wmaraci reklam

Devlet Neden F Klavyeyi Destekliyor?

24 Mesajlar 3.699 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5984
  • Beğeniler 3896 / 3904
  • Ticaret 6, (%100)

Türkçe yazıma en uygun klavye olan F klavyenin Türkiye'de yaygınlaşması için uzun süredir çalışmalar yapılıyordu. Başbakanlık, çalışmalara noktayı koydu. Buna göre kamu kurum ve kuruluşları 2017 yılına kadar tamamen F klavyeye geçmiş olacak.

Q KLAVYE HİÇBİR DİLE UYGUN DEĞİL

Dünyada en yaygın kullanıma sahip olan ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılan Qwerty (Q klavye) Türkçe'ye uygun olmadığı gibi İngilizce'ye de uygun değil.

Q klavyenin mucidi Christopher Latham Shles, daktiloda yazarken harfler birbirine yapışmasın diye Q klavye dizinini icat etmişti. Fransızlar A klavye kullanırken, Türkiye, Letonya, Litvanya kendi klavyelerini oluşturan nadir ülkeler arasında yer alıyor. İhsan Sıtkı Yener başkanlığındaki bir grup bilimadamı Türkçe'ye en uygun F klavyeyi 1955 yılında oluşturdular. 1974'ten sonra F klavye daktilolarda zorunlu hale geldi. Ancak bilgisayarlar yaygınlaşırken devletin zamanında önlem almaması nedeniyle Q klavye bütün iş yerlerini adeta istila etti.

NEDEN Mİ F KLAVYE

Klavye için çalışmalar yapılırken, 30 bin Türkçe sözcük seçildi. Bunlarda a harfi 26 bin 323, e harfi 16 bin 308, k harfi 13 bin 542, i harfi 13 bin 384, m harfi 11 bin 263, l harfi 10 bin 496, t harfi 9 bin 669 kez geçmekteydi. Bunlara göre söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmiş.

J'NİN TAM ORTADA NE İŞİ VAR

Q klavyede en çok kullanılan harfer klavyenin en ücra köşelerinde. Örnek olarak Türkçe'de en az kullanılan harf olan J harfi, Q klavyede en uygun yerde. F klavyede ise bu harfin yerinde Türkçe'de en fazla kullanılan ünsüz K harfi bulunuyor.

YÜZDE 11 DAHA HIZLI YAZILIYOR

Klavyede sol el yüzde 49, sağ el yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiş. Yapılan simülasyonlara göre F'de yazı yazmak Q'dakinden yüzde 11 daha kısa sürüyor. İngilizce metinler için de F'de daha hızlı yazılıyor.
Orifame

kişi bu mesajı beğendi.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

wmaraci
reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Hiç farketmez.
F klavyeyi Q klavye yapısına Denetim Masası'ndan dönüştürmek çok kolay.

Lise zamanında çaktırmadan bu yöntemi kullanıp herkesin ders boyunca yazdığı şeyi az 15 dakkada bitirmedim. :D
ovelibudak skandeniz ebagcuvan

kişi bu mesajı beğendi.

anilgzl anilgzl Mobilya Dekorasyon Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mobilya Dekorasyon
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1305
  • Beğeniler 148 / 341
  • Ticaret 33, (%100)

Atakan adlı üyeden alıntı

Hiç farketmez.
F klavyeyi Q klavye yapısına Denetim Masası'ndan dönüştürmek çok kolay.

Lise zamanında çaktırmadan bu yöntemi kullanıp herkesin ders boyunca yazdığı şeyi az 15 dakkada bitirmedim. :D

Yanlız değilsin bu konuda :D

"...bir daha gel, gel samsundan..."

tasarhane tasarhane şayet³ bir¹ kalp² varsa° Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Karışık
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 11 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
İstense olurdu yıllardır niye böyle kaldıysa o kadar araştırılmış edilmiş yazık yani
inşallah dizüstü bilgisayarlarda da zorunlu olur.

tasarhane.com
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

YKaraaslan YKaraaslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 150
  • Beğeniler 15 / 20
  • Ticaret 3, (%100)
Doğru söylemek gerekirse bende Q Klavye kullanıyorum.Ancak bu saatten sonra daha F Klavyeye alışabilirmiyim bilmiyorum.
neariyon

kişi bu mesajı beğendi.

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Okulda denetim masasında Q yapıp ezbere yazan tek ben değilmişim :D
LeventPOLAT

kişi bu mesajı beğendi.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Bence zaman kaybından başka bir şey değil. Günlük hayatta ama özellikle de internette kullandığımız dil Türkçe olmaktan bir hayli uzak. Q ve W harfleri yine düzgün yerlerde ancak o X harfini en saçma sapan yerlere koyuyorlar ki hani matris elverişli olsa numerik kısıma koyacaklar.

Ben de okulda F klavye olmasına rağmen Q düzeninde kullanıyorum. İki klavye düzeni arasındaki hız farkı bir harf için saniyenin altındadır, bu süreleri ayda ve yılda kaybedilen süreye kadar yuvarlarsanız tabii ki azımsanamayacak gibi görünen bir değer çıkacaktır ancak dediğim gibi; dilimizde kendi kelimelerimizden çok yabancı kelimeler kullanılıyor. Hatta tam olmasa da yakın bir listesini şuradan bulabilirsiniz: Türkçeye yabancı dillerden geçen sözcükler. Tabii bunların dışında Türkçeye geçmemesine rağmen kullandığımız yüzlerce kelime daha var, hepimiz internetle, teknolojiyle uğraşan kişileriz ve kullandığımız dilin ne kadar Türkçe olmadığını biliyoruz, bunlara hiç girmiyorum bile.

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Klavyenin F olmasından öte, klavye ile kullanılacak olan uygulamaların millileştirilmesiyle alakalı çalışmaların yapılması gerekiyor.

Fatih projesi ile alakalı ne tür sorunların yaşandığını hepimiz biliyoruz. Sıkıntı 3-4 saniyeden tasarruf kadar önemli hale gelmiş gibi gösteriliyor. Ama ortada daha büyük teknoloji sıkıntıları mevcut.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

HeroTurk HeroTurk Ne Mutlu Türküm Diyene!!! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
İnşallah işletim sisteminde bu konuda değişiklik olur.

https://www.ozgurblog.net/

Jih4d Jih4d Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Ne iş olsa yaparım abi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 0 / 136
  • Ticaret 2, (%100)
Bu kadar çok düşünüyorlarsa bizi asgari ücrete zam yapsınlar, vergileri düşürsünler, insanların kiraya maaşının yarısını vermesini engellesinler. Açlıktan, soğuktan ölümlerin olduğu dünyada devlet-ü aliyyemiz %11 hızlı yazdırma peşinde. Devlet meselesine bak be!
Bariswp Pasa Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al