wmaraci reklam
lidertakipci

Hem Türkçe Vikipedi'ye yardım hem de sitenize

3 Mesajlar 574 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Merhaba arkadaşlar, ben çok uzun süre Türkçe Vikipedi'de devriyelik yapmış birisiyim ve derdim burada Türkçe Vikipedi'yi yermek (zaten bunu sitemde yaptım :)) veya kötülemek değil. Aslında hem Türkçe Vikipedi'nin büyümesini istiyorum hem de zenginleşmesini. Aslında bu yazıyı çok kötü bir zamanda yazıyorum. Çünkü 13 gün boyunca çok fazla ilgilenemeyeceğim. Neyse, fırtına; fırtınadır. Geldiğimde unutmamak için buraya yazmam gerekli. Türkçe Vikipedi'de bazı hizmetliler can sıksa da, Türkçe Vikipedi candır. Hem Türkçe içerik için (Türkçe içerik konusunda çok duyarlıyımdır, bilen bilir :)) hem de ülkemiz için. Şöyle anlatayım, bu listede Türkçe Vikipedi çok değil 3 ay önce 26, bir yıl önce 19, ondan altı ay önce 16. sırada idi. Vietnamca Vikipedi Türkiye köy sayfalarını kopyaladı ve yükselişe geçti. Elbette derdimiz bu değil ama küçük bir ayrıntı bu.

MediaWiki yazılımı konusunda çok tutkuluyumdur ve oldukça iyi bildiğimi düşünüyorum. Script sorunu beni benden ettiği için, hala uğraşsam da; artık eskisi gibi tat almıyorum.

Beyin fırtınasına gelirsek. Bildiğiniz gibi MediaWiki aslında İngilizce Wikipedia bir karar aldı ve backlink deposu olmamak için tüm url adresleri artık nofollow olarak veriliiyor. Gerçi yakın zamanda Türkçe Vikipedi'den aldığım bir nofollow bağlantıyı alexa'nın gördüğüne tanık oldum ama, bu konuyu tam bilmediğim için emin olamıyorum. Türkçe Vikipedi veya başka bir Vikipedi'de web sitenizin yer alması çok zordur. Bilen bilir. Fakat, aklımdaki şu; Bir makalemiz var ve Türkçe Vikipedi'ye de yarayacak bir makale (Başka bir dil Wikipedia'sından çevrilmemiş olsa iyi olur :)). Bu makaleyi kendi sitemizde yayınlamışız ve çok uzun süre geçtiği için google bunu indekslemiş. Seo ile ilgilenenler, google'ın bunu bizim makalemiz saydığını iyi bilirler. Neyse, web sitemizi de CC-BY-SA ile veya benzerleri ile lisansladığımızda, bu makaleyi Türkçe Vikipedi'ye siteniz kaynaklı olarak aktarabiliriz. Burada biraz wiki yazım bilgisine ihtiyacımız var ama bilmesek bile, Türkçe Vikipedi'deki gönüllü kardeşlerimiz bunları zaten kaliteli bir içerik ise düzenleyeceklerdir. Böylece nofollow'da olsa, sitemiz Türkçe Vikipedi'den backlink almış olur. Hem de Türkçe Vikipedi içerik kazanmış olur. Elbette burada seo makaleler veya 100, 200 kelimelik içerikten bahsetmiyoruz. Yoğun araştırma ile yazılmış içerikler olmalılar.

Bu konuda fikirlerinizi duymak isterim. Ayrıca bu vesile ile MediaWiki yazılımı ile Türkçe içerik konusunda toplanmış veya benzer bir sistemi yapacak çok istekli kişiler ile de tanışmak isterim. Malumunuz bir ara ansiklopedika vardı. Gerçekten bu arkadaşlara ne olduğunu merak ediyorum. Kısa bir süre içerisinde bırakıp, gittiler. Keşke, onlara daha önce MediaWiki reklam konusunda yardım etseymişim. Bilmelisiniz ki, MediaWiki çok sağlam bir yazılımdır ve özellikle normal siteye düzenlemesi çok zordur. Çünkü yeni çıkan sürüm, sizin yaptıklarınızı karşılamaz ve muhtemelen yarı yolda kalırsınız. Ama sürüme uyarak yazarsanız, sürekli güncellemeleri sitenize alırsınız. (Bunu anlayan anladı) Ancak MediaWiki'nin neden Türkçe bloglar tarafından irdelenmediğini ve kullanılmadığını üzülerek izliyorum. Beni Türkçe Vikipedi'de zaten kesin tanıyorsunuzdur ama elbette gerçek kullanıcı adımı söylemem için sıkı bir şekilde tanışmamız gerek :) Dediğim gibi 13 gün süresince bu konu ile az ama ondan sonra çok ilgileneceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
reklam

olesore olesore "Saban Kılıçtan Üstündür" Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilim İnsanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 1299
  • Beğeniler 228 / 293
  • Ticaret 12, (%100)
Merhaba aslında wikipedi benim ilgi alanıma giriyor. Araştırmak atıflarda bulunmak, kaynak göstermek vs.. Ancak siteye içerik girme olayını nedense bir türlü anlayamadım. Bir kaç denedim hatta 2-3 konuya içerik girdim ve hala duruyor. Bundan daha fazla ileriye gidemedim. Konu Türkiye ve Türkçe olunca her alanda gönüllü oluyorum.
Wikipedi ye konu açmak, tablo oluşturmak vs anlatım videosu olursa benim için daha iyi olur.

https://populertarim.com

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Konuyu hortlatıyorum, ülkemiz gönüllülük olayını hiç anlayamadı ama en azından şöyle sağlam bir ekip ile çok daha ilerilere gidilebilir diye düşünüyorum. :) Ve yine bu sayfadan bakacak olursak 30. sırada olmak gerçekten acınası bir durum, gelişmekte olan bir ülkenin diğerlerinden daha zengin bir kütüphanesi olması beklenmez ama konunun açıldığı yıldan (2014) bu yana (2016) 2 yıl geçmiş ve yarı yarıya sıra kaybetmişiz. Zamanında biraz destekle çok iyi yerlere gelebilirdik. Şimdi olayları daha dikkatle inceleyeceğim, takipteyim :).

no time for caution
wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al