wmaraci reklam

Alan adından dolayı dava

25 Mesajlar 4.205 Okunma
wmaraci reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Yahu sen yine mantıklı yaklaşırsın olaylara, bakış açını biliyorum senin.

Ama gerçek olan bir şeyi gözden kaçırıyorlar; domain ile marka tescil bambaşka şeylerdir.

Domaine veriyor misal 50 TL, sanıyor ki her şeyi satın aldı. Yok öyle bir dünya maalesef. Marka sahipleri keriz mi:) Sırf bu işten para kazanan marka avcıları var piyasada.

Bem en makul ve mantıklı yolu izah etmeye çalıştım.
Hali hazırda bir marka müracaatım var ve onay aşamasında bir sorun olmayacak gibi. Şimdi ben bu markayı bir sınıfta tescil ettiriyorum. Birisinin aklına farklı bir alanda kullanmak fikri gelir gider oda o alanda tescil ettirebilir. Mühim olan aynı kulvarda çakışmamak.
Birisi marka teacil ettirmiş diğeri domain. İkisininde yetki kapsama alanı var.
Marka ulusal sınırlarda tescil edilmiş ise, birisi sınırın öbür tarafında aynı isim ile Domain alıp web kurabilir. Hatta aynı kulvarda bile yapabilir bunu. Aynı ülke sınırları içerisinde olmaz. Marka tescili yapan haklıdır, ancak aynı meslek aynı sektöre hitap ediyorsa. Farklı sektörlerde aynı marka tescil edilebilir ve domainler kullanılabilir.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

saydek adlı üyeden alıntı

bende bayılıyorum hiç bir şey bilmeden boş beleş sallayanlara
adam domain almış biride benim patentim var aynı isimde diye korku salmış
domaini kim aldıysa o kullanır fakat domaini kullanırken patentli bir ürünü veya ticari markanın logo vb şeylerini yerleştirir yayınlarsa ceza alır onun dışında o domaini istediği gibi kullanır bu tarz durumlarla defalarca karşılaştım.
neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum
adama şehir efsanesi yaratmayın korkulacak bir durum yok yeterki patentli metaryali sitende kullanma.

Size birşey sormak isterim.
Gıda sektöründe iş yapıyorsunuz ve aklınıza "kokoreç yerken sert ol, midyede keyfine bak" böyle bir slogan geldi. Kalkıp bunu afişe ettiniz, web sitenizde kullandınız. Bu sizin için sorun olur mu?
Aynı sloganı Farklı bir sektörde kullandınız diyelim. Bu sorun yaratır mı?

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
''Birisi marka teacil ettirmiş diğeri domain. İkisininde yetki kapsama alanı var.
Marka ulusal sınırlarda tescil edilmiş ise, birisi sınırın öbür tarafında aynı isim ile Domain alıp web kurabilir. Hatta aynı kulvarda bile yapabilir bunu. Aynı ülke sınırları içerisinde olmaz. Marka tescili yapan haklıdır, ancak aynı meslek aynı sektöre hitap ediyorsa. Farklı sektörlerde aynı marka tescil edilebilir ve domainler kullanılabilir.''

Burada durum biraz farklı. Sen gayet güzel şekilde anlatıyorsun ama insanlar kendilerine göre yoruyorlar maalesef, sıkıntı orada zaten :) enerjiveguc

Ben domaini 1/10 sene önce aldım, benimdir mantığı var mesela. Ne güzel düşünüyorsun da, madem bu kadar değerli senin için neden marka tescil müracaatı ile sağlama almıyorsun kendini?

Sadece marka tescil etmekle bitmiyor ayrıca. Markaya bir yatırım yapılıyor, zamanla değer kazanıyor. Ama biri domain elinde ya, bana bir şey yapamazsınız diye geziniyor :) Halbuki marka sahibi reklamlar veriyor ürün/hizmet için arge yapıyor vs vs.

Domain elinde olan kişi esasında marka sahibine engel oluyor kasıtlı olarak. Hiç işin bu tarafından bakan var mı acaba çok merak ediyorum. Marka sahibi siz olsanız ne yapardınız?

Bu liste uzar gider arkadaşlar. Bu yüzden bir şey olmaz, şehir efsanesi bunlar falan demeyelim ve marka sahiplerinin kanuni haklarına saygı duyalım derim. Ve en önemlisi domain alırken mutlaka marka sahipliğini araştıralım.

İyi forumlar.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
yilmaz70
Geçen gün bir sebepten optimizasyon için baktığın com.tr domainim varya, o benim şirketimin adı. Aynı isimde bir vatandaş bir gün arayıp "domaini bana verin benim adım o" dedi. 😂
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

olcaytd olcaytd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 331
  • Beğeniler 74 / 73
  • Ticaret 17, (%94)

imamet adlı üyeden alıntı

Size tavsiyem bu konu hakkında isim -tescilden bilgi istemeniz onlar daha sağlıklı bilgi verecektir. Bu saçma. Eğer bir suç varsa sizin kadar isim tescilde suçlu olmaz mı?

Bu durumda domaini tescil eden firma hangi amaçla kullanacağını ve hangi domainin marka hangisinin marka olmadığını bilmediği için herhangi bir zan altında bulunmaz

ugurdogan7 adlı üyeden alıntı

Aynı kategoride site açtıysanız farklı bir alana çevirin siteyi veya kapatın siteyi. İfade verdiğin zamanda böyle bir durum olduğunu bilmediğini durumdan haberdar olunca farklı alana yöneldiğini veya siteyi kapadığını belirt. Hiç olmadı istenmesi durumda domaini devredebileceğini belirt.

Adamlar video görüntü vs aldılarsa sıkıntı çıkarırlar

Konu sahibine önerim marka sahibi ile görüşüp durumu tatlıya bağlaması olacaktır. Markalar kanununa göre bu 3 yıla kadar hapsi istenen bir durumdur. Siteyi kaldır ve domaini devret

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al