wmaraci reklam

Yazılıma Başlıyorum Tavsiyelerinize İhtiyacım Var

4 Mesajlar 622 Okunma
wmaraci reklam

WhiteRed WhiteRed WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 85 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar 2 Yıldır Linux üzerine gayret gösterdim ve linux da başarılı olduğumu düşündüm artık yazılıma geçmek istyiorum.

Web'den başlayıp Mobil'e ilerleyeceğim

Temel Başlayacağım Yerler Nerelerdir ?

Dün araştırmam sonucunda html ve html 5 - css ve css3 varmış temel bunlarmış galiba sizin önerileriniz nelerdir ?

Nerelerden izlemeliyim hangi hoca daha iyi anlatır yurt dışı örnekleri varmıdır blog forum vs

Teşekkürler şimdiden.

wmaraci
reklam

werfection werfection WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 69 / 83
  • Ticaret 18, (%100)
Merhaba, ilk olarak birkaç tanımlama yapmak istiyorum;
- Bir web sitesinin öğelerini yapmak için ihtiyacınız olan dil HTML'dir. HTML 5 güncellenmiş halidir (Yeni özellikler geldi). Mesela kategoriler alanı veya menü gibi öğeleri oluşturmak için HTML öğrenmeniz gerekiyor.
- Web sitesinin tasarımını düzenlemek için ise CSS'e ihtiyacınız vardır. Mesela menü oluşturdunuz fakat ekranın en üstüne yapışık şekilde. Üstten 50px 'lik bir boşluk bırakmak istiyorsunuz. Tam da burada CSS devreye giriyor. Aralarında bağlantılar oluşturarak özellikler belirtebiliyorsunuz.

- Sonuç olarak HTML ve CSS ile bir web sitesinin tasarımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ikisini öğrendikten sonra karşınıza BOOTSTRAP dedikleri CSS'in framework'ü çıkacaktır. Bootstrap ile responsive yani mobil uyumlu web siteleri yapmak çok daha kolay ve pratik oluyor. İlk olarak CSS'i normal olarak öğrendikten sonra Bootstrap'ı araştırın. Çok kolay bir kullanımı var gözünüz korkmasın. :)

- Bu üstte belirttiklerimi tam anlamıyla pekiştirmek için yapacağınız şey beğendiğiniz bir tasarımı inceleyin. Daha sonra o tasarımın birebir aynısını yapmaya çalışın. Takıldığınız yerler olacak araştırarak bilginizi arttıracaksınız. Bir zaman sonra bakacaksınız ki güzel bir yol katetmişsiniz.

- Daha ilerisinde tasarımsal boyut yetmecek. Mesela sitelerde ki Sliderlar nasıl yapılıyor aceba ? Javascript, Jquery gibi terimleri bol bol göreceksiniz. Devamında Jquery dersleri yazarak yolunuza devam edebilirsiniz. Jquery bölümünü güzelce öğrenmeniz gerekiyor. Derseniz ki ne işe yarar bu jQuery ? En basit örnek sitelerde ki Sliderlar bu jQuery ile yapılıyor. Ya da mesela bir iletişim formu yaptınız ama kullanıcının veri girişini kısıtlayacaksınız. Tam olarak burada da işinize yarayabiliyor.
jQuery Javascript'in biraz daha kolaylaştırılmış halidir.

- jQuery' de öğrendiysek yolumuza güzelce PHP dili ile devam edebiliriz. Php kısmını anlatmayacağım. Siz az çok tahmin edebileceğinizi düşünüyorum. Tüm veritabanı işlemleri bilgi kayıt etme işlemleri v.s v.s hepsi PHP ile yapılıyor. Alternatifleri de var ama benim önerim PHP öğrenmenizden yana olacaktır.

Bu aşamaları kaydederken önereceğim kişiler;
- Fatih Hayrioğlu (HTML,CSS,JAVASCRİPT)
- Tayfun Erbilen, İbrahim Çevrük (PHP)

Bu kişilerin birçok ders anlatımı youtube'da mevcut. Dilersen onlardan takip edebilirsin.
WhiteRed

kişi bu mesajı beğendi.

WhiteRed WhiteRed WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 85 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

werfection adlı üyeden alıntı

Merhaba, ilk olarak birkaç tanımlama yapmak istiyorum;
- Bir web sitesinin öğelerini yapmak için ihtiyacınız olan dil HTML'dir. HTML 5 güncellenmiş halidir (Yeni özellikler geldi). Mesela kategoriler alanı veya menü gibi öğeleri oluşturmak için HTML öğrenmeniz gerekiyor.
- Web sitesinin tasarımını düzenlemek için ise CSS'e ihtiyacınız vardır. Mesela menü oluşturdunuz fakat ekranın en üstüne yapışık şekilde. Üstten 50px 'lik bir boşluk bırakmak istiyorsunuz. Tam da burada CSS devreye giriyor. Aralarında bağlantılar oluşturarak özellikler belirtebiliyorsunuz.

- Sonuç olarak HTML ve CSS ile bir web sitesinin tasarımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ikisini öğrendikten sonra karşınıza BOOTSTRAP dedikleri CSS'in framework'ü çıkacaktır. Bootstrap ile responsive yani mobil uyumlu web siteleri yapmak çok daha kolay ve pratik oluyor. İlk olarak CSS'i normal olarak öğrendikten sonra Bootstrap'ı araştırın. Çok kolay bir kullanımı var gözünüz korkmasın. :)

- Bu üstte belirttiklerimi tam anlamıyla pekiştirmek için yapacağınız şey beğendiğiniz bir tasarımı inceleyin. Daha sonra o tasarımın birebir aynısını yapmaya çalışın. Takıldığınız yerler olacak araştırarak bilginizi arttıracaksınız. Bir zaman sonra bakacaksınız ki güzel bir yol katetmişsiniz.

- Daha ilerisinde tasarımsal boyut yetmecek. Mesela sitelerde ki Sliderlar nasıl yapılıyor aceba ? Javascript, Jquery gibi terimleri bol bol göreceksiniz. Devamında Jquery dersleri yazarak yolunuza devam edebilirsiniz. Jquery bölümünü güzelce öğrenmeniz gerekiyor. Derseniz ki ne işe yarar bu jQuery ? En basit örnek sitelerde ki Sliderlar bu jQuery ile yapılıyor. Ya da mesela bir iletişim formu yaptınız ama kullanıcının veri girişini kısıtlayacaksınız. Tam olarak burada da işinize yarayabiliyor.
jQuery Javascript'in biraz daha kolaylaştırılmış halidir.

- jQuery' de öğrendiysek yolumuza güzelce PHP dili ile devam edebiliriz. Php kısmını anlatmayacağım. Siz az çok tahmin edebileceğinizi düşünüyorum. Tüm veritabanı işlemleri bilgi kayıt etme işlemleri v.s v.s hepsi PHP ile yapılıyor. Alternatifleri de var ama benim önerim PHP öğrenmenizden yana olacaktır.

Bu aşamaları kaydederken önereceğim kişiler;
- Fatih Hayrioğlu (HTML,CSS,JAVASCRİPT)
- Tayfun Erbilen, İbrahim Çevrük (PHP)

Bu kişilerin birçok ders anlatımı youtube'da mevcut. Dilersen onlardan takip edebilirsin.

Size ne kadar teşekkür etsem az Valla çok güzel bir açıklama olmuş :)

werfection werfection WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 374
  • Beğeniler 69 / 83
  • Ticaret 18, (%100)
Estağfurullah yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al