wmaraci reklam

Film siteleri neden cesur değil?

7 Mesajlar 1.443 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Probably Probably WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek YATIRIM UZMANI
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar,
Film/dizi siteleri hakkında birkaç sorum var. Çünkü ben de bu işi yapmak istiyorum. Yurtdışında yaşıyorum ve anonim kimliğim var.
Sorularımı sıralamak istiyorum.
1. Film/dizi siteleri telif şikayeti alan içeriği neden hemen kaldırıyor? Offshore hosting almışsın, kimliğin gizli, (örnek)filmizle1 filimizle2... Gibi onlarca alan adı almışsın, biri kapatılsa bile diğerine geçebilirsin, neden korkuyorlar tam olarak?

2. Ben bu işi para kazanmak için değil, film sitesi sahibi olmak için yapıyorum. Reklam almak istemiyorum. Bu yüzden fazla da emek sarf edecek vaktim yok. Akıllı bi yazılım mümkün mü? Editöre ihtiyaç duymadan film yükleme, bozuk linki düzeltme vs gibi işlemleri kendi kendine yapabilecek bi yazılım üretmek mümkün mü?

3. Diyelim Afilm sitesinden bot ile içerik çekiyorum. O site, gelen trafik yoğunluğundan, benim çektiğimi anlayamaz mı? Böylece benim botumu banlayamaz mı?

4. Bu sitelerde ya film ya da dizi var. Her ikisinin de bulunduğu çok nadir siteler var. Neden bu işi yapanlar ikisini birden barındırmıyor sitesinde?

wmaraci
reklam

furkannn furkannn IGBayim.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** O**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 47 / 78
  • Ticaret 7, (%100)
1. Siteniz Türkiye'de engel yediği zaman, (örnekolarak afilmizle. com) google botlar yönlendirmeyi algılayarak yeni yönlenen sitenize (bfilmizle. com) iletilirler. Ancak sitenizi sürekli ziyaret eden ziyaretçi bu değişikliği algılayamaz ve "aa kapanmış" der çıkar. Normal ziyaretçilerin bir çoğunun vpn kullanmadığını söylememize gerek yok sanırım.

Sonrasında, domain adı değiştikten sonra eğer profesyonel şekilde iş yapıyorsanız Logo vb. sitenize özgün şeyleri yenilemeniz lazım. Eğer hali hazırda platformdan bağımsız veya custom bir script kullanıyorsanız. Bir çok yeri yeni site adresinizle değiştirmeniz gerekir. Zaman ve para harcayacaksınız demektir.

2. Akıllı bir yazılım şuan için piyasada yok. Kendiniz geliştirmeniz lazım. Zaten eğer amacınız insanları sitenize çekmekse, arama motorlarında yükselmeniz gerekecek ve Copy/Paste işle %0 özgünlükle arama motorunda nasıl yükselebilirsiniz?

Bu işi adam akıllı yapan insanlar, filmi kaynağından indirir "Bu film a sitesi tarafından yüklenmiştir" gibi reklamını, alt yazısını veya dublajını ekler ve tekrar upload eder. Sonrasında ya ücretli olarak ya da kendisi açıklamasını %100 özgün olarak yazar.

Upload/Download işleri için internet bağlantınızın (özellikle upload) yüksek olması gerekir. Ya da uzak sunucu ile bu işi halledersiniz bu da anlayacağınız üzere masraf demektir zira 1 core cpu 1gb ram ile 1 filmi yeniden renderlamanız saatler sürebilir. Biraz performanslı bir sunucunuz olması gerekir.

3. Yüksek ziyaretçili site anlamaz. Dolayısı ile banlanmazsınız. Kaldı ki neden banlasın? Zaten kopya içerikle adamı geçemeyeceksiniz. İçeriğini kopyaladığınız sitede filmin içerisinde sitenin linki olur. Ek olarak iframe olarak kopyalacağınızdan dolayı "eğer iframe reklamlı ise" adama bedavadan para kazandırmış olacaksınız. Hem reklamını yapacaksınız hem para kazandıracaksınız.

4. Site içeriğiniz tek bir kategoride ise gerek iç SEO gerekse dış SEO yaparak yükselmeniz daha kolay olur. Şöyle bir örnek vereyim, sadece arabaların özelliklerini paylaştığınız bir siteniz var bir de yüzlerce kategoride içerik girdiğiniz genel blog siteniz var. Her iki sitenizde de "2020 Model Audi xx Özellikleri" ile içerik oluşturduğunuz da sizce hangisi daha ön sıralarda çıkar? Kaldı ki dizi/film sitelerinde genel olarak aramalar "xx filmi izle" veya "xx dizisi 1. sezon izle" olduğundan dolayı alan adınızda film veya dizinin olması büyük önem taşır.

Ek olarak bir dizi sitesinin tasarımı ve film sitesinin tasarımı (ergonomik olarak) bir birinden farklı olmalıdır. İki platformu birden oluşturduğunuzda bazı özelliklerden ya vazgeçeceksiniz ya da baştan aşağı alt yapınızı ona göre yeniden yazacaksınız.

------

Sadece Offshore hosting kullanmanız %100 görünmez olduğunuzu söyleyemez. Özellikle yurt dışında olmanız sizin için bazı durumlarda (U.S.A'de olduğunuzu varsayıyorum) kötü sonuç teşkil edebilir. Bildiğiniz üzere, piyasadaki bir çok filmin yapımcısı o ülkede. Yani davalık olmanız durumunda deniz aşırı veya suçlu anlaşmasının olmadığı bir ülkede olanlarla uğraşmamalarına rağmen sizinle uğraşırlar. Tazminat alma durumları var.

Peki nasıl bulunacaksınız?
Eğer Whois bilgileriniz gizli ise sanılanın aksine ilk ulaşılacak yer barındırıcı firma değil, alanadı firmasıdır. Eğer CF ya da benzeri bir içerik dağıtım sistemi kullanıyorsanız bunlara ulaşılır. Dava açılırsa direkt olarak bu adamlar bilginizi verir.

Eğer içerik dağıtım sistemini kullanmıyorsanız, alan adı barındırıcınıza ulaşılır. Bilgileriniz alınır. Bilgilerimi alamazlar demeyin, alırlar. Alan adını aldığınız firma ICANN'a bağlı olacağı için ve ICANN Los Angeles, Kaliforniya, ABD'de olacağı için oranın yasalarıyla yönetilir ve ABD'den alacağınız bir dava ile bilgileriniz domain firması tarafından açığa çıkabilir.

Alan adınızı, CDN'nizi sahte isim/soyisim le, IP adresinizi saklayarak aldığınızı ve bitcoin ile ödeme yaptığınızı varsayalım. Bu sefer ICANN alan adınızı düşürecektir ve siteniz yok olacaktır. Neden yok olacak? Çünkü alan adı size artık ait olmayacağından 301 vs. gibi yönlendirmeler yapamayacaksınız. Yeni bir alan adı ile tamamen 0'dan başlamanız gerekecek.

Ek olarak, site title'inde her offshore yazan firmaya inanmayın. DMCA ignored/Offshore birbirinden çok farklı şeylerdir ve hosting aldığınız firma ABD vb. telif haklarına saygı duyan ülkelerden birindeyse emin olun bilgilerinizi ışık hızıyla verirler. Yani kısaca ABD. vs. merkezli Offshore hosting olamaz, gerçek OffShore hostingler'de aylık 30$ civarındadır (başlangıç paketleri).

Yani size bir filmden ihtar geldi. Sitenize yaptırımlar uygulandı, sonrasında siz aynı şekilde farklı bir domain ile yeniden açtınız ve bu işlemi yaptırımlar devam ettikçe uyguladınız. O zaman gerçekten sizinle uğraşırlar. Ya sizi bulurlar ya da sitenizi elinizden alırlar. Dev firmaların alanında tecrübeli avukat ordusuna sahip olduğunu unutmayın.

Son söz olarak siz bu kadar Cesursanız sahneye çıkın. :)
VoSToK BRAGA Cetinovski

kişi bu mesajı beğendi.

ustas ustas Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek ögrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 64
  • Beğeniler 10 / 7
  • Ticaret 3, (%100)

furkannn adlı üyeden alıntı

1. Siteniz Türkiye'de engel yediği zaman, (örnekolarak afilmizle. com) google botlar yönlendirmeyi algılayarak yeni yönlenen sitenize (bfilmizle. com) iletilirler. Ancak sitenizi sürekli ziyaret eden ziyaretçi bu değişikliği algılayamaz ve "aa kapanmış" der çıkar. Normal ziyaretçilerin bir çoğunun vpn kullanmadığını söylememize gerek yok sanırım.

Sonrasında, domain adı değiştikten sonra eğer profesyonel şekilde iş yapıyorsanız Logo vb. sitenize özgün şeyleri yenilemeniz lazım. Eğer hali hazırda platformdan bağımsız veya custom bir script kullanıyorsanız. Bir çok yeri yeni site adresinizle değiştirmeniz gerekir. Zaman ve para harcayacaksınız demektir.

2. Akıllı bir yazılım şuan için piyasada yok. Kendiniz geliştirmeniz lazım. Zaten eğer amacınız insanları sitenize çekmekse, arama motorlarında yükselmeniz gerekecek ve Copy/Paste işle %0 özgünlükle arama motorunda nasıl yükselebilirsiniz?

Bu işi adam akıllı yapan insanlar, filmi kaynağından indirir "Bu film a sitesi tarafından yüklenmiştir" gibi reklamını, alt yazısını veya dublajını ekler ve tekrar upload eder. Sonrasında ya ücretli olarak ya da kendisi açıklamasını %100 özgün olarak yazar.

Upload/Download işleri için internet bağlantınızın (özellikle upload) yüksek olması gerekir. Ya da uzak sunucu ile bu işi halledersiniz bu da anlayacağınız üzere masraf demektir zira 1 core cpu 1gb ram ile 1 filmi yeniden renderlamanız saatler sürebilir. Biraz performanslı bir sunucunuz olması gerekir.

3. Yüksek ziyaretçili site anlamaz. Dolayısı ile banlanmazsınız. Kaldı ki neden banlasın? Zaten kopya içerikle adamı geçemeyeceksiniz. İçeriğini kopyaladığınız sitede filmin içerisinde sitenin linki olur. Ek olarak iframe olarak kopyalacağınızdan dolayı "eğer iframe reklamlı ise" adama bedavadan para kazandırmış olacaksınız. Hem reklamını yapacaksınız hem para kazandıracaksınız.

4. Site içeriğiniz tek bir kategoride ise gerek iç SEO gerekse dış SEO yaparak yükselmeniz daha kolay olur. Şöyle bir örnek vereyim, sadece arabaların özelliklerini paylaştığınız bir siteniz var bir de yüzlerce kategoride içerik girdiğiniz genel blog siteniz var. Her iki sitenizde de "2020 Model Audi xx Özellikleri" ile içerik oluşturduğunuz da sizce hangisi daha ön sıralarda çıkar? Kaldı ki dizi/film sitelerinde genel olarak aramalar "xx filmi izle" veya "xx dizisi 1. sezon izle" olduğundan dolayı alan adınızda film veya dizinin olması büyük önem taşır.

Ek olarak bir dizi sitesinin tasarımı ve film sitesinin tasarımı (ergonomik olarak) bir birinden farklı olmalıdır. İki platformu birden oluşturduğunuzda bazı özelliklerden ya vazgeçeceksiniz ya da baştan aşağı alt yapınızı ona göre yeniden yazacaksınız.

------

Sadece Offshore hosting kullanmanız %100 görünmez olduğunuzu söyleyemez. Özellikle yurt dışında olmanız sizin için bazı durumlarda (U.S.A'de olduğunuzu varsayıyorum) kötü sonuç teşkil edebilir. Bildiğiniz üzere, piyasadaki bir çok filmin yapımcısı o ülkede. Yani davalık olmanız durumunda deniz aşırı veya suçlu anlaşmasının olmadığı bir ülkede olanlarla uğraşmamalarına rağmen sizinle uğraşırlar. Tazminat alma durumları var.

Eğer Whois bilgileriniz gizli ise sanılanın aksine ilk ulaşılacak yer barındırıcı firma değil, alanadı firmasıdır. Eğer CF ya da benzeri bir içerik dağıtım sistemi kullanıyorsanız bunlara ulaşılır. Dava açılırsa direkt olarak bu adamlar bilginizi verir.

Eğer içerik dağıtım sistemini kullanmıyorsanız, alan adı barındırıcınıza ulaşılır. Bilgileriniz alınır. Bilgilerimi alamazlar demeyin, alırlar. Alan adını aldığınız firma ICANN'a bağlı olacağı için ve ICANN Los Angeles, Kaliforniya, ABD'de olacağı için oranın yasalarıyla yönetilir ve ABD'den alacağınız bir dava ile bilgileriniz domain firması tarafından açığa çıkabilir.

Alan adınızı, CDN'nizi sahte isim/soyisim le, IP adresinizi saklayarak aldığınızı ve bitcoin ile ödeme yaptığınızı varsayalım. Bu sefer ICANN alan adınızı düşürecektir ve siteniz yok olacaktır. Neden yok olacak? Çünkü alan adı size artık ait olmayacağından 301 vs. gibi yönlendirmeler yapamayacaksınız. Yeni bir alan adı ile tamamen 0'dan başlamanız gerekecek.

Ek olarak, site title'inde her offshore yazan firmaya inanmayın. DMCA ignored/Offshore birbirinden çok farklı şeylerdir ve hosting aldığınız firma ABD vb. telif haklarına saygı duyan ülkelerden birindeyse emin olun bilgilerinizi ışık hızıyla verirler. Yani kısaca ABD. vs. merkezli Offshore hosting olamaz, gerçek OffShore hostingler'de aylık 30$ civarındadır (başlangıç paketleri).

Yani size bir filmden ihtar geldi. Sitenize yaptırımlar uygulandı, sonrasında siz aynı şekilde farklı bir domain ile yeniden açtınız ve bu işlemi yaptırımlar devam ettikçe uyguladınız. O zaman gerçekten sizinle uğraşırlar. Ya sizi bulurlar ya da sitenizi elinizden alırlar. Dev firmaların alanında tecrübeli avukat ordusuna sahip olduğunu unutmayın.

ee çözüm?

crazycmd crazycmd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 8, (%100)
Probably madem sadece film site sahibi olmak istityorsun. Gerekli maddi kaynakları sağlarım dersen... Sponsor olurum dersen... Birlikte iş yapabiliriz... Ne dersin. Yukarıdaki bütün sorunları açabilecek bilgi birikimi var. Hatta şu anda yazılan site ve bot çalışmam devam ediyor. Bence sen şu soruyu kendine özellikle sor. Acaba sen GERÇEKTEN NE İSTİYORSUN. Sadece film sitesi mi? İncelemek istersen. Flixturk com

Emek olmadan dağda taşta delinmez.. iyi forumlar

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

crazycmd crazycmd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 3 / 2
  • Ticaret 8, (%100)

furkannn adlı üyeden alıntı

------

sana hayran kaldım... Oturup bu kadar yazıyı yazmışsın... Şu yazdığın yazı ayakta alkışlamaya yetmez. Ama yinede ben teşekkür etmek istedim... Bunu kendime zorunluluk gördüm... Bütün yazdıklarını okudum...

Emekler paylaşıldıkça çogalır.
furkannn

kişi bu mesajı beğendi.

Gukuk Gukuk Hukukçu Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Lisans / Hukuk
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 336
  • Beğeniler 67 / 124
  • Ticaret 3, (%100)
furkannn hocam teknik anlamda çok güzel bilgiler vermiş, naçizane ben de hukuki bir ekleme yapmak isterim.

DMCA ismini verdiğimiz ve WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) tarafından doğrudan uygulanan bir yasa bulunuyor. Söz konusu yasa ABD Telif Hakkı yasası olarak bilinse de neredeyse dünyanın her ülkesinde uygulama alanı buluyor. Bu nedenle siz içeriğinizi hangi ülkede barındırırsanız barındırın, DMCA uyarınca şikayette bulunulacak ve işlem başlatılacaktır.

Offshore hosting kullanmanız durumunda host sağlayıcı bilgilerinizi vermese dahi, alan adını aldığınız kurum mahkeme kararı ile bilgilerinizi verecektir. WHOIS bilgilerinizi gizlemiş olsanız bile ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu), WHOIS ile akredite çalışmaktadır. Hukuka aykırı bir durum tespit edildiğinde tüm verileriniz talep edenle paylaşılır.

Madem bu kadar koruma var, özellikle yurt dışında yayın yapan ve çok büyük kitlelere sahip illegal stream servisleri neden kapatılmıyor diye düşünebilirsiniz. Bu kadar büyük sitelerin sahipleri bulunamıyor değil, bulunmaları istenmiyor. Şahsi görüşüm para konuşur :)

refalert refalert WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Programcısı
  • Konum Adana
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 17 / 73
  • Ticaret 0, (%0)
Suç cezasini bilerek işlenir.. Sonuçlarına katlanıuorsan siteyi açarsın.. Ki mahkemelik olmuşlugumde mevcut😂30bin lira ile işi kurtardık.6ayda adliyede dosya taşıttırdılar.. Normal elaman gibi gidip geliyordum her gün. Şuan Farklı bi siteyle devam. Suç sonuçlarına katlanarak işlenir..

https://wordpress.name.tr/ Wordpress Hakkında Herşey!
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al