Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Makina Görmesi, bir bilgisayarın görebilme yeteneğidir; Bir veya daha fazla video kamera, analogdan dijitale dönüştürme (ADC) ve dijital sinyal işleme (DSP) kullanır. Elde edilen veriler bir bilgisayar veya robot kontrolörüne gider. Makine görmesi, ses tanıma karmaşıklığına benzer.

Herhangi bir görüş sisteminde iki önemli özellik, hassasiyet ve çözümdür. Hassasiyet, bir makinenin loş ışıkta görmesini veya görünmeyen dalga boylarında zayıf impulsları algılamasını sağlar. Çözünürlük, bir makinenin nesneler arasında ne ölçüde farklılaşabileceğidir. Genel olarak, çözünürlük ne kadar iyi olursa, görüş alanı da o kadar sınırlıdır. Duyarlılık ve çözünürlük birbirine bağlıdır. Diğer tüm faktörler sabit tutulur, duyarlılığı arttırır, çözünürlüğü azaltır ve çözünürlüğü iyileştirir duyarlılığı azaltır.

Makina Görmesi

İnsan gözü, 390 ila 770 nanometre (nm) arasında değişen elektromanyetik dalga boyuna duyarlıdır. Video kameralar, bundan daha geniş bir dizi dalga boyuna duyarlı olabilir. Bazı makine görüş sistemleri kızılötesi (IR), ultraviyole (UV) veya X-ışını dalga boylarında çalışır.

Binoküler (stereo) makine görüşü, gelişmiş bir işlemciye sahip bir bilgisayar gerektirir. Ayrıca, derinlik algısı için yüksek çözünürlüklü kameralar, büyük miktarda rastgele erişimli bellek (RAM) ve yapay zeka (AI) programlaması gereklidir.

Makine görmesi çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. Örnekler şunları içerir:

Makine görmesi çeşitli endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. Örnekler şunları içerir:

  • Elektronik bileşen analizi
  • İmza tanımlama
  • Optik karakter tanıma
  • Elyazısı tanıma
  • Nesne tanıma
  • Desen tanıma
  • Malzeme denetimi
  • Döviz denetimi
  • Tıbbi görüntü analizi

Makina öğrenmesi terimi genellikle bilgisayarın görebilme yeteneğinin endüstriyel uygulamaları ile ilişkilendirilirken, bilgisayar görmesi terimi, bir bilgisayarın bir görüntüyü sayısallaştırmak, içerdiği verileri işlemek ve bazılarını almakla görevlendirildiği herhangi bir teknoloji türünü tanımlamak için kullanılır. eylem türü.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.