wmaraci reklam

hayat.com devir kararı

16 Mesajlar 3.843 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)
Sen ulusal yada dünya çapında tanınmış bir markaysan doğal olarak hak iddia edebilirsin. Mesela audiotomobilleri.com alsan buna kimse bişey demez ama audi.com markadır bunda hak iddia edebilirler.

wmaraci
reklam

MertBalci MertBalci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 2345
  • Beğeniler 758 / 757
  • Ticaret 434, (%100)

nettebilgi adlı üyeden alıntı

Sen ulusal yada dünya çapında tanınmış bir markaysan doğal olarak hak iddia edebilirsin. Mesela audiotomobilleri.com alsan buna kimse bişey demez ama audi.com markadır bunda hak iddia edebilirler.

Hayat kelimesi çok genel bir kelimedir. Baştan zaten böyle bir kelimenin marka olması hatalı ki site yayında değil.
Buna en büyük örnek de kanald.com dur. Doğan Holding çok çabaladı adamların elinden alamadılar domaini.
Kanal D bile daha kendi tv ismindeki domainde hak iddia edemezken bu domaini nasıl devrettiler anlamadım.

01101011 01101011 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek eğitimci, akademisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 107
  • Beğeniler 54 / 39
  • Ticaret 2, (%100)
Tipik bir "parası olan düdüğü çalar" hikayesi. Yasalara, kurallara saygılıyız elbette, hele Türyike'de hukukun üstün, güçlü, tarafsız, adil olduğundan yana zerre kadar şüphemiz yok, gönlümüz rahat. Fakat içinde "hayat" sözcüğü geçiyor diye falanca filanca alanda bu ismi tescil ettirmiş birine .com uzantısının verilmesi saçmalığın daniskası.

E öyleyse hayat ismini başka alanlarda tescil ettirmiş bir sürü firma var? Aynı zamanda bildiğim kadarıyla İran ve Arap ülkeleri, bazı yakındoğu ülkeleri de "hayat" sözcüğünü kullanıyor. Hem de bu yerli ve pek keskin gözlü firmadan çok daha eski olanlar var?

Bu işin bir başka örneği bir Amerikan firması tanınmış bir Türk kadın avukatın, kendi soyadı ile açtığı hukuk bürosunda adını kullanmasını engellemek üzere dava açtı. Dava uzun bir süre devam etti ve sonunda uluslararası şirket iki yılın sonunda davanın aleyhlerine dönmesi üzerine vazgeçtiler.

Burada hayat.com adını elinde bulunduran arkadaşa iyi bir avukat bulmasını tavsiye ederdim beni duysaydı. Çünkü dünyanın neresinde olursanız olun, alan adını ilk tescilleyen ve elinde tutanındır. İster iyiye, ister kötüye kullanır.

Burada riskli, sakıncalı bir durum var. Ülkemizin girmiş olduğu müstesna hukuk ikliminin de bir uzantısı olarak bu türden bir kararın tek bir kişiye bırakılmış olmasının şaşırtıcı olmaması. Aynı zamanda uluslararası hukuk ne diyecek bu duruma acaba?

Öyleyse biz bütün enerjimizi, aklımızı fikrimizi bizden daha zengin, sesi gür çıkan, bastırıp kırıp geçene teslim edelim, öyle mi?

Burada açıkça söylemeye dilim varmıyor ama, bir tuhaflık var bu işte. İster proje olsun, ister olmasın, böylesine yaygın bir ismi, bir kavramı sırf bu alanda o adı önceden tescillemiş diye bir firmaya vermek, bir hukuk skandalıdır.

Bunu örnek alan mahkeme kararları, başvuran her işletmeye, firmaya bütün kaliteli alan adlarını el çabukluğuyla aktarıverir.

İyi o zaman, ben de epeydir park edilmiş duran okul.com, yeni.com, bilgi.com, kalem.com alan adlarının peşindeydim. Gidip uyduruk hiç tescil edilmemiş bir sektörde isim tescili yaptırıp kendi üzerime geçireyim şu alan adlarını. Hiç aklıma gelmemişti bak. Dur bir sabah olsun da...

Son diyeceğim, hakkını kaptırma sonuna kadar davanı götür arkadaş!

Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Ek Olarak:

teknoabi adlı üyeden alıntı

Lütfen dikkat edin adam Hayat isminin haklarını satın almış, bu durumda alan adının devrinde bir terslik görmemekteyim...

Bir sözcüğün hakları satın alınamaz.
"Hayat" ismi, bir sektör, iş kolunda o isimle ürün, hizmet, ticari etkinlik ayrıcalığı sağlar size. Yani ben hayat plastik ismini tescil ettirir ve plastik oyuncak üretirsem, başka hiç kimse bu isimle aynı sektörde benzer etkinlikte bulunamaz.

Alan adını elinde tutan arkadaş aynı iş kolunda mı? Olsa bile alan adı tescili, ne zamandan beri isim hakları ile ilişkilendirilmiş? Onu da kapsar hale getirilmiş?

Okuduğunuzda, hukuki bir metin olan referans olarak gösterilen metinde bir takım karışık, muğlak ifadeler var. Eğer arkadaşımız sabırla hukuk mücadelesini sürdürürse alan adının sahibi olmaya devam eder.

Hele ifadelerde "benzerlik" lafı geçiyor ki, evlere şenlik. Neyin benzerliği kurulmuş ki? Kurulsa bile alan adı, uluslararası bir güvenceyle, onu kendi iradesiyle kiralayan, elinde bulunduranındır.

Ha, siz kötüye kullanır hukuki anlamda dünyanın her yerinde suç sayılabilecek bir takım işlere alet edersiniz bunu o zaman elinizden alırlar, fakat sizden alıp başka birine vermezler hemen ticari bir alanda "hayat" ismini tescilledi diye.

Hayat, pek çok farklı sektörde, iş kolunda, üründe tescilli bulunuyor. Her birine bu isme sahip olma hakkı düşmez mi?

Adaletin bu mu dünya?
seferdemirci

kişi bu mesajı beğendi.

kalemdir kalemdir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 106 / 70
  • Ticaret 1, (%100)
bu mahkemenin bir üst merci olmadığı söyleniyor, bu ne kadar doğrudur?

ayrıca burada şikayet edilen arkadaşın 1 avukat bile tutmadığını görüyoruz, ya kendine çok güvendi kesin bende kalır gözüyle baktı yada kendine hiç güvenmiyordu bunlar bunu kesin alacak zaten para harcamayayım dedi.

Ek Olarak:

Bakın çok ilginç bir şey buldum, "horoz.com" davası, 3 hakemli dava ve reddediliyor, ama hakemlerden biri itiraz ediyor devredilmeli horoz lojistiğe diyor (hayat davası ile horoz davasını bir inceleyin ):

http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisions/html/2009/d2009-0767.html

EK 2:

şunu buldum ne kadar doğrudur bilmem:

domain isimlerinin kime ait olacağına da karar vermekte. bu kararı da ya tek hakem veriyor ya da savunan taraf 2000 euro bayılırsa 3 kişilik hakem birliği veriyor.
hakem seçiminde de hakemin davacı ...

https://eksisozluk.com/entry/17785062

eğer doğruysa , bence hayat.com için 2000 euro vermeye değerdi, 2 yabancı hakem daha eklenirdi davaya.

Ek 3:

2010 yılında görülen davası (reddedilmiş):

http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisions/text/2010/d2010-0560.html

hayat.com dan farkı adamın domain ile bir site kurmuş olması, ve domain elinde kalmış.

yani genel manada ben şunu anladım; domain bir siteye bağlı değilse veya bir projen yoksa o domain için, "kötü niyetli tescilledin sen bu domaini kardeşim" diyor bu hakem / ler.

---
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Samsunweb Samsunweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek İşletme
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ç** T**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 6 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
.com alan adı ilk alana aittir. aldığı domain ismiyle bir firma veya kişi varsa, onu taklit etmek veya o markayı hedef göstermek, kötülemek gibi bir durum söz konusuysa yasalar çerçevesinde işlem yapılabilir.

Bu yapılan adalet değildir. hayat kimya ise gitsin hayatkimya.com'u alsın veya dava açsın. bir arkadaşın dediği gibi hayat su dava açsın o alsın, sonra adı hayat olan biri gitsin dava açsın alsın.

öyle bir durum söz konusyla yüzlerce aln adı uzantısı var onlardan alsın, com.tr'ler net.tr'ler onları alsın.

kalemdir kalemdir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 255
  • Beğeniler 106 / 70
  • Ticaret 1, (%100)
***'da bir üye paylaşmış:

herkese selamlar domain sahibi olan Hakan abi bu sayfadaki bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek istediğini bu sebepten dolayı da bir yazı yazmak istediğini söyledi, bende kendisine yardımcı olmak için bu yazıyı ekliyorum..

"Arkadaşlar kısa bir bilgilendirme yapmak istedim.

Savunma yeteri kadar sağlam. Savunmamıza gelen bu sonuca Kadir bile İnanmaz

Çocuk iyi savunamamış yazan genç arkadaşlara abileri olarak selamlarımı iletiyorum,

Karar metninin ne kadar saçma olduğunu belirtmeme gerek yok!

Hakem hakkında görüş yazmak isterdim ama hepimiz aynı düşünceleri paylaşıyoruz zaten.

Kötü niyet YOK!

Marka ihlali yok!

Satma çabası yok!

Kanıt YOK!

İlgili firma ile ilgili herhangi bir ibare yok!

YOK OĞLU YOK!

Sonuç : Savunmaya ne yazdığınızın önemi yok dava açılmadan kazanılmıştı zaten!

Rahat olun, SAVAŞÇI bir milletin genlerini taşıyoruz.

Biz bitti demeden bitmez.

Selamlar
Hakan OBUZ
Not: ***.net üyelik talebinde bulundum onaylandığında bir wipo dava süreci ile ilgili hepinizi aydınlatıcı bilgileri yayınlayacağım." (üye: turksoy)

http://www.***.net/domain-genel/1351930-hayat-com-wipo-davasi-sonuclandi-5.html#post1069774484

isousluer 01101011

kişi bu mesajı beğendi.

---
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al