wmaraci reklam

Genel Sitelere SEO Nasıl Yapılır? (anlatım)

9 Mesajlar 1.147 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

SametTEKE SametTEKE WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1524
  • Beğeniler 894 / 646
  • Ticaret 4, (%100)

Merhaba değerli WMAracı sakinleri, bugün "hayata dair her şey" sloganlı siteler için SEO nasıl yapılır konusundan bahsedeceğim.

Öncelikle bu tarz bir site açmak ne kadar mantıklı ondan bahsedeyim. Bir site açıyorsunuz, bilgi sitesi adı altında modadan otomobillere, finanstan teknolojiye ne kadar kategori varsa hepsi hakkında içerikler üretiyor ancak emeğinizin karşılığını alamıyor veya çok az alıyorsunuz. Çünkü arama motorları sitenizin tam olarak hangi konuyla ilgili olduğunu anlayamıyor. Bu nedenle tek yönlü bir site kurmak sizin için daima daha faydalı olacaktır.

Genel Blog kavramını tıpkı bir gazeteye benzetebilirsiniz. Nasıl ki bir gazetenin içerisinde hemen herkesi ilgilendirebilecek onlarca konu başlığında içeriğe yer veriliyorsa, bir genel blogun içinde de aynı düzende içeriklere yer verilebilir. Genel blogların hedef kitle yelpazesinin geniş olması bu blog türü geliştiricileri için hem bir avantaj hem de bir dezavantajdır. Nitekim belli bir kitleye hitap eden blogların daha başarılı oldukları büyük bir gerçek. Genel bloglar kitlenin tümüne hitap ediyor olması nedeniyle aktif ve tutucu takipçilerin kazanılması en zor olan blog türlerinden biridir.***

Neyse madem ki "her şey dahil" diye bir slogan belirleyip sitenizi açtınız, birazcık SEO'dan bahsedelim. Bu tarz siteler ile arama motorlarında yükselmek istiyorsanız her kategoriye ayrı olarak çalışmanız gerekmektedir. Yani buradan da anlayacağınız üzere bu sitelerle yükselmek ekip işidir. Ekibiniz yoksa tek başınıza bu siteleri yönetmek oldukça zor olacaktır.

Tek başınıza bu tarz bir site açtıysanız link alımlarında anasayfanıza odaklanmak yerine organik hiti yüksek olan yazılarınıza odaklanmanızı öneririm. Örneğin sağlık kategorisinde yazdığınız bir yazı günlük 70 hit, finans kategorisinde yazdığınız yazı günlük 5 hit getiriyorsa öncelik olarak sağlık kategorisine yönelmenizi tavsiye ederim.
Ruling34

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

farego farego WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle kısa anlatayım.

Şu konumda https://wmaraci.com/forum/webmaster-genel/wmaraci-sayesinde-513275.html bu site sayesinde bir çok şey öğrendim ve hala devam ediyorum :) Kod demek sürekli kendini güncellemek demek.

O sebeple bana yardımcı oldukları gibi bende burada bir kaç içerikle yardımcı olayım.

Öncelikle okuduğum bazı haber ve açıklamalara göre SSL sertifikalı siteler arama motorları açısından büyük ilgi uyandırıyor.

Sonra google tools ve google içeriklerine ne kadar yakınsın? bu çok önemli.

1- https dedik

2- içeriklerinizin okunabilirliği, düzgün anlatım, mümkünse kendi içeriğiniz/ Yazınız olsun kopyala al yapıştır yapma.

3- Odak kelimeyi seçin ve bir çok belli noktalarda H2 yani tabiri yerindeyse giriş bölümlerinde başlık diğer yazılara göre büyük olurya işte sizde h2 h3 etiketlerinde odak kelimeleri kullanın.

4-Sitenizde yazı yayınlarken kendi sitenizdeki Sayfaya / Bloğa link verin. Bunu biraz açayım.

örneğin haber sitenizde bir içerik var. O içeriğin içindeki odak anahtar kelime olursa ki daha iyi olur. O odak kelimenin içine kendi sitenizdeki başka bir kategorideki linki gömün..

Biraz daha açayım: Örnek; Teknoloji ile ilgili haber paylaştınız ve bu haber aslında sağlık haberi değeri de taşıyor diyelim. Hah işte o teknoloji bölümünde şöyle diyin kullanıcılarınıza: Dilerseniz sağlık kategorimize de göz gezdirebilirsiniz diye...

5- h2 h3 başlıklar önemli dedik.

6-Renkli yazılar kullanmaya bakın

7- resimlerin uzantı ismi, içeriğinizin odak kelimesiye tutsun.

8- Başlık açarken açtığınız başlıktan sonra girdiğiniz içeriğin içinde mutlaka başlıkla ilgili bir anahtar kelime belirtin

Örnek: Motor neden patlar? başlığını açtınız

içeriğin herhangi bölümünde bu kelimeyi tekrar h2 veya h3 etiketi ile kullanın. Bu etiketin altına da motor neden patların cevabını belirtin

9- Kaynak belirtin. (Başka sitenin kaynağını verirseniz bu seo açısından önemli bir durum)

10- Resimlerle içeriğin alakasını kelimelerle belirtin

11- Son olarak da alakasız etiketler belirtmeyin

şimdilik aklıma gelenler bu kadar
SametTEKE Ruling34 ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Solargezi.com

• Üyelik 25.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1524
  • Beğeniler 894 / 646
  • Ticaret 4, (%100)
farego tavsiyeleriniz genel olarak iç SEO hakkında bilinenler ve yazdıklarınız gerçekten önemli bilgiler. Eklemeleriniz için teşekkür ederim.
ASametYildirim farego

kişi bu mesajı beğendi.

CEDAMedya CEDAMedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 7 / 68
  • Ticaret 2, (%100)
Bana kalırsa kişisel blog - genel blog sitelerinde ne ana sayfa ne de kategorilere yüklenilmeli. Öncelik direkt içeriklere verilmeli. Sosyal medya desteği, diğer bloglar ile etkileşimde olması gibi durumlar çok önemli.
cembaki SametTEKE

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)
:) O zaman şöyle ekleme yapayım :

Gerisi artık ne kadar hit aldığınıza, blacklink aldığınıza, sosyal medyadan yönlendirme aldığınıza göre değişir :)
SametTEKE

kişi bu mesajı beğendi.

Solargezi.com

cembaki cembaki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğretmenlik
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 21 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Benim blogum da her konuda yazıların olduğu ama hepsini bizzat benim yazdığım yazılar.
Ama seo falan bilmediğim için sadece yazıyorum ve bloga atıyorum. Daha ne yapmalıyım?

Aruchan Blog
http://aruchan.net

• Üyelik 25.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1524
  • Beğeniler 894 / 646
  • Ticaret 4, (%100)
cembaki belirli bir ziyaretçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız popüler bloglarda misafir olarak yazarlık yapabilir ve bu sayede blogunuzu tanıtabilirsiniz. Ayrıca popüler blogları takip ederek yorumlar yazabilir, arama motorlarından hit gelebilecek tarzda yazılar yazabilirsiniz.

• Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek idari işler
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** D**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 93 / 92
  • Ticaret 0, (%0)

cembaki adlı üyeden alıntı

Benim blogum da her konuda yazıların olduğu ama hepsini bizzat benim yazdığım yazılar.
Ama seo falan bilmediğim için sadece yazıyorum ve bloga atıyorum. Daha ne yapmalıyım?

Aslında seo bilginin olmaması büyük bir kayıp. Ama endişe etmene gerek yok bende sıfıt seo bilgimle oradan burada araştırdıklarımla bir şeyler yaptım. :)

Bkz: ilgili konu

Aslında bana kalırsa seo bilginiz bence barajı geçme aşaması. ondan sonra gelen anahtar kelime kullanımı, rekabet analizleri, domain yaşı, nofollow linkleri, backlink, ve makalelerin özgün olması, kelimele analizlerinin yapılması (işte en çok hangi kullanıcılar ne arattırmış) ve sayamadığım bir çok etken var. Bu saydığım etkenlerin içinde seo/Makaleleri nasıl yazacağın işin barajı olmuş oluyor.

Düzetlme: Sosyal medyadan gelen kullanıcı yönlendirmelerini unutmuşum. Bu da çok önemli bir konu işte sosyal medya hesabı açacaksınız ve takipçilerinizi sitenize çekeceksiniz.

Bununla da bitmiyor, diyelim ki takipçileri sitenize çektiniz, takipçilerin sitede kalma süresinden tutun, yazdığınız makale de sayfa içerisinde vermiş olduğu linke tıklamasına kadar gidiyor iş.

Diyelim ki lamba hakkında bilgi veriyorsunuz diyelim. Sosyal medyadan gelen bir ziyaretçi, lamba makalesini okurken, bir an da cümle içerisinde geçen led kelimesi dikkatini çekiyor ve O led'e vermiş olduğunuz linki tıklayıp başka sayfaya geçiyor. Orada da led ile ilgili bilgiyi okuyor derken sayfalar arası geçiş, sayfa da kalma süresi artıyor vs.

Şimdi başa alacak olursak, burada kullanıcının ne yaptığını göreceğiz.

1. aşamada kullanıcısı sosyal medyada aracılığı ile sitenize girdi.

2. aşamada makale linkine tıkladı

3.aşamada makaleye girdi okuyor göz gezdiriyor imleci kaydırıyor (Burada temanızın özgün ve sade olması gerekiyor) kullanıcıların gözleri kamaşmamalı.

4.Aşama da sayfalar arası hızlı geçiş, özgünlük, donmama sayesinde kullanıcının ilgisini çekmiş olmalısınız ki kullanıcı hala sayfanız da

5.aşamada kullanıcı lamba makalesini okurken tam ortada link veririlmiş led kelimesini görüyor ve onu tıklıyor. Ve en baştan lamba makalesin de olduğu gibi led makalesini de okuyor.

6.aşama da led makalesin de de ürüne fiyat biçiyorsunuz ve dikkat çekiyorsunuz diyelim: Adam o fiyatı piyasının altında gördüğü için hemen fiyat linkine tıklıyor. Tak oradan da sayfalar arası geçiş sağlamış oldu

Ne oldu? Sayfa da kalma süresi uzadı da uzadı. Bu seo açısından çok yararlı bir şey :)

7.Yabancı sitelerden üye çekebilirsiniz bu yüzden sitenizde google translate kullanmanızı öneririm. O yüzden makalelerinizin ingilizce okounacak şekilde kelimeleri düzgün seçerek yazın devrik cümlelerden kaçının

Son olarak şu an da size vermiş olduğum yazı da bir makaledir :)

Ben bu sitede bir çok şey öğrendim. Bildiklerimi de paylaşmaktan kaçınmam şimdiden başarılar.

:angel:

Solargezi.com

cembaki cembaki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğretmenlik
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 21 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
farego
bilgilendirme için teşekkür ederim
farego

kişi bu mesajı beğendi.

Aruchan Blog
http://aruchan.net
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al