Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Mobil ticaret, akıllı telefonlar üzerinden yaptığımız alışverişler, bankacılık ve ödemeler alt başlıklarına sahip olan sektörel bir kavramdır. Yalnızca e-ticaret işlemlerini kapsamazken bu alanla da ilgili olduğu söylenebilir. Bunun sebebi e-ticaret konusunun yalnızca mobil platformlardan yürümemesidir. Mobil ticaret ise mobil üzerinde gerçekleştirdiğimiz bütün ticari işlemleri bünyesinde barındırır. Örneğin çevrimiçi yemek siparişi vermek de mobil ticaretin ilgi alanları içerisindedir, bankaların mobil uygulamaları üzerinden EFT işlemleri gerçekleştirmek de mobil ticaret kapsamı içerisindedir.

Doğal olarak mobil ticaret girişimcilerin odak noktasındaki konulardan birisidir. Çünkü geçmişte internet siteleri üzerinden ticaret yapılması ile ilgilenen sermaye sahipleri ya da ticari konularla ilgilenen insanlar için akıllı telefon ve tabletler bir cevher madeni gibi. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin %30’dan fazlası mobil cihazlar ve aygıtlar üzerinden gerçekleştirilmekte ve mobil ticaret pazar payını her geçen gün daha fazla genişletmekte. Özellikle büyük e-ticaret markalarının, bu bilinirliklerini telefon uygulamaları ile yeniden kullanıcılarına sunmaları ve bu alanda da başarıya ulaşmaları konuyu teknoloji severlerin dikkatlerini çekerek M-Ticaret (Mobil Ticaret) konusunu ilgi alanları haline getirdi.

Mobil Ticaret

Diğer Mobil Ticaret Biçimleri

Kavramın bir diğer önemli noktası olan bankacılık da gün geçtikçe daha fazla insan tarafından kullanılıyor ve etki alanını da genişletmeye devam ediyor. Artık para gönderme, alma işlemlerimizi kolaylıkla bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirebiliyoruz, kredi ihtiyaçlarımız için kolaylıkla başvurularda bulunabiliyoruz. Aynı zamanda herhangi bir ATM’nin sunduğu diğer birçok özellikten akıllı telefon uygulamaları ile de faydalanmamız sağlanıyor. Bu noktada bankacılık faaliyetleri yürüten alt kuruluşlar da dikkat çekmeye başladı. Özellikle ön ödemeli kart avantajı sunan markalar da pastadaki paylarını gün geçtikçe büyütüyor.

Aynı zamanda herhangi bir alışveriş ya da bankacılık işlemi olmadan da ödemeler günlük hayatlarımızın bir parçası. Örneği telefon faturalarımız, elektrik ve internet erişimlerimizden doğan masraflar da bu platformlar üzerinden kolaylıkla ödenebilmekte. Tabii bu hizmetleri sağlayan firmalar, günümüzde bunu kullanıcılarına sunmayı bir mecburiyet olarak hissediyor çünkü borçlarını bu şekilde ödemeyi tercih eden kullanıcıların sayıları da günümüzde bir hayli fazla ve artmaya devam edeceği anlaşılmakta.

Sonuç olarak mobil ticaret günümüzde oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor ve ilerleyen günlerde daha çok önem kazanacağı da oldukça belli.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.