wmaraci reklam

Webmasterlar için güvenli alışveriş ortamı yaratmak için neler yapılabilir?

9 Mesajlar 1.269 Okunma
wmaraci reklam

savaser savaser WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek webmaster
  • Mesajlar 409
  • Beğeniler 57 / 76
  • Ticaret 2, (%100)
Dünyada birçok forumun ya da fiverr gibi sitelerin ciddi alışveriş hacmine ulaştığı,bu alışverişlerin hem alıcı hem satıcı arasındaki anlaşmazlıklarda,ya da dolandırılıcılıkla başedildiğini görüyorum.Ama ne yazık ki Türkiye'de durum böyle değil.
En son bir webmaster sitesinin uğradığı veri kayıpları dolayısıyla,bir çok insan müşterisini kaybetti.Birçok alıcı ve satıcı birbiri ile bağlarını koparttı.Yine bir çok kişinin üyeliği ise verilmedi(biri de benim).Buna benzer çok fazla sorun yaşandığı da ortada.
Webmasterlara,bu iş üzerinden para kazanan veya hizmet alan insanlara güvenli bir ortam yaratmak hem alıcının hem satıcının zarara uğramasını önlemek adına ne yazık ki şu ana kadar ciddi bir çalışma yapıldığını göremedim.
Bu yönlü nasıl bir çalışma yapılabilir.Bu konuda herkesin(bu işten para kazanan,ya da kazanmak isteyen) güvenli bir ortama ihtiyacı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.İncelediğim sitelerden warriorforum wso scripti zaman zaman sorunlar yaşasa da belli anlamda güvenli alışveriş yaratma çabası güdüyor.

Asıl sorun Türkiye'de bu anlamda nasıl bir girişim yaratılabilir,nasıl güvenli alışveriş ortamına kavuşuruz.Gerekirse sadece alışveriş için script yazılmalı veya bu tip forumlara entegre edilmeli midir.Nasıl bir site yaratılmalıdır.?
Görüşlerinizi bekliyorum.

Drupal haber ve e-ticaret siteleri yapılır.
wmaraci
reklam

chelios chelios WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
verisi kaybolan site donanımmı.

• Üyelik 13.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek webmaster
  • Mesajlar 409
  • Beğeniler 57 / 76
  • Ticaret 2, (%100)
Yok hocam değil.O site sadece örnek verme açısından.İsim vermek istemiyorum,tartışma ya da fikir alışverişi başka yönlere kaymasın diye.Burda güvenli bir alışveriş nasıl oluru konuşmak istiyorum sadece.Bu hemen hemen hepimizi ilgilendiren bir konu.

chelios adlı üyeden alıntı

verisi kaybolan site donanımmı.

JpnTr26 JpnTr26 EskişehirSpor! Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 653
  • Beğeniler 319 / 175
  • Ticaret 3, (%100)
bi ara bu işlere biraz kafa yormuştum ve bi foruma şöyle bir öneride bulunmuştum,
**************lıkları bir nebze önlemek için bir öneride bulunmak istiyorum. Sitede xx puan diye bir tür rep puanına benzeyen bişey yapılabilir mesela. Bu puanları para ile yönetim üyelere satar ve üyeler bu puanlarla alışveriş yapar.

Mesela 1000xx puan 10TL değerinde olacak
Biriyle iş yaparken adamın kaç ws puanı olduğunu görebileceğiz. Eğer **************lık yapar ise direk banlanıp ne kadar dolandırılmış ise o kadar xx puan mağdur kişiye aktarılacak. Bu xx puanları tekrar Liraya dönüştürebileceğiz.İş yaparken mesela 70 liralık iş yapılacaksa kişilerde en az ona denk gelecek xx puan olmak zorunda olacak.. Biraz karışık gelebilir ama benim aklıma yattı bu fikir Silver üyelerin ve yönetiminde olumlu olumsuz görüşlerini almak isterim.Biliyorum yazdığım konu bayağı bi ilgi isteyen bişey olucaktır ama en azından güven biraz daha artar
savaser

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

NovaCep NovaCep WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Sistem Yöneticiliği
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 2980
  • Beğeniler 258 / 257
  • Ticaret 16, (%100)
Webmaster sitelerinin bir havuz sistemi kurması kesin çözümdür.Tabi bunun için güvenilir bir ekip..
savaser

kişi bu mesajı beğendi.

Youtube: NovaMobi Teknoloji

chelios chelios WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Ya doğru Söylüyorsunuzda Kimseye Güven Olmuyor Güven Saglamamız Gerek.
savaser

kişi bu mesajı beğendi.

engin engin - Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 1 / 15
  • Ticaret 2, (%100)
Bir kere, alışveriş platformu vbulletin gibi forum sistemleriyle bir yere kadar oluyor...
tinypay.me veya envato gibi (mesela codecanyon.net) platformlara ihtiyaç var.
Ben ürünün demosunu vs.. göreceğim beğenirsem 1sn durmam hemen alırım, hemen elimde olsun isterim.
Forum sisteminde ise, PM at, cevap bekle ooo uğraş dur. Ticaret olmaz.
savaser

kişi bu mesajı beğendi.

cudjex cudjex ozergul.net Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1647
  • Beğeniler 347 / 570
  • Ticaret 8, (%100)
havuz sistemi iyi olur ancak havuz sistemine nasıl güveneceğiz bir de o var.başka da bir alternatif yok gibi..en iyisi elden ticaret :)

ozergul.net/com

• Üyelik 13.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek webmaster
  • Mesajlar 409
  • Beğeniler 57 / 76
  • Ticaret 2, (%100)
Havuz sistemini forumlarda yürütmek çok elverişli olmayabilir kanatindeyim.Çünkü bu durumda buna uygun olarak forum yazılımına müdahale etmek gerekecek.Her müdahale de güvenlik açığı yaratabilir sistemde.
Ama foruma dokunmadan , birlikte çalışılabilecek script ya da ilişkili bir site mantığı ile daha olumlu olabilir.Mesela forum ticaret bölümünde iş yapmak isteyenlerin ödemeleri bu sistem üzerinden yürütmeleri zorunlu hale getirilebilir.Hizmet alan kişi parayı direk satıcıya değil de siteye yapıp,iş tamamlandığında satıcıya ödemenin çözüm olabileceğini düşünüyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al