wmaraci reklam
lidertakipci

Böyle yatırımcı olunur mu?

31 Mesajlar 6.286 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Uzun süredir merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizde yatırımcı bulmak mı zor yoksa ;"Yatırımcı" kavramını layıkıyla yerine getirebilecek yatırımcı bulmak mı?
Yatırımcının mantığı: Eğer bir konuda bilgi sahibi değil ise çevresinde azda olsa güvendiği biri kişiye konu hakkında danışarak olumlu veya olumsuz olarak gelecek olan cevaba göre hareket ediyor. Peki bu doğru mu?

Değerli bir abimiz yapılan bir çalışmaya yatırımcı olmak için bize geliyor, geldiğinde ise yanında birini getiriyor ve kendisine projeden bahsetmemizi istiyor. Proje'nin kapsamı olduka derin ve ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyor. Bu bilgiye sahip olmayan kişinin anlayamayacağı oldukça ciddi brir yatırım projesi.

Yatırımcı abimizin getirdiği kişi ise ne internetde bir varlık sahibi, ne de bu güne dek başarılı bir projeye imza atmış bir kişi, bir kaç kişi tanımış ve elinden süper güçleri olduğunu düşünen bir arkadaşımız. bana bir Wordpress kur desem kuramayacak olan bir kişi. Yaşı 22 hadi bilemedin 25 ve ya babasının çevresi ya da bazı kdemli arkadaşlarının çevresini kullanarak iş yapmaya çalışan bir dostumuz diyelim.

Bu kişiye proje anlatılıyor büyük bir ilgi ile projeyi dinliyor ve ardından kendi fikirlerini beyan ediyor, arkadaşları da var bu dostumuzun projeyi bildiğini idda ediyorlar hatta aralarında bunu bir alay konusu olarak gördükleri bile söyleniyor. Sonrasında ise bir fikir oluşturarak yaşı en fazla 25 olan bu arkadaşımız 18 yıllık internet tecrübesi ve 9 yıllık ciddi bir proje tecrübesi olan birine "Şunu yapabilirmisin diye soruyor" ne gariptir ki soruya olumlu bir yanıt alıyor aldığı yanıt sonrasında "herşeyi yapablliirim diyor buda diyerek hayıflanıyor" sonuç olarak yatırımcı abimizi yanlış yönlendiriyor ve yatırım gerçekleşmiyor.

Şimdi siz değerli dostlarımıza soruyorum, yatırımcılık bu mu? İnsanların geleceğe dair planları ve bakıç açıları bu denli dar olunca ne yaparsanız yapın ağzınız ile kuş da tutsanız ne yazıkki hiç bir işe yaramıyor. Ne yazıkki oldukça üzücü bir durum bu, bir insanı ister tanıyın ister tanımayın başarılarını göz ardı ederek durumu genelleyerek bir noktaya varamazsınız. Belli kriterleri aşmamız gerekiyor ülke olarak, bazı yatırımcılar var nereye yatırım yapsamda gelecek için doğru bir plan oluştursam diye yer arıyor bazılarıda var Yatırımcıların bir deniz olduğunu düşünüp yemiyen keriz gözüyle bakıyor.

Ülkemizde doğruya güven kalmamış ne yazıkki emek veren emekçi her zaman eziliyor ancak yalan söyleyen, yalaka olan ve sürekli alavere dalavere çeviren işini alıp yürüyor. Bu şekilde nasıl bir noktaya gideceğiz bilmiyorum ancak bildiğim bir şey var ise bu gidişe birileri dur demeli artık. belli kriterlerin oluşturulması için "Yatırımcı Ağı" oluşturulmalı. "Girişimci ağı ile yatırımcı ağını bir araya getiren kuruluşlar var ancak ne yazıkki bu kurum ve kuruluşlar ceplerini doldurmak için varlar daha iyi bir yaşam ve daha çok para kazanma hırsı. Kimsenin menfaati ve çıkrı olmadan belli noktalara ulaşabilmesi için yapılan hiç bir şey yok.

Değerli Yatırımcılara bir sözüm olucak son olarak "Kimse'nin lafı ile değil "Kalbinizin sesi ile salih bir niyet ile yatırım yapın" Allah sizi asla yarı yolda bırakmaz. Yanınızda sizi yönlendirebilecek kişileri değil; Allah'ın size bahşettiği duygu ve düşünceleri kullanın." Şunu sakın unutmayın, yanınızda ne gibi bir tecrübesi olduğunu bilmediğiniz birinin dediği değil.

"Allah'ın dediği olur"

Not: Yatırım inceleme için bir bölüm oluşturucam yapılacak olan yatırımları inceleyerek değerlendirme kriterleri doğrultusunda yatırımcıyı en doğru şekilde yönlendiren belki bizim canımızı yakan kişilerin başkalarının canını yakmasına da engel oluruz Allah'ın izniyle.
Allah'a ısmarladık.

Kaynak: http://forum.geliyoo.com/teknoloji-haberleri/62015-turkiye-de-yatirimcilik-bu-mudur.html
aktassa AaRAdyOcU chemistrap

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Bence asıl önemli olan doğru yatırımcıyı bulmak. Doğru yatırımcıyı bulabilmek içinde sağlam işler yapmak gerekir. Belki biraz sert bir eleştiri olacak ama biraz önce forum sitenize girdim. Hazır bir tema almış kurulmuş bir forum. Ayrıca sağdan soldan toplanan bilgilerle içeriği şişilen bir forum. Bu anlayışa sahip olursanız yatırımcı bulamazsınız. Webrazzi yi takip ederseniz ciddi projelerin ne kadar desteklendiğini görebilirsiniz.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Bence asıl önemli olan doğru yatırımcıyı bulmak. Doğru yatırımcıyı bulabilmek içinde sağlam işler yapmak gerekir. Belki biraz sert bir eleştiri olacak ama biraz önce forum sitenize girdim. Hazır bir tema almış kurulmuş bir forum. Ayrıca sağdan soldan toplanan bilgilerle içeriği şişilen bir forum. Bu anlayışa sahip olursanız yatırımcı bulamazsınız. Webrazzi yi takip ederseniz ciddi projelerin ne kadar desteklendiğini görebilirsiniz.

Merhaba kulturel bellek, öncelikle eleştirin için teşekkür ediyorum, lakin sanırım bizimde sorunumuz bu, aradığımız tek şey eleştiri yapabilmek için bir ayrıntı yapılan asıl çalışmaları görmezden gelerek sadece önemsiz çalışmaları ele almak. Forum sitesinin neden kurulduğunu belki yüzlerce defa açıkladım ancak hiç kimse bunu okumamış olsa gerek ki forum yada diğer subdomain çalışmaları hakkında yorum ve eleştiriler yapıyor. Ağır bir eleştiri değil sadece düşünmeden ve nedeni öğrenilmeden yapılmış bir eleştiri.

GeliyooBot/1.0'ın index denemelerinin yapılması ve Vbulletin sistemlerinin benzer url teknikleri ile canonical url ayarlarının daha uygun koşullarda ilerletilebilmesi için aynı zamanda test amaçlı kurulmuş olan bir site. Boş durmaması için bir çok içeriğin uygun kategori ve başlıklar altında toplanması ile oluşturulmuş bir site.

GeliyooBot/1.0'ın sitelere gitmesi durumunda trafik yoğunluğu oluşturması nedeniyle insanlar bu botu yasaklayabilir ve spam olarak kabul edebilir bu nedenle tüm testlerimizi kendi sistelerimiz üzerinde yapıyoruz. Aslında dar bir pencereden bakılması ile alakalı bu durum. Her çalışmanın ayrı bir önemi bulunuyor bu çalışmalara yatırımcı bulmaya çalışmadık foruma yatırımcı bulunsa ne olur bulunmasa ne? Adı üzerinde forum.

Benim yukarıda bahsettiğim yatırımcıların hareket modeli, sordukları adamların konu hakkında bilgisi olmadığı halde anlattıklarınıza "Anlıyorum, hımmm evet tabi çok önemli" gibi cümleler sarfetmesi bahsettiğiniz proje hakkında size şöyle bir şey söylüyorlar.

Ben ne kadar kazanıcam? Bu yatırımı nerelerde kullanacaksınız, ne için yatırım yapıyorum. Sonra başlıyorsunuz anlatmaya ardından şu geliyor, ben teknik konulardan anlamam.

İçinden insanın şunu demek geliyor "Eğer bilmiyorsan bi.." neyse kısacası Yatırımcı parası ile sizi kuklaya çevirmek için var, öyle kıymetli parası var ki Allah onun paraya olan aşkını bu şekilde sınıyor sanırım. Allah sonlarını hayır etsin diyelim bize düşen doğru işleri başarmaya devam edip inandığımız başarıya ulaşmak için çalımaya devam etmek.

İyi forumlar.

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Ben ne kadar kazanıcam? Bu yatırımı nerelerde kullanacaksınız, ne için yatırım yapıyorum. Sonra başlıyorsunuz anlatmaya ardından şu geliyor, ben teknik konulardan anlamam.

Bu soruları sormayacak bir yatırımcıyı hiçbir zaman bulamazsınız. Siz istiyorsunuz ki adam hemen parayı versin siz projeyi yapın. Daha önce yapılan çok başarılı projeler var. Örnek yemek sepeti bir kaç arkadaş bir araya gelip 3 yıl tek kuruş kazanmadan site geliştirmişler. Yani kısacası siz bir şey yapmadan yatırımcı arıyorsunuz. Bir şeyler ortaya koyun sonra yatırım bekleyin.

Forum içinde şunu söyleyeceğim. Test amacıyla veya başka bir amaçla forum kurulduğunu ilk defa duyuyorum. Hele boş durmasın diye bir şey yazmışsınız anlamak mümkün değil.

Son olarak sizin hakkınızda birkaç sitede yazı okudum. Bu işlerin içinde, son derece yetenekli ve bu işin eğitimini almış kişiler olarak ayağı yere basan, uygulanabiir, geliştirilebilir projeler yapmanızı beklerdim.

wmaraci
wmaraci

AaRAdyOcU AaRAdyOcU WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek İnşaat Teknisyeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad L** Ö**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 337 / 110
  • Ticaret 24, (%100)
Konu güzel.

Tebrikler.
BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Bu soruları sormayacak bir yatırımcıyı hiçbir zaman bulamazsınız. Siz istiyorsunuz ki adam hemen parayı versin siz projeyi yapın. Daha önce yapılan çok başarılı projeler var. Örnek yemek sepeti bir kaç arkadaş bir araya gelip 3 yıl tek kuruş kazanmadan site geliştirmişler. Yani kısacası siz bir şey yapmadan yatırımcı arıyorsunuz. Bir şeyler ortaya koyun sonra yatırım bekleyin.

Forum içinde şunu söyleyeceğim. Test amacıyla veya başka bir amaçla forum kurulduğunu ilk defa duyuyorum. Hele boş durmasın diye bir şey yazmışsınız anlamak mümkün değil.

Son olarak sizin hakkınızda birkaç sitede yazı okudum. Bu işlerin içinde, son derece yetenekli ve bu işin eğitimini almış kişiler olarak ayağı yere basan, uygulanabiir, geliştirilebilir projeler yapmanızı beklerdim.

Bizim bunu istediğimizi kimse söylemedi bunu siz bu şekilde düşünüyorsunuz, bizim istediğimiz alanında profesyonel olan kişilerin projeyi incelemesi ve yapılanları dinlemesi. Burada bir kaç kelime kouşmak ile bu iş anlaşılşmaz bu nedenle uzatmanın anlamı yok. Profesyonel ekiplerin yapması gereken araştırmayı wordpress kullanmaktan aciz kişiler tarafından yapılması bizim sıkıntımız. getirdikleri kişiler Wordpress kurmaktan aciz kişiler bunları sadece internet de uzun zaman geçirdiği için yardım amaçlı kullanmak istiyorlar sorunun kaynağı bu.
Bu güne kadar duymadım demişsiniz yaşınızı bilmiyorum lakin 18 yıldır bu sektörün içerisindeyim bu güne kadar duymadığınız daha bir çok şey olduğunu düşünyorum dünyada yaşıyan 8 milyar olduğunu düşünürsek bu sadece onlardan biri olsa gerek.

Yine de teşekkür ediyorum.

İyi forumlar

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Şimdi bir hikaye yazayayım konuya bakış açısı nedir görelim

Avrupada büyük bir ayakkabı imalatçısı afrika kıtasında bir yatırım yapmak istiyor.

Danismanlarindan birisini görevlendirip afrika pazarini araştırmak ve hangi ülkeye yatırım yapabileceğini belirlemek ayrıca pazar payı yani bu yatırım tutarmı ne kadar tutar diye araştırması için yolluyor

Belli bir zaman sonra danışman ülkeye geri dönüyor ve büyük bir heyecanla patronun yanına gidiyor patron süper bir ülke buldum gezdim dolaştım ülkede kimse ayakkabı giymiyor oraya büyük bir fabrika açabiliriz herkese ayakkabı satarız diyor.
Patron çok şaşırıyor ve düşünüyor, sonra başka bir danışmanına o ülkeye gidip bir bakmasını ve oraya yatırım yapılır mı yapılmaz mı bakmasını söylüyor.
Danisman ülkeye gidiyor ve dolaşıyor sonra ülkesine geri dönüyor patronla buluşuyor patron evet ne dersin diyor danışmana danismanda cevaplıyor patron ülkede kimse ayakkabı giymiyor o nedenle oraya kesinlikle fabrika açılmaz kimseye ayakkabı satmayız diyor.
dijitalblog BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

altaybilgin altaybilgin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba forumunuza üye olacağım ancak üyelik sistemi kapatılmış.
Konu ile ilgili özel mesaj atarsanız sevinirim.
Bu arada yatırımcılar ile yazdıklarınız gerçekten hoşuma gitti.
BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

Hayat sıradan bir bakış açısıdır.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

altaybilgin adlı üyeden alıntı

Merhaba forumunuza üye olacağım ancak üyelik sistemi kapatılmış.
Konu ile ilgili özel mesaj atarsanız sevinirim.
Bu arada yatırımcılar ile yazdıklarınız gerçekten hoşuma gitti.

Merhaba üyelik sistemi aktif herhangi bir sorun yok üye olabilirsiniz yada bana pm atın ben yardımcı olayım. Yorum için teşekkürler

Ek Olarak:

ermaneray adlı üyeden alıntı

Şimdi bir hikaye yazayayım konuya bakış açısı nedir görelim

Avrupada büyük bir ayakkabı imalatçısı afrika kıtasında bir yatırım yapmak istiyor.

Danismanlarindan birisini görevlendirip afrika pazarini araştırmak ve hangi ülkeye yatırım yapabileceğini belirlemek ayrıca pazar payı yani bu yatırım tutarmı ne kadar tutar diye araştırması için yolluyor

Belli bir zaman sonra danışman ülkeye geri dönüyor ve büyük bir heyecanla patronun yanına gidiyor patron süper bir ülke buldum gezdim dolaştım ülkede kimse ayakkabı giymiyor oraya büyük bir fabrika açabiliriz herkese ayakkabı satarız diyor.
Patron çok şaşırıyor ve düşünüyor, sonra başka bir danışmanına o ülkeye gidip bir bakmasını ve oraya yatırım yapılır mı yapılmaz mı bakmasını söylüyor.
Danisman ülkeye gidiyor ve dolaşıyor sonra ülkesine geri dönüyor patronla buluşuyor patron evet ne dersin diyor danışmana danismanda cevaplıyor patron ülkede kimse ayakkabı giymiyor o nedenle oraya kesinlikle fabrika açılmaz kimseye ayakkabı satmayız diyor.

Burdan şunu çıkarabiliriz, yatırımcı olmak ile seçici olmak arasındaki fikir farklılıkları olabilir, ancak sorun şu ki; biri baktığında ihtiyacı diğeri baktığında onların buna ihtiyacı olmadığını görüyor. İki farklı bakış asıcı ile hareket edilebilir. Ancak yatırım "Risk" demektir risk yönetimi de bu nedenle bir iş dalı.

Yatırım yapacak olan kişiler doğru fizibiliteyi çıkaramıyor nedeni ise

Sadece bir örnek: "Arama Motoru" projesini ele alalım. Yatırımcı eğer bu alanda bir yatırım yapacak ise çevresinde en iyi internet bilen kişiye soruyor bu konuda ne diyorsun diye. Çevresindeki en iyi internet bilen kişi ise komşunun oğlu "Akif" diyelim

Gel akif hoşgeldin, hoşbulduk abi ya bizim bir arkadaş böyle bir yatırım önerisi ile geldi "Arama Motoru" kuruyorlarmış sunucu vs alıcaklarmış biliyorsun bende de para bo.. gibi bana geldiler illa bize yatırım yap kazandıralım sana da diyorlar sen bi bak bu işlerin pirisin sen interneti iyi biliyorsun baban söyledi kurt gibi her gece baykuş gibi internetin başında diye anlarsın yani ne diyorsun. Benden 500,000 dolar istediler yatırım yapmaya değer mi?

Akifin gözler faltaşı gibi açılır "Neee 500,000 dolar mı? Aklından hesapları kendine yapmaya başlar neyse bu kısmı ve hayalleri geçelim sonra Akif derki adı neymiş abi bakıyım sana yarın söylerin. "DandiniDandiniDastana.com" bunu bir incele Akif. Eyvallah abi yarın sana ayrıntılı şekilde söylerim.

Akif kimdir? Her gece internet de gezinen Twitter'da orda burda milleti ayar edecek mesajlar atan ve kimsenin adam yerine bile koymadığı "Wordpress" kurmaktan aciz bir bilgiye sahip internet de site site dolaşan milleti kandırarak yada kendini abartarak hayal dünyasından yaşayan bir adamdır. "AMA BUNU KİMSE BİLMEZ"

Akif eve gelir internet de aramaya başlar ne yapmış bunlar nasıl yapmış nedir ne değildir bakar sonra bazı abuk subuk yazılar okur heee der tamam bunlar beş para etmez ben yarın gideyim söyleyeyim bak abi şöyle şöyle demişler "Diyenler kim?" internetin beş para etmezleri. Kimdir bu diyenler? Orda burda klavye erkekliği yapanlar. Haber sitelerinde yazar olanlar yada kendini adamdan sayanlar diyelim.

Sonuç olarak yarın olur Akif yatırımcı abisinin yanına gider ve der ki; abi bunlar sahtekar bir halt edemezler şurda şurda yazı yazmışlar şunları söylemişler bunu bunu demişler vs.. Artık atabildiği kadar destekli şekilde atar ki "Yatırımcı yatırım yapıpda zarar etmesin" Yatırımcı'da Eyvallah Akif sen olmasan para gidicekti al şunu da bir harçlık yap kendine der. Ve akif sırıta sırıta gider...

Sonuç: "Arama Motoru" yapan kişiler yıllarca kodlama yapmış, BigData, Hadoop, NoSql, SemanticWeb, Crawler, Browser gece gündğüz uğraşmış ve ülkemizden birileri bize destek olur diyerek çalışmıştır. Sonra onca para harcamış ve bir yatırımcının kendisine destek olacağı inancıyla ertesi gün yeniden aramıştır yatırımcıyı yatırımcı şu cevabı vermiştir.

Siz beni mi enayi mi sandınız, araştırmadan soruşturmadan size para vereceğimi mi düşündünüz. Hadi başka kapıya ben yatırım felan yapmam söyleyin sizi bana gönderen de beni bir daha aramasın.

Hönk....

Siz nerenizi yırtarsanız yırtın, hangi yatırımcıya giderseniz gidin, Türkiye'de yatırımcı anlayışı ya budur yada buna yakın bir örnektir. Az'da olsa abartı olabilir bu ancak kesinlikle mantalite bu. Şekilller ve roller değişir. Bunun dışında mantık değişmez.

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
Bu kadar bilgi birikim ile yatırımcı aramayıp projeniz kendiniz yapsaniz olmuyormu
Gerçi yatırım bütçesi ve
konuyu bilmeden böyle yorum yaptım kusura bakmayın
BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al