freelance iş ilanları

Marka Tescili

4 Mesajlar 675 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

cumak27 cumak27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Endüstri Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 643
  • Beğeniler 87 / 87
  • Ticaret 19, (%95)
Merhaba Arkadaşlar

Daha önce 17 yaşında kendi şirketimi açmak istediğimi belirten bir konu açmıştım ve 17 yaşındaki birinin kolay kolay yapacağı bir şey olmadığını anladım :)

Ama bi kaç şey daha merak ediyorum. Şirket açmadan önce ufak tefek işlemlerini önceden yapmak istiyorum. Mesela marka tescilini yapıp, isim olarak tescillenmiş olmak ve ardından domain alıp bir web sitesi oluşturmak gibi basit ve bu yaşımda yapabileceğim şeyleri aradan çıkarmak istiyorum.

Marka Tescil işlemi nasıl olmakta ve ne gibi belgeler gerekmekte ? Ayrıca maliyeti vs. nasıl olur ? yapabileceğim bir iş mi ?

Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

wmaraci
reklam

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Önce 18'ine tamamlıyorsun sonra bu işlere giriyorsun, resmi olarak işlem yapamazssın banka hesabın dahi sorunlu olur vekalet vs uğraş babam uğraş. Sonra kendin gibi tescillersin 200TL çok birşey değil ;)
cumak27

kişi bu mesajı beğendi.

KaGaN KaGaN 1881-193∞ Kullanıcı
  • Üyelik 01.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Coğrafyacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 40 / 77
  • Ticaret 2, (%100)
Her marka sınıfının farklı ücretleri var.
Genelde 99TL oluyor ama bunu tek başına yapmanı tavsiye etmiyorum. Danışman firmalarla birlikte yaparsan her açıdan daha kolay olur. Yöncü bir aralar marka tescil danışmanlığı yapıyordu ve 250TL gibi bir ücret alıyordu şu an durum ne tam olarak bilmiyorum.
Ayrıca marka tescili ortalama 6 ay sürüyor ve eğer hiçbir markayla isim benzerliği içermiyorsa markan onaylanıyor. Tabi onaylanmakla bitmiyor sonrasında belirli aralıklarla ödemen gereken ücretler ortaya çıkıyor. Derin bir araştırma lazım.
Ha bir de düzgün bir logo gönder çünkü o logo TPE sitesinde markanın sayfasında kalacak, görenlerin hoşuna gidecek bir şey olması iyi olur.
Şimdiden başarılar :)

Dipnot:Akıl yaşta değil baştadır. Yine de 18'i geçmen iyi olur.
cumak27

kişi bu mesajı beğendi.

cumak27 cumak27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Endüstri Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 643
  • Beğeniler 87 / 87
  • Ticaret 19, (%95)
Anlaşılan en iyisi 18 ini beklemek ben basit bir şey zannediyordum marka tescilini de :D

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al