wmaraci reklam
lidertakipci

Google Seni Nasıl Kullanıyor? (ve Reklam Bütçeni)

12 Mesajlar 2.268 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

metehan777 metehan777 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı, Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 37 / 25
  • Ticaret 2, (%50)
Daha bugün SEO bloglarının birtanesinde dolaşırken rastladığım güzel bir yazıyı kendimce çevirmek istiyorum. Çok hoşuma gitti aslına bakarsanız.

Uyarı: Bu bir rant. Küçük bir rant.

Google'ın Panda ve Penguen güncellemelerinin arama sonuçlarının performansını arttırmadığına karar verdim. Eminimki uzun bir yazı ile bir saat boyunca bunu dinlemek istemezsiniz. O yüzden kısaca anlatacağım.

Google bir işletme.
Google'ın işi öncelikle reklamlar (PPC) aracılığıyla para kazanmak.
SEO, Google'a direk olarak para kazandırmıyor.
Büyük siteler, organik trafik almak için büyük paraları SEO şirketlerine yatırıyor.
Google, SEO'yu PPC için bir rakip olarak görüyor.
Google, sitelerin binlerce linki satın almak için büyük paralar harcadığını biliyor.
Google, bu büyük paralardan pay almak için bir plan yaptı.
Google, çok fazla link alan sitelerin değerlerini düşürdü.
Bu siteler organik trafik bazında hit kaybettiler.
Bu sitelerin trafiğe olan ihtiyaçları var.
Siteler daha önce SEO için harcadıkları paraları Google'da reklam (PPC) için harcamaya başladı.
Google, bu paraları cebe attı.
Google, açıkca SEO'ya ilişkin kafa karıştıcı propagandalara devam etti.
Google güçlendirilmiş araçlarını ücretsiz olarak reklamveren panellerine koydu(Google Adwords-Keyword Planner Tool mesela)
Google, site sahiplerine ücretsiz reklam kuponları dağıtıyor.
Google, siten penalized cezası almış olsa bile, ücretli reklamlar yoluyla trafik almana hiçbirşey demiyor.
Böylece daha çok site SEO yerine PPC için para harcamaya başlıyor.
Google daha çok para cepliyor.
Kaliteli siteler organik arama sonuçlarında düşüyor.
Çöp diyebileceğimiz siteler ise ne SEO'ya ne de PPC'ye para harcıyor.
Google bu çöp sitelerin ceza almasını sağlıyor ve kurallara uymadıklarını açıklıyor.
Google kazanıyor.
SEO kaybediyor.

Kaynak: Google Seni Nasıl Kullanıyor?
FilmlerBizden

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

NaturaPaintballl NaturaPaintballl Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Araştırma Görevlisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 10 / 34
  • Ticaret 1, (%100)
Google algoritmasını kullanıcıya en doğru, en alakalı, en faydalı sonucu verebilmek için sürekli geliştiriyor. Backlink kasarak kaliteli içeriği olan siteleri alaşağı edenlere artık bir dur demek istiyor.

Google'ın kendi webmasterlarının bir numaralı tavsiyesi şudur:

"Sayfalarınızı öncelikle kullanıcılar için yapınız, arama motorları için değil."

Adamlar kullanıcılar için uğraşıyorlar, websiteleri nasıl ihya ederiz diye değil. İçeriği sürekli güncel olan websitesini sosyal kanallar yoluyla da kullanıcısına buluşturanlar kazanacak. Şuradan backlink paketi alayım üst sıraya fırlayayım diyenler hala bir şeylerin yolunda gitmediklerini anladıkları her an böyle sitem edip duracak...
metehan777

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 37 / 25
  • Ticaret 2, (%50)
Kesinlikle. "Kullanıcılar için web sitesi" prensibini blogumda sürekli belirtirim zaten. Ama arada bu şekilde komplo teorilerine de rast gelmiyor değiliz :) Bu tür yazılar genelde Matt Cutts'a karşı yazılıyor zannediyorum. Şu da bir gerçek ki Google'ın direk olarak webmasterlarla olan bağlantısı oldukça zayıf. Şu son güncellemeler ve ilerlemelerle birlikte belki ilerleme kaydedilebilir ama bu bağlantı güçlenmedikçe ve Google içindeki yapı anlaşılamadıkça bu tür yazılar çoğalacaktır. Bu konuya başka açılardan hak vermiyor da değilim. Zira Google SEO şirketlerine karşı bazı önlemler almaya başlamış gibi gözüküyor. SEOMOZ Pro kullanırken bu tür veri alanında belli bir ücret gerektiren araçların artık Google Webmaster Tools'da da olduğunu görebiliyorum.

Şu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim, Google ve PR İlişkileri hakkında :) http://searchengineland.com/googles-pr-problem-is-bings-opportunity-164666

NaturaPaintballl NaturaPaintballl Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Araştırma Görevlisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 10 / 34
  • Ticaret 1, (%100)
Okudum, yalnız diğer arama motorlarını sevmiyorum mesela bing çok ağır bir algoritması vardır. Google gerçek emeğin karşılığını veriyor kısa sürede. Diğer arama motorları ne yaparsa yapsın google in düşeceği herhangi bir durumdan avantaj sağlayamaz. PR(halka ilişkiler denmiş) için adamlar daha ne yapsın bir sürü analytics, web tools, page speed insight vs. sunmuş. Oturup bizle çay mı içsinler :) Bu tür çamur atılması gereken bir firma varsa kesinlikle facebook'tur. Reklam işinden bir sürü mağdur olan var.
metehan777

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

theoryginal theoryginal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek AdWords Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
1. Sayfa da ve 1. Sırada yer alan bir internet sitesinin içeriği kullanıcı odaklı değilse siteden alınan dönüşler zaten beklenilenden çok daha azdır. Google semantik web projesi knowledge graph ile en alakalı en doğru içeriği sunmaya çalışıyor. Zaten işin özü de kullanıcılara faydalı ve aramayla alakalı sonuçlar sunmak. AdWords' de rekabeti belirleyen tek unsur TBM değil, kalite puanı var. Ayrıca "yeniden pazarlama" da önemli araçlardan birisi. İsterseniz milyonları harcayıp organik trafik hizmeti alın, 30 tl + köfte ekmekle yapılan mitingler gibi bazı gerçekleri görememiş olursunuz. Google Adwords'den dünyalar kadar para kazanıyor olabilir; ama kendi kuyruğunu yiyen yılan gibi gidip SEO'yu rakip görmesi çok manasız. Matt Cutts ve Google UI tasarım ekibi kendini yiyo optimizasyonun (derli toplu kullanıcı dostu çalışmalar)'nın önemini anlatmak için.
metehan777 NaturaPaintballl

kişi bu mesajı beğendi.

10679 10679 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 03.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 124 / 125
  • Ticaret 7, (%100)
Google kazanıyor.
SEO kaybediyor.

Hocam zaten böyle olmalı. Bende sitelerime seo yaptırmadım değil . Fakat bence seo denilen şeyin %50 hile hurdadan oluşmakta. Link al, tanıtım al falan filan. Site kaliteli olmasa da yukarı çıksın. E google buna göz yumacak değil ben olsam bende yummam. Adamlar bu işi para için yapıyor ve belli bir grup var ve bu grup adamların daha fazla kazanmasına engel oluyor. Bence şu anda google su altından seo ya büyük bir savaş aşmış durumda.

Fakat burada ki sorun hem kaliteli hemde seo culardan uzak sonuçlar. Tabi buda kolay değil. Çünkü seo olayının %50 hile hurda ama %50 side gerçekten sitelere kalite kazandıran konulardan oluşmakta. Bu ikilem arasında kalan google bence bir çıkış yolu arıyor ama işi de oldukça zor diyorum düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.
metehan777

kişi bu mesajı beğendi.

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)

Natura Paintball adlı üyeden alıntı

Google algoritmasını kullanıcıya en doğru, en alakalı, en faydalı sonucu verebilmek için sürekli geliştiriyor. Backlink kasarak kaliteli içeriği olan siteleri alaşağı edenlere artık bir dur demek istiyor.

Google'ın kendi webmasterlarının bir numaralı tavsiyesi şudur:

"Sayfalarınızı öncelikle kullanıcılar için yapınız, arama motorları için değil."

Adamlar kullanıcılar için uğraşıyorlar, websiteleri nasıl ihya ederiz diye değil. İçeriği sürekli güncel olan websitesini sosyal kanallar yoluyla da kullanıcısına buluşturanlar kazanacak. Şuradan backlink paketi alayım üst sıraya fırlayayım diyenler hala bir şeylerin yolunda gitmediklerini anladıkları her an böyle sitem edip duracak...

keşke gugılda kullanıcılar için birşeyler yapsa da samimyetine inansak.

Ek Olarak:

Natura Paintball adlı üyeden alıntı

Okudum, yalnız diğer arama motorlarını sevmiyorum mesela bing çok ağır bir algoritması vardır. Google gerçek emeğin karşılığını veriyor kısa sürede. Diğer arama motorları ne yaparsa yapsın google in düşeceği herhangi bir durumdan avantaj sağlayamaz. PR(halka ilişkiler denmiş) için adamlar daha ne yapsın bir sürü analytics, web tools, page speed insight vs. sunmuş. Oturup bizle çay mı içsinler :) Bu tür çamur atılması gereken bir firma varsa kesinlikle facebook'tur. Reklam işinden bir sürü mağdur olan var.

yakında diğerlerinin nasıl bundan faydalı çıkacağını görürsünüz. ama her zaman olduğu gibi türkiyede bu iş yine zaman alır. çünkü maalesef türklerin hayatı para olmuş. dünyanın x bir yerinde insanlar bir şeye isyan edip protesto edebilirken türkler alacağı $10 a bakıyorsa, herkesin yardım ettiği bir yere bir türk girdiği anda "5 tl verene" diyorsa bence biz türkleri dünyanın her yerinden banlasınlar. her sistemden, her yerden yasaklanmalıyız.

ayrıca feysbuka gösterdiğiniz tepkinin milyonda 1 ini gugıla gösterseniz emin olun gugılında türklere bakışı değişirdi.

gugıl o kadar reklam veren banlıyor paralarını iç ediyor. hangi reklam verene bu paralar iade edilmiş?
lafa gelince para olarak değil gösterim, tıklama vs.. olarak iade edildi deniliyor ama onlarında kanıtı yok bu yönde.
biz türklerin kafa bu şekilde gittikçe gugıl en büyük parayı bu ülkeden aldırır bir allahın kulunada para vermez.

wp çıktı mertlik bozuldu zaten.

Ek Olarak:

imamet adlı üyeden alıntı

Google kazanıyor.
SEO kaybediyor.

Hocam zaten böyle olmalı. Bende sitelerime seo yaptırmadım değil . Fakat bence seo denilen şeyin %50 hile hurdadan oluşmakta. Link al, tanıtım al falan filan. Site kaliteli olmasa da yukarı çıksın. E google buna göz yumacak değil ben olsam bende yummam. Adamlar bu işi para için yapıyor ve belli bir grup var ve bu grup adamların daha fazla kazanmasına engel oluyor. Bence şu anda google su altından seo ya büyük bir savaş aşmış durumda.

Fakat burada ki sorun hem kaliteli hemde seo culardan uzak sonuçlar. Tabi buda kolay değil. Çünkü seo olayının %50 hile hurda ama %50 side gerçekten sitelere kalite kazandıran konulardan oluşmakta. Bu ikilem arasında kalan google bence bir çıkış yolu arıyor ama işi de oldukça zor diyorum düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

bazı şeylerde yukarıda oldukça mecburen kaliteli olur.
bir şansta icabında verilmeli.
kaliteli olsun diyorsan bastıracaksın parayı sağlam gireceksin, kaliteli gireceksin.

onun haricinde kalite zamanla gelir.
bu her markada bu şekildedir. olmayanlarda zaten çok büyük para ile girmiştir piyasaya.

Tikkafali Tikkafali Kabul Edilmedi Kabul Edilmedi
  • Üyelik 17.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Elektronik
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 822
  • Beğeniler 16 / 188
  • Ticaret 0, (%0)
Sakin olun google bu ne düşündüğünü bilemezsin :)

Adobewordpress Adobewordpress WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** Ö**
  • Mesajlar 677
  • Beğeniler 58 / 418
  • Ticaret 1, (%100)
Google sadece kaliteli içerik sunana değer veriyor. Bilgilendirici ve özgün içeriği olan siteler yükselişini hep sürdürüyor. Fakat ucuz seo oyunlarıyla yukarılara çıkmış, arama sonuçlarında üst sıraları parsellemiş siteler de Penguen ile birlikte çöküşe geçti. Bu da emin olun büyük bir kitleyi rahatsız ediyor.Botla içerik çekip, sağdan soldan copy-paste ile indeks sayısı arttırarak bu iş olmuyor.

Adwords için yıllardır ücretsiz çek dağıtılıyor. Bu sadece teşvik. Normal karşılamak lazım. Aynısını Facebook yapınca normal karşılanıyor çünkü.

Ve unutmayın ki SEO sadece ve sadece Google için var. Google tekel olduğu sürece de öyle kalacak. SEO kaybederken Google kazanamaz. İkisi bir.

adobewordpress.com ~ “güncel tasarım okulu”

• Üyelik 21.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 37 / 25
  • Ticaret 2, (%50)
Bu konu ile geri dönüşler muhteşem! Fikirlerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkürler :) Yorumların devamları ile ilgili de görüş bildirmek isteyen arkadaşları bekliyorum, mutlaka yorum yapın :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al