Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Okunmamış 10 Kasım 2014, 16:26
Avatar Seçilmemiş
kodcu kodcu şuan çevrimdışıdır.
Üyeliği Durdurulmuş
 
Üyelik Tarihi: 20 Ekim 2014
Yaş / Cinsiyet: 26 / Erkek
Meslek: Öğrenci
Konum: İzmir
Ad, Soyad:
Mesajlar: 103
Beğeniler: 27 / 9
Ticaret: 0, 0%
Yazılımcıların hayatlarını kazanmak için yazdıkları kodlar çok yakında otomatik olarak özel bir sistem tarafından hazırlanabilir. PLINY adlı proje için 11 milyon dolar bağış ödeniyor.Pentagon destekli, ileri teknoloji savunma projeleri ile ilgilenen DARPA çok özel bir çalışmaya destek oluyor. Dünyanın ilk ansiklopedisini yazdığı varsayılan Pliny the Elder adlı Romalı filozof ve yazarın adını alacak olan PLINY projesi, kod yazılımcıların hayatını değiştirmeyi planlıyor. PLINY bir kısmı yazılmış olan kod satırlarını otomatik olarak tamamlıyor.

Aynen akıllı telefonlardaki auto-complete sistemine benzer bir yapıyı kullanan PLINY, depolanan terabyte'larca açık kaynak kodu kullanacak, yazımı çok uzun süre alacak programların kod satırlarını kısacık bir sürede tamamlayacak. RICE Üniversitesi'nin asistan profesörü Swarat Chaudhuri ve ekibinin çalışmasının işe yaraması için yazılımcının belli bir sayıdaki kod satırını hazırlaması yeterli oalcak.

Chaudhuri'nin dediğine göre belli bir kod satırı hazırlanmış olan yazılımın çalışır hale gelecek yapıya ulaşması sadece tek bir tıklamaya bakacak.PLINY'ın çalışma prensibi ise aşağı yukarı şu şekilde işliyor; belli bir kısmı hazır olan kodların geri kalanı olasılık hesapları ile tahmin ediliyor, eksik olan kodların hangileri olabileceği ya da hangi kod satırları eklenirse yazılımın işe yarar hale geleceği hesaplanıyor. PLINY gereksiz gördüğü kod satırlarını siliyor, gerekirse yerine farklı satırlar yerleştiriyor. Kısa süre içerisinde ise arzu edilen program kullanılabilir hale geliyor.

RICE Üniversitesi önümüzdeki 4 yıl boyunca bu proje üzerinde çalışacak. Pentagon'un DARPA kolu ise projeye tam tamına 11 milyon dolar bağış yapıyor.

Kaynak: http://shiftdelete.net/yazilim-dunya...aratacak-55938