lastpavel adlı üyeden alıntı

kişiden kişiye değişmekle beraber çok gelişmiş temaların standart hali biraz yavaştır. newspaper en az vps üzerinden çalıştırılması gereken bir temadır. wp rocket + webp ve cloudflare oldukça faydası olacaktır. özelikle wp rocketin preload cache özelliği oldukça iyidir. google console verilerine pek kafa takmamak lazım aslında. hiçbir büyük site google console verileri iyi değil, aksine kötüdür. zaten reklamlardan size zor açılıyor bide. ayrıca herşeyde hız değildir. eğer sitenizin 3 saniyede görüntünün çoğu geliyosa, gerisine pek kafa takmayın.

Degerli cevabınız için teşekkür ederim.
Newspaper temasını bir bulut sunucuda çalıştırıyorum.
1 işlemci 2gb ram Almanyada 20tb trafik
Cloudflare ile kullanıyorum
Plesk panel var apache kapalı Nginx server ve caching altyapısında
Elimi entere bastıgım gibi site açılıyor ama gel gör bunu google a anlat :D

Size sormak istediğim birşey var.
Ben siteme autoptmize ve aync javascript eklentisin kurdum
https://kinsta.com/blog/eliminate-render-blocking-javascript-css/

Burda bilgisi var ama hiçbir değişiklik olmadı. page speedte satırlarda değişme olmuyor bu çok değişik. W3 total cache kursam mı diyorum acaba nasıl çalışır denemek lazım.

Şimdi ampul yandı preload all!

Şimdi nespaper teması standart kullanırsanız panelde preload all var.
Ama pro temaları import ettiğinizde preload panelden yapılamıyor.
Bulut kütüphanesine sayfalar geliyor sayfa içlerini editlemeniz gerekiyor.

Şimdi ben bu preload olayı tam nedir bilmiyoum ama konu içinde sidebar var ve bu side var tus var devamını göster diye. No prelaodingte bunu acıp denemeyi düşünüyorum.
Preloading

https://forum.tagdiv.com/what-is-ajax-preloading/

preloadı okudum hocam tüm içeriği yüklüyor ama okuduğum kadarı ile sayfa yükleniş hızına kötü sayfa full yüklenince kullanıcı acısından süper ama site hızı açısından yüklenme süresi artıyor. Yanlış okumadıysam

Cache eklentisine gelince nasıl düzgün çalışırmı bilmiyorum.
aslında bana cache özelliği lazım değil cloudflare ve nginx cache var bana css js minify vs lazım. Ama nedense eklentiler işe yaramıyor tema ile alakalı olabilir mi bilmiyorum :)

Ek olarak konu içine youtube videosu koyunca hız pert oluyor.

Hız konusu çok önemli hocam neden derseniz siteme gelenlerin %90 mobil. Google uyarı vermesi sıralamayı cok etkiliyor.

Katılımınız için teşekkür ederim