Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Oyun motorları, animasyon ve simülasyon programlarında fizik yasalarının uygulanmasını sağlayan yazılımlara fizik motoru denilmektedir. Fizik motorları kimi zaman dünyayı daha iyi yansıtabilmekteyken, kimi zaman daha özgün sonuçlar almak için kullanılabilmektedir. Yani iyi bir fizik motoru en gerçekçi olan değil, yazılımcıyı (ya da tasarımcıyı) alabildiğine özgür bırakan motordur dememizde bir yanlışlık yok.

Fizik motoru kimi zaman bir oyun motorunun ya da animasyon programının dahilinde gelebilirken, kimi zaman özellikle kodlanması gerekmektedir. Diğer bir yandan günümüzde modern oyun motorları standart bir fizik motorunu içlerinde barındırırlar ve yazılıma başladığımızda fabrika ayarlarıyla sunulan fiziksel detaylara sonrasında müdahale edebilmemize olanak sağlarlar.

Dünyamızda ve evrenimizde geçerli olan fizik kanunlarını sanal dünyaya en iyi yansıtan ve dijital platformlarda içerikler geliştirilmesinin önünü açan en iyi programlardan birisi Unreal Engine isimli Epic Games tarafınca geliştirilen programdır. Çoğu büyük oyun geliştiricisi, kendi kapalı devre oyun motorlarına ve yazılımlarına sahip olsalar da oyunun fizik kanunlarının hazırlanması aşamasında bu programdan destek alabilmekteler.

Fizik Motoru

Unity Fizik Motoru

Ülkemizde olduğu gibi, dünyanın da en çok kullanılan oyun motorlarından birisi olan Unity, özellikle Türkçe kaynakların yeterli oluşuyla kendini diğer programların önüne koyabilmekte. Ücretsiz bir yazılım olan Unity, içerisinde kendisine özel bir fizik motoru barındırmakta.

Fizik kanunlarının dünyamıza benzerliğiyle öne çıkıyor olsa da, onu özel kılan farklı bir noktası mevcut. Unity ile birlikte evrenimizde geçerli olan fizik kurallarının birçoğunu dilediğimizce özgünleştirebilme şansımız var. Yani yer çekimi, ivme, çarma gibi konularda nesnelerin ve ortamın ne şekilde davranış göstereceğini çeşitli değerleri program içerisinde oturtarak biz belirleyebiliyoruz. Bu sayede daha sürreal yapımlar oluşturabiliyoruz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.