wmaraci reklam

Kişisel Bloglar Gelir Kaynağı Olarak Görülebilir Mi?

12 Mesajlar 2.139 Okunma
wmaraci reklam

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Günümüzde blog tutmanın yaygınlaşması birçok kapı açmıştır. Bunlardan en önemlisi de gelir amaçlı açılan bloglardır. Düşünce çok basittir. Bir blog açayım, içerisine özgün yazılar yazayım, 5-6 ay sonra kazandırmaya başlar nasıl olsa. Aslında ne kadar basit gibi gözüksede çoğu zaman hiç de bu kadar kolay olmamıştır blog tutanlar için.

Ben bu yazımda tüm bloglardan değil de sadece kişisel blogların gelir kaynağı olarak görülüp görülemeyeceğinden bahsedeceğim.

Öncelikle neden kişisel blog açarız bunu bir kavrayalım. Kişi duygularını, düşüncelerini, eleştirilerini vs. yazmak için kişisel bloga ihtiyaç duyar. Daha önceden aynı iş günlük tutularak yapılmıştır. Günümüzde günlük tutma işi modernleşerek yerini kişisel bloglar almıştır.

Peki bu kişisel bloglardan nasıl gelir elde edilir? Gelir elde etmek doğru mudur?

Kişisel blog sahipleri genelde banner reklamlar vasıtasıyla gelir elde etmektedirler. Burada önemli olan nokta kişisel bloglardaki bu reklam alanlarının okuyucuyu ve içeriği etkileyecek konumda olmamasıdır. Aksi takdirde okuyucunuzu kaybetmeniz kaçınılmazdır. Kişisel blog tutanlar arasında şöyle bir algı vardır. Kişisel bloglardan gelir elde edilmez. Bence bu algı yanlıştır. Tamamen yanlış demek de doğru olmaz. Kişisel bloglarda kısmen gelir elde edilebilir.

Popüler kişisel bloglara baktığımızda birçoğunda reklamları görürüz. Peki neden gelir elde etme ihtiyacı duyarız? Kendimden örnek vereyim. Geçen seneye göre çok iyi konumda olan blogumun aylık 20 lira host ücreti bulunmakta. Neden daha ucuz bir hostta barındır mıyorsun sorularını duyar gibiyim. Okuyucularımın fazlalığı ve bloguma verdiğim önemden dolayı aylık 5 lira verip aldığım hostta sorunlar yaşamaktansa aylık 20 lira verip kafam rahat dolaşıyorum. Daha sonra domain ücreti var. Fakat çok yüksek bir miktar olmadığı için (senede 16 lira) onu hesaba katmayacağım. Benim gibi öğrenci değilseniz, çalışmıyorsanız ve kimseden harçlık almıyorsanız doğal olarak başka bir yerden geliriniz olmak zorunda. Aylık 19 lira telefon faturası, 35 lira sigorta primi, 200 lira civarı da diğer giderlerim bulunmakta. Kabataslak hesap ettiğimizde 300 liraya yakın bir giderim var aylık. Bazen 300 lirayı da geçtiği oluyor. Tüm bu parayı sadece blogumdan ve bu sektörde yaptığım diğer işlerden karşılamaktayım.

Kişisel bloglar gelir kaynağı olarak görülebilir mi? İşin cılkını çıkarmadığınız sürece kısmen gelir kaynağı olarak görülebilir.

Kaynak: http://www.usluer.net/kisisel-bloglar-gelir-kaynagi-olarak-gorulebilir-mi/
MehmetAliATLI MstDrsn Sinan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ozerx ozerx Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad Ö** C**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 23 / 78
  • Ticaret 7, (%100)
güzel bir yazı olmuş kişisel blog açacakların dikkatine o zaman.

MehmetAliATLI MehmetAliATLI WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 759
  • Beğeniler 161 / 84
  • Ticaret 9, (%100)
Güzel bir makale olmuş teşekkürler.

İsmail arkadaşımızın söylediklerine tamamen katılıyorum. Ancak bazı arkadaşlar, bloglarından reklam verebilmek adına 5 TL gibi rakamlardan bahsediyorlar. Bence üzücü bir durum. Gerçekten emek verdiğiniz değerleri yükselen bir blogunuz varsa sizden ricam piyasayı düşürecek nitelikte reklam fiyatları vermeyin reklam verenlere.

Neden ucuz fiyat vermeyelim: Çünkü reklam verenler çalıştıkları firmalardan aldıkları reklam gelirleri ile lord olma yolunda ilerlerken bizim sitemiz aylık 5 lira kazanıyor. Çok mantıklı gelmiyor bana. Hiç kazanmasın daha iyidir. Ben sitemde tanıtım yazısı ve banner reklam sponsorluğu kabul ediyorum. Fiyatlarımı incelerseniz piyasanın makul ücretleridir. Sitesine değer veren bir çok arkadaşımız da bu seviyede tutmaktadır. Ancak kurumsal firmalar iletişime geçmektedir. Bunlar için tamamen farklı bir sponsorluk uygulaması yapıyorum. Sonuçta faturalı işlem. Hemen tanıtım yazısı için 100TL + kdv ekliyorum kesiyorum faturasını iletiyorum ödemem geçiliyor ve makale yayına alınıyor.

Bloglarımızın değerini bilirsek reklam veren kendisi geliyor zaten. Hiç konu açmaya gerek kalmadan.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

🔒 http://mcmyazilim.com

hopisu hopisu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Kars
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 519
  • Beğeniler 15 / 78
  • Ticaret 4, (%100)
bloğuma reklam koymuyorum,hani bir gün alexa da 200 binden aşağı inersem,o zaman belki reklam koyarım diye düşünüyorum.''reklamsız,kesintisiz blog'' sloganım:) bu arada güzel yazı olmuş.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

cografyahane.com
wmaraci
wmaraci

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Makale güzel olmuş, klavyenize sağlık.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Çok güzel bir makale olmuş, klavyenize sağlık.

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Güzel bir makale olmuş İsmail. Tabi ki kişisel bloglarda gelir kaynağı olabilir. Ancak seninde dediğin gibi olayı abartmamak gerek.

Keer Keer Technology Business ♥ Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 108 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Makale süper Teşekkürler

http://www.teknowebs.net Teknoloji Ve internet

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
ben geçen ay başa sapıttım heryere bireysel reklamlar verdim, naif bir durumdayım ama yapacak birşey yok, kazanmamız lazım, haftada tanıtım alınsa en azında 10 -12 lira geliyor
devir, kurumsal ve sosyal sorumluluk siteleri hariç her türlü siteden gelir elde etme devridir.

ovelibudak ovelibudak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Makale oldukça bilgilendirici. Hoşuma gitti. :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al