Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Arı Sütü, işçi arıların doğuşlarının 5. ve 15. günleri arasında üst çenelerinde ürettikleri kremsi ve yüksek doygunluktaki besine verilen isimdir. Arı sütü geçmişte sıvı bal ile sık sık aynı şey sanılmaktaydı, günümüzde ise faydaları ve kullanım alanları hakkında insanlar artık daha çok bilinçli olduğu için böyle bir durum yaşanmıyor. Arı sütü sıvı bal ile hazırlanan bir karışım ile birlikte kullanılabildiği gibi tek başına da kullanılabilmektedir. Fakat doygunluğu çok yüksek olan bu ürünü kullanırken dikkatli olmakta büyük fayda var. Abartmamak ve günde 1 gramdan fazlasını tüketmemek oldukça önemli.

Arı sütü, hem işçi arıların ilk 3 gün, hem de kraliçe arıların ömür boyu kullandıkları bir besindir. Kraliçe arıların ömürlerinin normal bir işçi arıya göre çok daha uzun olmasının sebebinin de bu ürün olduğu düşünülmektedir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir

Ürünün kullanımı ile ilgili 2 konu bulunmakta. Bunlardan birisi ürünü bir vücut bakım ürünü olarak kullanmak, diğeri ise besin olarak tüketmek. Biz yazımızda iki yolu da detaylandıracağız ki tercih yapmakta zorlanmayın.

Besin olarak tüketirken günde bir gramdan fazlasını tüketmekten kaçınmamız gerekmekte. Eğer bal ile karıştırmadan tüketeceksek, bir çay kaşığının ucu kadar tüketmemiz günde bir gram civarına denk gelmekte. Eğer bal ile karıştırarak tüketim sağlayacaksak 50 ml sıvı bal içerisine 2 gram arı sütü karıştırmamızda sakınca bulunmaz.

Arı sütünün besin olarak tüketiminde çocuklara oldukça dikkat etmek gerekmekte. Bir çocuğa ancak 2 yaşından itibaren verilmeli ve normal bir insanın kullandığı dozdan çok daha düşük dozlarda kullanılmalıdır. Aynı zamanda arı sütüne metal kaşık ve çatal değmesi olumsuz etki yaratabileceği için tahta gereçlerin kullanılması daha doğrudur.

Bakım ürünü olarak tüketirken kremsi yapısından dolayı tek başına arı sütü kullanılabileceği gibi bir algı oluşması oldukça yanlıştır. Mümkün olduğunca diğer bakım ürünleriyle ve besinlerimizde olduğu gibi yine bal ile karışımlar hazırlayarak tenimizin bakımını gerçekleştirmeliyiz. Her ne kadar vitamin ve mineraller bakımından bir hayli yoğunluğa sahip olsa da unutmamak lazım, her şeyin fazlası zarar verebilir.

Arı Sütü

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü, tıpkı bal gibi faydaları saymakla bitmez bir yapıya sahiptir. Hem mineraller, hem vitaminler açısından oldukça doygundur. Faydalarını anlamak için kraliçe arıların kendi türleri içerisindeki sağlık durumlarına göz atmak dahi yeterlidir. Cilt sağlığının yanı sıra üreme organlarının sağlıklı çalışması ve kandaki kolesterolü düşürücü etkisiyle de öne çıkar. Aynı zamanda kemik gelişimi, bağışıklık sistemi ve üreme hormonlarının gelişimi gibi konularda faydaları görülmektedir. Özellikle kemik erimesi rahatsızlığı olanlar, menopoz dönemindeki hanımlar ve andropoz dönemindeki erkekler için kullanılması tavsiye edilir. İçerisindeki antioksidanlar, multivitaminler ve mineraller cildi besleyici bir yapı oluşturur. Dolayısıyla gözaltı torbalarına iyi gelmesi ve cilde gergin bir yapı kazandırıyor olması da özellikleri arasında yer alır. Maske olarak kullanılması tavsiye edilir. Çocukluk döneminden, yaşlılık dönemine kadar uygulanması 1960’lı yıllardan itibaren alternatif tıp yöntemleri arasında denk gelinen konular arasındadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.