wmaraci reklam
lidertakipci

Adsenseden kazanılan paranın vergisi yoktur.

21 Mesajlar 7.469 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BurakYT BurakYT Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 0 / 29
  • Ticaret 2, (%50)
ADSENSEDEN KAZANILAN PARANIN VERGİSİ YOK

2009dan beri yüklü miktarda adsenseden gelir elde etmekteyim. Yıllık 30.000+ Maliye gecen yıl (12 mart 2014) benim bu kazancımla ilgili görüşmek üzere gittim. Adsense ne google paramı kazanılır adam hiç bilmiyor tamamen umursamaz şekilde reklam sektoru olduğundan oldukca pahalı bir vergi cıkardı ek gelirle toplam 15+20 bin civari ben buna karşı cıktım. ordaki şef 6 gün sonraya gün verdi. eve geldim konuyla ilgili tüm sitelere girdim sonra bizim üst kat komşumuz var muhasebeci yanına cıktım konuyu anlattım.

Direk hangi ülkenin diye sordu bana bende ödeme irlanda üzerinden geliyor ama şirket ABD dedim. Ödemenin yapıldığı ülke önemli dedi ve İnternetten "İRLANDA İLE ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMASINI" buldu.

Anlaşmanın İmza Tarihi : 24/10/2008
Resmi Gazete Tarihi : 10/08/2010

bu anlaşmaya göre İrlanda daki bir şirketten ödeme alan Türkiyede yaşayan şirket çalışanları veya Türk vatandaşları İrlanda şirketlerinden alınan para için vergi ödemeyecek. Cünkü bu şirket zaten irlandaya ben bunları çalıştırıyorum diye vergi ödüyor. Türkiyede de ödendiğinde paradan 2 kere vergi verilmiş oluyor. Dolayısıyla Türkiye ye vergi ödemeniz gerekmemektedir.

söz konusu anlaşma ile muhasebeye gittim ve gösterdim. hesap ekstresini gösterdim. Vergi dairesi birşey ödemeden ayrıldım. ve google gelen ücretten vergi ödemiyorum cünkü DEVLET BU HAKKI BANA VERMİŞ.

Not: Vergi candır. Vergi kaçırmak kar değil zarardır. gerçekten ödemeniz gereken vergileri ödeyiniz.
Not2: Konuyu baltayacak arkadaşlar lütfen kanıtlarınızla gelin kafanıza göre yorum yapmayın

Soru ve Cevaplar
1 Genel olarak gelir elde ediyorsanız vergi vereceksiniz mantığı var
vergi olayı bu kadar kolay olsaydı muhasebe ve maliye diye üniversitede bölümler olmazdı.
2 Avrupaya kdv ödemiyoruz ama gelir vergisi öderiz
Kdvyi Türkiyede Ürünü satan öder. Alıcılar değil. bizde pazarlamacıyız. Google calışanıyız. Örneğin babanız almanya emeklisi ise siz türkiyede o maaşın vergisini vermez. birde bazıları sırf bu yuzden şirket kurduruyor adamlara düşünsenize sizin mantıkla emekli ucreti icin bile şirket kurup vergi ödemek zorunda

Alintidir
onureroglu sorueki

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Metallicali Metallicali WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Otomotiv
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 242 / 183
  • Ticaret 2, (%100)
Hocam alıntı linkini de paylaşırmısın. Cevaplara bakalım :)

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 0 / 29
  • Ticaret 2, (%50)
Hocam text dosyasindaydi linki almamıştım ilerde lazım olur diye makaleyi almıştım ancak sözü geçen mevzuat.

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/uluslararasi_mevzuat/IRLANDA.htm
dem Metallicali

kişi bu mesajı beğendi.

tashift00 tashift00 WebYapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek SEO & Grafik
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1447
  • Beğeniler 188 / 280
  • Ticaret 62, (%100)
Bu işlerden hiç anlamayan adama bu işlerden bahsediyoruz. Haliyle anlamıyorlar tabi. Bu Adsense konusu tam anlamı ile kesin bir sonuca varamadı ancak internet üzerinden kazancınızın vergisini vermek zorundayız. Ufak tefek kazançlar pek sorun olmuyor fakat kazanç arttıkça risk artıyor. Eğer kazancınızdan vergi vermezseniz ağır cezalar ile karşılaşmanız tesadüfi bir olay değildir. Eğer ciddi ciddi kazanıyorsanız gidip muhasebeci çevreniz ile görüşün derim :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 0 / 29
  • Ticaret 2, (%50)
Hocam istersen 50k lik kazancın olsun irlanda saten bunun için vergi ödüyor senin ayrıca odemene gerek yok tabikide arastirmakta fayda var ama bu resmi açıklanmış birsey

tecnomedya tecnomedya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 2438
  • Beğeniler 24 / 701
  • Ticaret 8, (%100)
hocam bende 30 yıllık bir avukata sormuştum oda yüklü miktarda para alan kişiler vermesi gerekiyor öyle bin tl 2-3 bin tl alan maliyeye pek takılmaz fakat yüksek miktarda alan mutlaka ödemesi gerekiyor. Sonuçta yurt dışından ödeme geliyor fakat google Türkiye ofisi de var.

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 0 / 29
  • Ticaret 2, (%50)
Hocam benim bildiğim istersen milyonlar kazan bu yasayı yazıdır maliyeye götür haklı çıkarsın çünkü senin kazandığın yüksek paralar için youtube devlete para ödüyor saten

abdlkrm abdlkrm HABER SİTESİ KURULUMU YAP Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Haber Sitesi Kurulum
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 282
  • Beğeniler 87 / 62
  • Ticaret 5, (%100)
Yanlış biliyorsunuz. Adsenseden kazanılan paranın vergisi vardır.
Demekki siz o kadar yüklü kazanmamışsınız. Araştırın görürsünüz. Parayı çektiğinizde karta yüklü miktarda geldiğinde maliye bunu kontrol ediyor ve ceza yazıyor. Ama az bir mebla kimsenin gözüne batmadığından vergi falan olmaz.

• Üyelik 14.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 61
  • Beğeniler 0 / 29
  • Ticaret 2, (%50)
Hocam yüklü miktardan kastınız ne bilmiyorum su ana kadar en fazla bi kerede 8k ödeme aldım ancak vergi almaya hakları yok mesela babanız çalışıyor ve vergi oduyormu hayır patronu ödüyor yani o ödenen yüklü miktarlarin vergisi ödeniyor saten

HuseyinALHAS HuseyinALHAS WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Paramedik
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 91 / 168
  • Ticaret 50, (%100)
herşeyden vergi alıyorlar bir zahmet buna karışmasınlar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al