wmaraci reklam

Merak Ediyorum

4 Mesajlar 633 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Bildiğiniz üzere flash çoktan öldü ama gömülmedi. Geçen gün aklıma geldi eski flash siteleri inceledim.

Gerek görüntü kalitesi, gerekse animasyonları acaip güzeldi.

Kaldıki flash ağır açılıyordu ama o zamanki internet hızıyla şimdiki fiberler kıyaslanmaz bile. Bununla birlikte şimdiki sitelerde flash sitelere oranla hızlıda değil.

Şimdiki sitelere bakıyorum. Kocaman resimler, içi boş yazılar.

Responsive dizayn adı altında kare ve dikdörtgenlere sıkışmış bir web dünyası.

Görsellikten çok uzak, sadece para kazanmaya odaklanmış tasarımların hepsi birbirine benziyor.

Tabi flashta tasarım, yazılım, animasyon derken tüm siteyi tek program ve yazılımla çok çok güzel yapabiliyordunuz.

Şimdi bakıyorum kare ve dikdörtgen bir web sitesi yapabilmek için bile html5, css3, jquery, javascript, wordpress, joomla, drupal, php, .net yok bilmem ne... Birde telefona uyumlu olacak android için java yok IOS için bilmemne bin tane şeyi öğrenip gerçekten uzman olmak için 10 yıl gerekir.

Masaüstü program, sunum, oyun, android, ios, responsive web sitesi, görsel etkileşim, yaşayan canlı canvas hepsini flash ile yapılabiliyordu.

Bugün javascript öğrenmek bile aylarınızı alır. Aynı sürede php veya bir başka dil öğrenebilirsiniz.

Flashı bilmemde web tasarımı doğmadan öldü gibi.

Bazı büyük firmalar ne istiyorsa o olurken, web gibi engin bir alemi böyle kare ve dikdörtgenelere sıkıştırmanın amacı nedir ben merak ediyorum.

Şimdiki animasyonlarla flash animasyonları kıyasladığımda hala flashın yeteneklerinin çok gerisinde kalındığını düşünüyorum.

Bir tek ben mi böyle düşünüyorum gerçekten merak ettim.
satalker34 alperb

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Yeninesil44 Yeninesil44 Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek web programlama
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 1034
  • Beğeniler 282 / 281
  • Ticaret 18, (%100)
Flash siteye yuvarlak ekranlardan bakmıorlar ya.Benim gözümde flash içinde 3-5 efekt özelliği bulunduran boyama aracları olan resimden başka bişey değil. Bahsettiğiniz web dilleri insanların düşüncelerini koda dökebildiği kategorize edilmiş daha zenginleşmiş, gelişmiş araçlar. Dinamik bir site için php,html,css,js şart diğer yazdıklarını bunları temel alıyor. flash kullanan hazırcılar için dreamviewer gibi programlar mevcut kullanabilirsiniz

MultiAnaliz.com

netman netman netman Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Danışman
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** İ**
  • Mesajlar 724
  • Beğeniler 202 / 201
  • Ticaret 9, (%89)
Çok yanlış düşünüyorsunuz bence, optimizasyon ve senkronizasyon web için çok çok önemli bir etken. Flash biraz daha komplikeydi ve ağırdı günümüz çağında bana göre görsellik + hızdır önemli olan.

Özellikle web ve internet konusunda teknoloji yerinde durmak bilhassa sürekli kendini geliştiren bir yapı. Belki bundan bir 5-10 sene sonra şuan kullandığımız mevcut sistem ve altyapılara tıpkı sizin gibi yaklaşacağız. Bunun nedeni de mevcut sistemin yerine daha kullanışlı teknolojilerin yer alması.

// Acta est fabula

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Konuya sadece flash açısından bakmayın. Ancak bu daha çok ticari nedenlerden ötürü gerçekleştirilmiş bir teknloji. Gerçekten bir teknoloji olması için daha yok var sanıyorum.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al