wmaraci reklam

Yapay Zeka yapmak için

11 Mesajlar 1.165 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Ucube Ucube HAKKSIZSIN! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
Merhaba,
Yapay Zeka yapmak için hangi kodlama dili lazım?

Bana yapay zeka yapmayı öğretin demiyorum nereden başlayabilirim diyorum :)

Ilk hedefim yazılı olarak bir şeyler yapmak bir program gibi

wmaraci
reklam

TayfunGuler TayfunGuler Kod Şiirdir Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek -
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 2230
  • Beğeniler 165 / 454
  • Ticaret 75, (%100)
Ben Python ile başlamanı öneririm.

Buraya da bir göz at: https://medium.com/deep-learning-turkiye/yapay-zekaya-ba%C5%9Flama-rehberi-91e79d3de8e1
Ucube

kişi bu mesajı beğendi.

Wordpress/Php/React/Laravel/Codeigniter/Woocommerce işleriniz için Pm atınız.
www.tayfunguler.org

• Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
TayfunGuler tesekkurler hocam inceleyeyim.

• Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
Backlinkcigeldi hocam sizide konuta alsak bu konu ile ilgili onerilerinizi merakla bekliyorum :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

kehribar kehribar مشغول Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
Ucube Yapay zekaya giriş yapmadan önce algoritma kurma yeteneğini ve buna bağlı olarak sayısal derslerini yüksek tutmalısın.

Udemy kurslarına göz atabilirsin.
farego Ucube

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
kehribar hocam cok sagolun onerileriniz icin hepinize tesekkurler.

worldww worldww Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 2112
  • Beğeniler 626 / 737
  • Ticaret 4, (%100)
Backlinkcigeldi hocam sağ olsun bana çok iyi bir şekilde anlattı :)
Ucube

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
worldww bende istiyorum :D

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Yapay zekaya giriş yapmadan önce yeterliliğinizi gözden geçirmeniz gerekli, gerek yazılımsal gerek dil olarak gerek algoritmik olarak ne derece yeterliliğiniz var bunu bir ölçmeniz gerekiyor.

Yapay zeka bir yazilım dili gibi hoop diye başlanılacak bir alan değil maalesef, bunun için belli başlı yeterlilikler gerekiyor, çünkü bu yeterlilikler sağlanmalı ki ileride önünüze çıkacak çok bilinmeyenli problemlerin üstesinden gelebilesiniz. Bu alanda Türk dilinde kaynaklar oldukça sınırlı, çok değerli hocalarımız yok mu elbette var olmaz olur mu, fakat yeterli mi? Değiller. Dünyada tek başına yeterli olan bir kaynak da yok zaten. Sizin arşivleri makaleleri bizzat taramanız bunu türeterek yeni oluşumlar üretmeniz gerekiyor. Şey gibi düsünün, iyi bir yazar olmak için iyi de bir okur olmak gerekir. Benim hayal gücüm harika ya da kalemim güçlü deyip bir kitap yazmaya başlarsanız yari yolda kalırsınız. Bildiğiniz üzere varsayımlar kendimizi bazen abartmamıza yahut eksik noktalarımızı görmezden gelmemize neden oluyor.

Yapay zeka alanı çok derin bir alan önce hangi alana odaklanacağınızı iyice düşünün, makine öğrenmesi yapay zeka içinde bambaşka bir alan mesela, geçmişte makinalar insanların bir şeyleri gösterimi vasitasıyla öğretirken(öğretmenli öğrenim) şu anda kendi kendilerine birkaç örnekten sonra bir şeyleri öğrenme aşamasına geçiş yaptılar.
Tabii o kadar basit bir konu değil. Misal 1 sayısını bir yapay zekaya tanıtırken bile binlerce fazla olasılığı hesap etmeniz gerekiyor, 1 tam anlamıyla kusursuz bir şekilde yazılmak zorunda değil di mi? Ucu biraz eğik olabilir yahut boyu biraz kısa olabilir bu gibi birçok değişkeni hesap etmeniz gerekiyor.

Ek olarak Matematiğiniz iyi değil ise bir noktadan sonra tıkanacaksınız ne yazikki. Çünkü klasik yazılımdan yapay zekayı ayıran bir nokta var o da hazır bir şeyi kullanarak bir şeyler inşa etmezsiniz, malzemenizi de kendiniz üretirsiniz. Bunun ucu, sonu yoktur. Aklınızın gelebileceği en uç noktadan bile daha uç noktalara gidebilir yapay zeka. O yüzden algoritmik zeka yani analatik zekaya sahip değilseniz matematiğiniz iyi değilse, çok cok zorlanacağınızı belirtmek istiyorum.

Gel gelelim nerelerden başlamalısın
Yapay zeka için birçok dil var, python, c++, wolfram, haskell, java, planner varda var. Genel olarak Python bilinir. Python Makine Öğrenimi, Doğal Dil İşleme ve Sinir Ağları gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Tabii şimdi birde bu alanları öğrenmen gerekiyor, makine oğrenmesi, derin öğrenme, sinir ağları, doğal dil işleme gibi birçok farklı terim var, lakin sana sunu söyleyebilirim. Yapay zeka öğrenmek ve bu alanda kayda değer bir yol katetmek istiyorsan kendini, beynini, çevrendeki canlıları, çok iyi tanıman, evrimi ve biyolojiye hakim olman gerekiyor. Ne alaka dersen yapay zeka dediğin olay bir aşamaya kadar insanı ve çevreyi taklit etmektir. Yani belli bir seviyeye gelmeden bir sonraki seviyeye atlamak pek mümkün değildir keza evrimde de bir türden diğer türe geçerken ara türler oluşur, yani direkt insan olarak evrilmezsin bir zaman ve yeni oluşumlar gerektirir.

Çok iyi bir gözlemci olman gerekiyor, araştırmayı da çok çok sevmen gerekiyor öyle ki bilgiye deli gibi aç olman lazım. Yoksa popülist dünyanın rengine kanıp yapay zeka çekici geliyorsa bu yola hiç girme. Bazen saç baş yolarken bazen bir başka boyutta gibi hissetmene yahut bir bilim kurgu filiminin içinde gibi hissetmene sebebiyet verecektir. Acısıyla tatlısıyla yapay zeka geleceği inşa ederken 1. Aktör olacaktır. O yüzden önce bu işe ne kadar gönül verebilirsin ya da ne kadar zaman ayırabilirsin bir düşün. Hayatını buna adapte etmen gerekecek, misal yerde gezen bir karıncaya bile bazen eğilir dakikalarca bakarım çeşitli kendimce deneyler yapar izlenimler edinirim, bunu birçok hayvanda gözlemliyorum. Hayvanların birbirleri arasındaki iletişim, ya da algı güçleri insanlardan kat be kat daha güçlüdür. Örneğin ziplayan bir robot yapmak için zıplayan örümcekler üzerinde deney yapılıyor şu an. Zıplayanlar var elbet fakat bir örümcek zekasına ve cevikliğine sahip değiller. Örumcek zıplamadan bir ağ ile olduğu yere sabit bir madde bırakır ve mesafeye gözü keserse zıplar, kesse bile ağ bırakır ama önlem alır o ağ karşıya ulaştığı an kopar.

Bu şekilde doğaya ve canlılara da merakının olmasi gerekli. Yapay zeka, yapay genel zeka, yapay süper zeka diye 3 kola ayrılır.
Yapay zeka genellikle tek odaklı olmakla beraber özelleşmiş bir yapıdır. Yani misal santranç ustası yapay zeka harika muazzam oynar yenilmez evet ama bardak ile hayvanı yan yana koysanız ayırt edemez. Tek amacı santranç oynamaktır. Genel zeka ise insana yakın bir yapay zeka türüdür. Öğrenme işlevi aktif gelişmeye açıktır. Süper zeka bilim kurgu filmlerindeki halleridir. Artık öğreniyor düşünüyor hatta yaratıcı fikirler üretebiliyordur. İnsandan kat kat kat daha zekilerdir.

Yapay zekayı kısaca anlattıktan sonra şimdi nereden başlayacağına geçelim.

Sana birkaç kaynak atacağım gerisi sende. Araştırma huyu edinip saatlerce göz gezdirmeyi öğrenmen şart. Kaynaklarım genel itibariyle ingilizce olacak
Öncelikle
Python & SQL i avucunun içi gibi öğren. Bunun için direkt bir kaynak önermeyeceğim seviyeni bilmiyorum. Fakat udemy, coursera gibi sitelerde çok güzel kaynaklar bulabilirsin. Başlangıç olarak mümkün mertebe kitap ve videolar ile git.
Makine öğrenmesi için Stanford University den bir ders serisi mesela
https://www.coursera.org/learn/machine-learning

Yine Udemy'den A-Z bir ders serisi
https://www.udemy.com/machinelearning/learn/v4/overview

Bak mesela bu da harika bir rehber. Veri bilimi, makine öğrenimi ve derin öğrenmenin bir arada olduğu bir ders. Eğer iyi bir ürün ortaya cıkarmak istiyorsan bu konularda da iyi olman gerekiyor
https://www.udemy.com/artificial-intelligence-az/learn/v4/overview

Yine yapay zeka ve makine ögrenimi için geniş bir rehber
https://www.udemy.com/artificial-intelligence-reinforcement-learning-in-python/

Daha ileri seviyelerde edx.org sitesinden ücretli ve daha kapsamlı derslere geciş yapabilir veya yurtdışında bu konuda nam salan üniversitelerin ders videolarından ürettikleri projelerin aşamalarına kadar ulaşabilirsin. Şimdilik attığım sitelerdeki bilgiler yeterli.

Yapay zeka
Matematikçileri
Nörobilimcileri
Felsefecileri
Bilgisayar muhendislerini
Ve daha bir cok alanı kapsar. Yani bir ileri asama da yapay zeka felsefesi de var mesela fakat bu ayrı bir alan. Ögrenmek bilmek istersen diye yazayım dedim :)

Başka sorun varsa alabilirim
Ucube

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 1060
  • Beğeniler 366 / 365
  • Ticaret 19, (%100)
Backlinkcigeldi okumadan yaziyorum Eline Emegine Bilgine saglik :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al