wmaraci reklam

Zaman yolculuğu

24 Mesajlar 2.040 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

IamCanYILMAZ IamCanYILMAZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Elektrikçi,Telefoncu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 11 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Ben kendi okumuş olduğum ve inandığım kısacası bana mantıklı geleni anlatmak istiyorum. Bence zaman yolculuğu yapmak mümkün zaten uzayın ve zamanın bükülebilir olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. ışık hızına yaklaştığımız anda zaman bizim için dahada yavaş hale gelecektir ve bizim için geçen dakikalar yada saatler gerçek hayatta asırlar geçmiş olabilir. Aslında zaman kişiden kişiye psikolojik olarak değişen bir kavramdır. Şöyle düşünün istemediğiniz birisiyle 2 saat geçireceksiniz bu 2 saat size 5 saat gibi gelebilir çünkü psikolojinize bağlı yada bir diğer örnekle sizin için çok önemli bir sınava girdiniz ve o sınav içinde zaman sizin için hızlıca akıp geçecektir buda sizin psikolojinize bağlı olarak zaman kavramını algılayışınızı gösteriyor. Kısacası buna zaman algısı da denebilir ve kişinin psikolojisine göre bu zaman algısı değişiyor. Zaman kavramını kısaca anlattıktan sonra artık konumuza geçebiliriz. Ben zaman yolculuğunun solucan delikleri sayesinde gerçekleştiğini varsayan teoriyi destekliyor ve savunuyorum. Solucan delikleri kara delik ve beyaz deliklerin birleşmesiyle oluşan deliktir. Kara deliği kısaca tanımlamak gerekirse çok büyük bir kütleye ve inanılmaz büyüklükte bir çekim kuvvetine sahip evrendeki her şeyi yutarak beslenen (buna ışık da dahil) deliklerdir. Beyaz deliklerde kara deliğin karşıt ucu olan ve kara deliğin aksine onun (Kara deliğin) emdiği materyalleri bizim evrenimize yada başka paralel evrenlere püskürten deliklerdir. Einstein'e göre evrendeki her şey simetriktir dolayısıyla da kara deliğin simetrisi de beyaz delik oluyor. Peki bu kavramları da açıkladık. Şimdi diyelim ki ışık hızına veya ışık hızına yakın hıza ulaştık ve bir şekilde solucan deliğini oluşturduk diyelim zamanda geriye gidip zamanı değiştirebilir miyiz? Burada devreye paralel evrenler de giriyor bu konuyu da bir blog yazımda anlatmıştım. Şunu söyleyeyim biz geçmişe gittik ve bir şeyleri değiştirdik fakat kendi zamanımıza döndüğümüzde bizim için değişen hiçbir şey yoktur aslında ama asıl sorun şu bence biz kendi zamanımıza dönmüyoruz biz düz bir zaman çizgisinde iken geriye gidiyor ve gitmiş olduğumuz yerden yana doğru kaymakta olan yeni bir zaman çizgisi oluşturuyoruz diğer bir deyişle bir paralel evren oluşturuyor ve o oluşturmuş olduğumuz paralel evrende kalıyor ve o zaman çizgisinde olan eylemlere karşı yaşıyoruz kısacası zamanı değiştirmiyoruz sadece yeni bir zaman çizgisi oluşturup o zaman çizgisindeki paralel evrende yaşıyoruz ama aslında bizim geçmişe dönmeden önceki evrenimizde her şey eskisi gibidir. Zaman Yolculuğu konusunda anlatacaklarım bu kadar okuyanlara sonsuz teşekkürler...
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Merhaba hocam. Galiba ilgi alanlarımız aynı. Bu forumda bu tarz konular görmek beni mutlu ediyor.

Zaman yolculuğu konusuna gelecek olursak geçmişten günümüze bir çok bilim adamı tarafından zaman yolculuğu düşünülmüştür. Son varsayımlar ve çalışmalarda bize gösteriyor ki geleceğe gitmek mümkün, fakat geçmişe gitmek henüz mümkün değil.

Geleceğe gitmek aslında kolay hatta birçok varsayımda bunu ispatlamakta. Sizinde dediğiniz gibi yerçekimi arttıkça bizim için zaman yavaşlar ve etrafımızdakiler için zaman hızlanır. Biz anı yavaş yaşadığımızdan geleceğe gitmiş olacağız.

Geçmişe gitmek içinde bunun tam tersini yapmak mantıken işe yaramalı ama bu sefer siz yerçekimini azalttığınız andan daha öncesine gidemeyeceğinizden maalesefe geçmişe gitmiş olmayacaksınız.

Son olarak böyle metafizik konularında dini karıştırmak istemiyorum ama Nihat Hatip Oğlunun araştırmalarına göre İslam dininde geleceğe gitmek hakkında bulgular mevcutken geçmişe gitmek hakkında bir şey (belkide henüz) bulunamadı.
Yakut hkccrn IamCanYILMAZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 11 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Böyle konulara ilgim var sanırım ben ilk yazımda dini işin içine kattigim icin biraz çıkıştın haklisinda bir daha olmaz emin olabilrisin

bQnyy bQnyy I am what i am. Kullanıcı
  • Üyelik 06.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Çevirmen ve Webmaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 188
  • Beğeniler 427 / 68
  • Ticaret 1, (%100)
Geçmişe değilde geleceğe hızlı bir şekilde gitmek mümkün olabilir bence gelecekte

Kurumsal ve bireysel İngilizce çeviri ve makale işleriniz uygun fiyata yapılır.
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

AZRaeLeM AZRaeLeM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Ü**
  • Mesajlar 516
  • Beğeniler 124 / 120
  • Ticaret 11, (%100)
"Şöyle düşünün istemediğiniz birisiyle 2 saat geçireceksiniz bu 2 saat size 5 saat gibi gelebilir çünkü psikolojinize bağlı yada bir diğer örnekle sizin için çok önemli bir sınava girdiniz ve o sınav içinde zaman sizin için hızlıca akıp geçecektir buda sizin psikolojinize bağlı olarak zaman kavramını algılayışınızı gösteriyor."

İki insan bir kafede, aralarında konuşuyorlar, bir saat sonra burada tekrar buluşalım deyip ayrılıyorlar.
Birisi en zevk aldığı işlerle meşgul oluyor, diğeri ise sıkıcı bir şekilde boş boş oturuyor.
Tam bir saat sonra buluşuyorlar. Birisi, bir saat ne kadar çabuk geçti diyorken diğeri zaman geçmek bilmedi diyor.

Ama ikiside aynı anda aynı yerden ayrılı aynı anda aynı yerde tekrar buluştular. Ben bunları nereden mi biliyorum? O kafeyi ben işletiyorum. Belkide zaman sabit insanlar bozuktur.
ASametYildirim ofurkanak hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 11 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Aydinlatin bizi

• Üyelik 03.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 11 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Azraelem ona zaman algısı deniyor blog yazımda detaylı olarak anlattım istersen burayada yazabilirim

LinkPicture LinkPicture WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kontrolör
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 16 / 102
  • Ticaret 0, (%0)

AZRaeLeM adlı üyeden alıntı

"Şöyle düşünün istemediğiniz birisiyle 2 saat geçireceksiniz bu 2 saat size 5 saat gibi gelebilir çünkü psikolojinize bağlı yada bir diğer örnekle sizin için çok önemli bir sınava girdiniz ve o sınav içinde zaman sizin için hızlıca akıp geçecektir buda sizin psikolojinize bağlı olarak zaman kavramını algılayışınızı gösteriyor."

İki insan bir kafede, aralarında konuşuyorlar, bir saat sonra burada tekrar buluşalım deyip ayrılıyorlar.
Birisi en zevk aldığı işlerle meşgul oluyor, diğeri ise sıkıcı bir şekilde boş boş oturuyor.
Tam bir saat sonra buluşuyorlar. Birisi, bir saat ne kadar çabuk geçti diyorken diğeri zaman geçmek bilmedi diyor.

Ama ikiside aynı anda aynı yerden ayrılı aynı anda aynı yerde tekrar buluştular. Ben bunları nereden mi biliyorum? O kafeyi ben işletiyorum. Belkide zaman sabit insanlar bozuktur.

Zaman algısı başka bişey , zaman başka bişey
Sonuçta ikisi için de geçen zaman 1 saat

Geçmişe gitmek imkansızdir ki geçmişe gidiliyor olsaydı
Gelecekten günümüze gelirdi insanlar
Gelmediklerine göre geçmişe gidilemiyor :)

İlgili karikatürler:

AZRaeLeM ofurkanak hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

Resim Linki Almanın En Kullanışlı Yolu LinkPicture.com

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 11 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Iyide gidilmiyor diye bir sey yok belkide daha giden olmamıştır 😁
hkccrn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al