wmaraci reklam

Wordpress uploads sorunu?

11 Mesajlar 1.415 Okunma
wmaraci reklam

MsKcR MsKcR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Elektrik Teknikeri
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 4 / 27
  • Ticaret 5, (%100)
merhaba arkadaşlar. Siteme yazılar ve öne çıkarılmış görseller için ortam yardımı ile resim ekliyorum. fakat resim ftp de uploads klasöründe

resim.png
resim-75x75.png
resim-150x150.png

şeklinde 3 kere kayıt ediliyor. bunun sadece resim adında kayıt edilmesi için ne yapoabiliriz. bu ileride cpu ve host için sıkıntı olur. çünkü hazırladıgım sitede 5 bine yakın yazı olacak ileride. bu da 15000 resim demek olacaktır. bu şekilde kayıt etmesinin sitemiz için bir faydası varmı.

bunun sadece resim adında 1 kere kayıt edilmesi için ne yapabiliriz....

wmaraci
reklam

yakuphoca yakuphoca WP Sever Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 2 / 51
  • Ticaret 2, (%100)
Yönetim Paneli Ayarlar / Ortam sayfasına gelin. oradaki genişlik, yükseklik değerlerinin hepsini 0 yapın. Artık dosyaların farklı boyuttaki halleri oluşmayacaktır.

Bilişim Teknolojileri Hayatım
http://www.yakuphoca.com

• Üyelik 21.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 4 / 27
  • Ticaret 5, (%100)

yakuphoca adlı üyeden alıntı

Yönetim Paneli Ayarlar / Ortam sayfasına gelin. oradaki genişlik, yükseklik değerlerinin hepsini 0 yapın. Artık dosyaların farklı boyuttaki halleri oluşmayacaktır.

Hocam bütün ayarlar sıfır aşağıda resim koydum....

http://prntscr.com/1ftdxf

heaton11 heaton11 hokkanindibi.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)
Fonksiyonlardan kaynaklı olabilir eğer öne çıkarılmış resmi fonksiyonlarda sınırladıysan mesela yazıda 75x75 şeklinde gözükecek yazının içeriğinde 150x150 şeklinde hepsini boyutlandırıp orjinal resimde dahil olmak üzere 3 kere kayıt ediyor olabilir.

http://wmaraci.com/forum/ucretli-wp-temalari/ucretli-wp-temasi-hazirlanir-89772.html
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 4 / 27
  • Ticaret 5, (%100)

heaton11 adlı üyeden alıntı

Fonksiyonlardan kaynaklı olabilir eğer öne çıkarılmış resmi fonksiyonlarda sınırladıysan mesela yazıda 75x75 şeklinde gözükecek yazının içeriğinde 150x150 şeklinde hepsini boyutlandırıp orjinal resimde dahil olmak üzere 3 kere kayıt ediyor olabilir.

valla hiç birşey anlamadım :)

• Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)
Yani wordpress öne çıkarılan görseller için functions.php dosyasında örneğin şöyle bir komut kullanıyorsunuz ya :

Şimdi bu komutta ne dediniz index.php dosyasımızda gösterilecek öne çıkarılmış resim 75x75 boyutunda olacak single.php'de ise 150x150 şimdi siz gittiniz örnek veriyorum 500x500 bir resim upload ettiniz.Komutlarınıza uygun şekilde bir resmi 75x75 şeklinde boyutlanıdrıyor 2. 150x150 şeklinde boyutlandırıyor.Bide resmin orjinal halini alıyor 500x500 hepsini uploads klasörüne kayıt ediyor olabilir.Gerçi bu işin teorisidir ama bakın bakalım functions.php dosyanızdan ayarladığınız boyutları değiştirin eğer yükleme esnasında yüklenen resimlerinde boyutları uygun olarak değişiyorsa problem burada demektir.Çözüm : Öne çıkarılmış resim kullanmamak yada uzaktan çekmek :)

http://wmaraci.com/forum/ucretli-wp-temalari/ucretli-wp-temasi-hazirlanir-89772.html

• Üyelik 21.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 4 / 27
  • Ticaret 5, (%100)
ücretli bir tema kullanıyorum. Functıons.php dosyası şifreli fakat functions-ek.php adında dosya var gerekli kodlarımı eklememiz için. ama bu dosyada da resimle alakaı hiç birşey yok...

• Üyelik 16.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bilecik
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 12 / 14
  • Ticaret 19, (%100)
Evet az önce kendi temama özelliği yükledim aynı şey oluyor sıkıntı bu fonksiyondan kaynaklanıyor dediğim gibi benim aklıma gelen iki çözüm var 1-Öne çıkarılmış resim kullanmamak 2-Ortamdan dosyaları farklı bir sunucudan çekmek ki bu hem çok zahmetli bir iştir hemde yüklediğiniz sunucunun güvenilir olması gerekir.İstersen hosting sağlayıcından bir depo hosting gibi birşey talep edebilirsin yada reseller kullanıyorsan bunun için ayrı bir hosting oluştabilirsin.

• Üyelik 21.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 4 / 27
  • Ticaret 5, (%100)
yok benim canımı sıkan neden 3 ayrı isimde kayıt ediyor. onu anlamaya çalışıyorum... Çünkü ileride bu büyük sıkıntılara yol açacaktır.

yakuphoca yakuphoca WP Sever Kullanıcı
  • Üyelik 11.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 212
  • Beğeniler 2 / 51
  • Ticaret 2, (%100)
İlk mesajınızdaki öne çıkarılan görsel meselesini farketmemiştim. WordPress yapılan öne çıkarılan görsel ayarlarına göre, ki sizde iki ayar yapılmış, yüklediğiniz ve öne çıkarılmış resim olsun istediğiniz resimlerin o boyutlardaki hallerini de oluşturur, böylece temanızın farklı yerlerinde, farklı boyutlarda öne çıkarılmış görsel kullanabilirsiniz, küçültmek için ayrıca uğraşmanız gerekmez. Olayın özü bu.
Öncelikle temanızda kullanılan öne çıkarılmış resimler için verilen boyut adlarını öğrenmelisiniz. Ardından ek dosyada o boyutlar için sıfırlama yoluna gidilebilir, ancak bunu nasıl yapabileceğinizi şu an söyleyemem, araştırmak gerek.

Bilişim Teknolojileri Hayatım
http://www.yakuphoca.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)