wmaraci reklam

telif hakkı maduriyeti yaşamamak için

8 Mesajlar 1.577 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

appbilgi appbilgi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaşlar, hepimizin başına her an gelebilecek ciddi bir mesele olan Telif Haklarından doğabilecek yasal yaptırımlar.

Bu yasal sürece hiç girmemek için nelere dikat etmeliyiz yada belli bir aşamadan sonra neler yapabiliriz. Özellik ile şunu sormak istiyorum, örnek olarak web sitemin telif haklarını ihlal edip etmediğini nasıl anlarım? Ki o na göre caresine bakabilelim?

Appbilgi.com | Bilgi Paylaşım Sitesi
wmaraci
reklam

dividibygear dividibygear WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek reklamcılık hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 49 / 56
  • Ticaret 1, (%100)
Youtube filtre seçeneğinde creative commons olan videolar tekrar düzenlenip paylaşılabilir. sözde sanatçı sezen a. kesinlikle paylaşılmamalı, birde çakma karikatürcü var bunlar son günlerde herkese dava açtılar.
mehmet01 appbilgi

kişi bu mesajı beğendi.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Kitap, dizi, film, şarkı, şarkı sözü, film afişi, klip resimleri ve telifli resimlerden uzak durun. Örneğin sitenizde film olmasa bile "Abc filmi full izle" şeklinde başlık açarsanız filmi yayınlayan site sizi şikayet edebilir yine. Sebep olarak da filme ait hitlerden faydalanmanız olur. Ya da benim başıma geldiği gibi, sitenizde başka bir üye iframe kodu ile youtube'daki bir şarkıyı paylaşırsa yine hit çalmaktan ifadeye çağrılırsınız. Buna benzer marka değeri olan veya ticari olan konularda hiç rekabete girmeyeceksiniz. Ya da gireceksiniz ve sürekli avukatlarla uğraşacaksınız. Kısaca başkalarına ait olan ticari bir şeyi kullanmayacaksınız
appbilgi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 1, (%100)
cevaplarınız için çok teşekkür ederim. peki web sitemizde herhangi bir makale paylaştığımızda bu makaleye uygun görselleri google'dan indiriyoruz genel olarak. içerik(yazı) bize ait ama görseller bize ait değil. bir resim yüzünden de telif hakkına girmiş olurmuyuz? eğer böyle birşey mümkün ise bu resimlerin telif hakkı olup olmadığını nasıl anlarız?

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Evet başkasına ait resimleri kullanmak telif hakkına girer. Bu işten para kazanan fotoğrafçılar ajanslar vs. var. Sizden para koparma şansları varsa kaçırmazlar. Genellikle film, şarkı, videolarda telif oluyor, resimlerden telif yiyen pek görmedim ama bu olmayacağı anlamına gelmez tabi. Dikkatli olmakta fayda var.

Resimleri nerden bulunacağı konusunda ben de acemiyim malesef. Herkes birşey sôylüyor ama emin olamadım bir türlü. Stok siteleri var, google'a "anonim resimler, ücretsiz resimler, telifsiz resimler" vs. yazarak bulanlar var. Ama ben hiç emin olamadık o konuda. Hep bir yanlışlık varmış gibi geldi :)
appbilgi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 1, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Evet başkasına ait resimleri kullanmak telif hakkına girer. Bu işten para kazanan fotoğrafçılar ajanslar vs. var. Sizden para koparma şansları varsa kaçırmazlar. Genellikle film, şarkı, videolarda telif oluyor, resimlerden telif yiyen pek görmedim ama bu olmayacağı anlamına gelmez tabi. Dikkatli olmakta fayda var.

Resimleri nerden bulunacağı konusunda ben de acemiyim malesef. Herkes birşey sôylüyor ama emin olamadım bir türlü. Stok siteleri var, google'a "anonim resimler, ücretsiz resimler, telifsiz resimler" vs. yazarak bulanlar var. Ama ben hiç emin olamadık o konuda. Hep bir yanlışlık varmış gibi geldi :)

Ben film, şarkı,video vs. ticari amaclı hiç bir paylaşımda bulunmuyorum ama böyle paylaşımlar yapan arkadaşlara iyi bir bilgilendirme olur bu cevaplarınız.

Google resimlerin de ki belirsizliğimiz aynı, bende sizin gibi düşünüyorum ve hiç emin olamıyorum bu konuda. :) teşekkür ederim.

UgurXL UgurXL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 20, (%95)
Türk hosting firmalar ile calişmayin asla bnim başima çok eskiden geldi teklif olayi hosting firmasi ile kavga ettim.. daha türkiye domain hosting almadım..

Aşadaki örnek olarak veriyorum.😁
Yabanci bir server hosting alcaksin yabanci bir siteden ve domain yabanci türkiye bağlantısı olmayan bir yerden alacaksin, yabanci ödeme sistemi kullanicaksin sahte isimle kimlik ile şahsen ben öyle yapıyorum isteğın kafar teklif atsinlar şikayet etsinler bu zaman kadar herhanki bi sorun olmadı...

• Üyelik 04.10.2020
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 39 / 38
  • Ticaret 1, (%100)

UgurXL adlı üyeden alıntı

Türk hosting firmalar ile calişmayin asla bnim başima çok eskiden geldi teklif olayi hosting firmasi ile kavga ettim.. daha türkiye domain hosting almadım..

Aşadaki örnek olarak veriyorum.😁
Yabanci bir server hosting alcaksin yabanci bir siteden ve domain yabanci türkiye bağlantısı olmayan bir yerden alacaksin, yabanci ödeme sistemi kullanicaksin sahte isimle kimlik ile şahsen ben öyle yapıyorum isteğın kafar teklif atsinlar şikayet etsinler bu zaman kadar herhanki bi sorun olmadı...

Buda bir yöntem ama bana kaçakcılık gibi geldi :) Yani ne bileyim bu kezde bir sıkıntın olunca derdini anlatamazsın kimseye öyle değil mi ?

Bence en iyisi ''ne şeytanı gör ne selavat getir'' misali olmak lazım.
hikmet80

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al