böylesi daha prof olur ) frontend ile backendi ayırmak da en iyisi o yüzden her platformu bilen 2-3 eleman dedim. Tek eleman iler ne verim alırsınız nede yaptığınıza, masrafnıza değecek kadar para kazanırsınız.

Ücrete gelince = > çalışan mutu ise = müşteri mutlu = iş veren mutlu. :)

umarım fikir edinmeniz açısından yardımcı olabilmişimdir.

İK açısından sorduğunuz için bu yukarıdaki açıklamayı yaptım.

iyi forumlar
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 39 / 160
  • Ticaret 0, (%0)
Şu macbookta otosözcük tamamlamayı hep kapatmayı unutuyorum diye bütün yazdıklarımı saçma sapan şeylere tamamlamış kb :) Tekrardan tek tek düzeltmeye çalıştım yukarıda yazdığım cümleleri kelimeleri

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
kıymetli yanıtlar için teşekkür ederim .
Bu devirde Masaüstü - Web - Mobile programlamayı tek bir dil ile götürmek için .Net daha mantıklı .Netcore teknolojisi ile.
Bu yukardaki cümleyi görüştüğüm bir yazılım firmasından daha duydum . ozmencelik bu cümleyi teknik yeterlilik bakımından "ortalama olarak her işinizi karşılar" şeklinde algıladım .
Yazılım firması şu şekilde ifade etti .
Elinizde çok extrem bir yazılım isteği yoksa normal şartlarda kapısını çalacağınız her 10 yazılım firmasından 7 si .net teknolojisi ile yazılım geliştirir . Bir yada iki sene sonra out source kullanmak istemeyip işlerinizi kendi bünyenizde halletmek istediğinizde .net geliştiricisi arıyorum ilanı ile Php geliştirici arıyorum ilanınıza geri dönüş tartışmasız .net birinci çıkacaktır.. patron açısından işin ekonomik boyutundada . net avantajlı olacaktır
kabaca bu yukardakiler söylendi . bu ifadeyi yorumlarmısınız acaba ?

• Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 39 / 160
  • Ticaret 0, (%0)

Yusufcoruh adlı üyeden alıntı

kıymetli yanıtlar için teşekkür ederim .

Bu yukardaki cümleyi görüştüğüm bir yazılım firmasından daha duydum . ozmencelik bu cümleyi teknik yeterlilik bakımından "ortalama olarak her işinizi karşılar" şeklinde algıladım .
Yazılım firması şu şekilde ifade etti .
Elinizde çok extrem bir yazılım isteği yoksa normal şartlarda kapısını çalacağınız her 10 yazılım firmasından 7 si .net teknolojisi ile yazılım geliştirir . Bir yada iki sene sonra out source kullanmak istemeyip işlerinizi kendi bünyenizde halletmek istediğinizde .net geliştiricisi arıyorum ilanı ile Php geliştirici arıyorum ilanınıza geri dönüş tartışmasız .net birinci çıkacaktır.. patron açısından işin ekonomik boyutundada . net avantajlı olacaktır
kabaca bu yukardakiler söylendi . bu ifadeyi yorumlarmısınız acaba ?

Ben burda yazılımcı değilde iş veren hatası görüyorum derim eğer dış kaynak ihtiyacı duyuluyorsa bu demektir ki ya kendini geliştiremeyen bir ortam sunmuşlardır yada yazılımcı değilde az para veriyim diye sözde yazılımcıyım diyenleri tutmuştur oda kısa süre sonra artık iş derinleştiğinde istekleri karşılayamadığından yeni yazılımcı arayışı başlıyor. Yada mevcut yazılımcısı iyidir ama az maaş veriyordur haliyle o yazılımcıda ben bilmiyorum deyip geçiyordur.
Ama genelde en çok hataya düştükleri kısım tek kişi üstünden gitmiş olmaları böylelikle 1 kişi gittiğinde gerisi çöp oluyor ama design pattern ve katman mimarileri ile standartlar çerçevesinde her yazılım geliştirildiğinde iş vereninde hasarı azalıyor.

Fakat hepsini geçtim iş veren çoğu işi kalıplaşmış zannedip işleri şablon halinde yedekleyip yazılımcıya yol vermeye çalışıyor ve ihtiyaç duydukça dışardan ( out source ) birilerine iş bazlı editletebileceklerini zannediyorlar. Oysaki daha çok zarar girmiş oluyorlar aslında.

Dil olayına gelirsek .Net dilleri ama özellikle C#- Asp.net - Xamarin 3 lemesi asla ölmez ve bana göre javadan daha hakimler piyasaya bir nevi mekanın sahibi gibi :)

Yinede Bence tek dil değil 2 dil daha avantaj sağlar herzaman ve benim için c# - dart ikilisidir. Böylelikle altında kalkılmayacak projede olmaz. ( makina diline gelirsek C zaten bilmeyen C# ne kadar bilir tartışılır. C# bilen C ve VB yi otomatik biliyor demektir. O yüzden onları saymıyorum bile.)

eğer sorunuzu tam anladıysam cevabım bu olacaktır.
Yusufcoruh

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
kıymetli zamanınız ve değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.bunun için minnettarım . Türkiyede işveren ve işçi ilişkileri her sektörde yıllardır problem olmuştur . hem işveren hemde işçilik yapmış biri olarak sorunun en büyük kaynağı empati eksikliğimiz olduğunu düşünüyorum , tabi bu şahsi fikrim . teknik konulardaki fikirleriniz için tekrar teşekkr ederim
ozmencelik

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al