wmaraci reklam
lidertakipci

Bilogırlık Hakkında (Blogger'lar için öneriler ve başlangıç rehberi)

4 Mesajlar 1.338 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)
Biliyorum bu konuda yazı baya bol ancak amacım rekabet değil, sadece gördüklerimi ve depoladıklarımı yazıya döktüm umarım yararlı olur.

Blog Nedir ? Neden Blog Yazıyım ? Niye Blog Yazıyorum Lan Ben ? gibisinden şeyler için bir metin yazmak istedim, doğrudur çok yazan var bu başlığı ama birlikten kuvvet doğar, amaç ta bu zaten, aslında bu satır her şeyi özetliyor.

Blog Nedir ?

Bloglar aslında bence sadece kişisel bloglardan oluşur, yani kullanıcıların kendi fikir, düşüncelerini paylaştığı yer olmalıdır, ama günümüzde bu düşünce çok çarpıtıldı, abuk subuk konular da kişisel bloglarda yayınlanır oldu(bknz: “ben”), bu nedenle olaydan sapmış olsak da amaç kısaca fikirleri dünyayla paylaşmaktır.

Blog Yazarak Kâr Elde Edilir mi ?

Edilir edilir, sıkıntı yapmayın, host parasını çıkarırsınız en azından, ben çıkaramıyorum o ayrı mevzu :D, bloglardan para kazanmanın türlü yolu vardır, hatta arkadaşlar eğer olayı kavrarsanız “oturduğun yerden para kazan” olayını gerçekleştirmiş bile olabilirsiniz. Ben 1 günde milyarlar kazanan gördüm, insanın hevesi artıyor tabii :), peki nasıl kazanılır, ilk olarak en tanınmış ve en bilinen yol adsense’dir. Adsense, Google’nin sağladığı bir reklam hizmetidir, hani burda da kıyıda köşede var ya, onlar işte, o reklamlar adsense reklamlarıdır, adsense ücretsiz bir sistemdir, reklam verenlerin sunduğu reklamları sitenizde yayınlayarak tıklama ve gösterim başına para alırsınız, en güvenli ve çok kazandıran yöntem budur.

Diğer bir yöntem ise aynı şekilde adsense benzeri diğer reklam firmalarını kullanmaktır, onları tam bilmiyorum ben, onlar hakkında pek bilgi veremeyeceğim ama “adsense benzeri reklam” falan diye aratırsanız çıkar bir şeyler…

Sonra Adfly vs türünden link kısaltma servislerini kullanabilirsiniz, bu servisler bağlantıları kısaltarak tıklama başına para verirler, örneğin http//meclight.org adresini bir link kısaltma servisinde çevirdğinizde http://xxx.xxx/xxx00x türünden bağlantılar alırsınız ve bu bağlantıların tıklanmasında bir reklam sayfası açılır, görmüşsünüzdür, hani sağ üstte reklamı geç şeyisi çıkıyor ya, işte o sistem. Ben bu sistemi pek kullanmıyorum, aslında hiç kullanmıyorum bile diyebilirim. Zor iş.

Sonra reklam satabilirsiniz, yani adsense reklamı koyar gibi, sitenizdeki boşluklara reklam satışı yapabilirsiniz, siteniz tanınmışsa bu iyi bir seçim olacaktır fakat eğer siteniz tanınmamışsa 5 kuruş vermezler, reklam alanı koyduğunuzla kalırsınız bknz: yine ben.

Gerçi ben reklam satmıyorum ama neyse. Bu reklam alanlarını 60-70 tl ye satan siteler mevcut. Sitenin kitleye hitabı arttıkça parası da artıyor haliyle.

Sonra sitenizde eşya satabilirsiniz :) başta demiştim iş blogdan çıktı diye, böyle zor bulunan şeylerinizi falan satabilirsiniz, ama bu işin vergisi falan oluyor sanırım, bu bölümü geçin siz :D

Benim bildiğim bu kadar, daha bin türlü para kazanma yöntemi vardır :D İnternetten nasıl para kazanılır sorguları cirit atıyor web de :D…

Blog Yazmak Keyifli mi ?

Duruma göre değişebilir, bazen keyifli bazen hüzünlü oluyor, bazende ödeme parasını, boşver, kim ne yapıyorsa yapsın sen çık aradan diyor insan kendi kendine, çünkü internet bilgi çöplüğüne döndü, ben çöp atmıyorum demiyorum, ama gerçekten her türlü ıvır zıvır var, artık insanlara hitap etmek çok zor, yazdıklarınızı çok kişiye ulaştırmak çok zor, sonuçta insanlar sizin fikirlerinizi, görüşlerinizi okumayı pek tercih etmeyebilirler.

Blog Yazmazsam ne olur ?

Hiiç :D, yaşamınıza devam edersiniz, ama güzeldir yazmak, tavsiye ederim yani :)..

Blog Yazarsam ne olur ?

1. Asosyal olma ihtimali var, yalan yok. Ama kendinize güveniyorsanız hem sosyal bir insan hem de bir webmaster olabilirsiniz.

2. Uykusuz kalabilirsiniz. Örneğin ben bu yazıyı yazarken çok uykum var.

3. Eğlenirsiniz, yazıyorsunuz, tuşlar bir sürü ses çıkarıyor, eninde sonunda birileri okuyacak biliyorsunuz :)

4. Az çok bir kâr elde ediyorsunuz.

5. Fikirlerinizi salıyorsunuz, rahatlıyorsunuz.

6. Paylaşıyorsunuz, bu derin internet havuzuna birkaç damla su da siz atıyorsunuz.

7. Ekonomiye katkı sağlıyorsunuz, hosting para, domain para, seo para, şu para, bu para, para paraaa :D (Korkmayın yav, bedavasıda var :D ona da değineceğim..)

Blog yazmak için ne gerekli ?

Klavye, Mouse, Ekran, Kasa veyahut dizüstü yada telefon falan, ama telefondan zor olur, önermiyorum onu, klavyesi tıklamalı bir şeyler daha iyi olur :D

Bir adet web sitesi

Bir adet hosting

Bir adet script, wordpress falan…

Bir tane de tema…

sonra bütün karışımı tavaya atıp… pardon olay karıştı.

Evet bunun ücretsizi de var dediğim gibi altta ona da değineceğim, onda hosting falan fistan gerek olmayacak.

Bu malzemeler haricinde bir şeye ihtiyacınız yok, keyfinize göre blog yazmaya hazırsınız.

Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

Okursun belki..

Blogum için nasıl isim seçebilirim ?

Buna da bakıver…

Ücretsiz Blog Nasıl Yazarım ?

Kolay :),blogger’dan bir domain almanız yeterli, yine Google’nin bir hizmeti, bu Google de her şeye yetişiyor arkadaş, iyi sistem yahu..

Blogger, Google’nin blog yazarlarına, yazmak isteyenlere sunduğu ücretsiz bir hizmettir, bu hizmet ile siteadınız.blogspot.com domain almış olursunuz. İlla blogspotcom kullanacaksınız diye bir şey yok, isterseniz sunucuyu blogspot’dan alıp domaini kendi istediğiniz ada yönlendirebilirsiniz, yani blogger kullanmış olursunuz ama kendi siteadınız.com falan olarak kullanabilirsiniz.

Blogger site açmayı öğreteceğim inşAllah…

Ne Yazacağım, Fikir Gelmiyor ki ?

http://meclight.org/sozler-bitti-ozler-gitti/

Yazmak aslında basittir, bas ve ittir, yok olmadı, pardon, yazmak için bir sebep aramaya gerek yoktur, gördüğünüz, duyduğunuz her şey için bir yazı yazabilirsiniz. Yapmanız gereken şey onu geliştirmektir, koltuk görüp “Koltuk” başlığı altında “Koltular yumuşaktır.” yazıp bırakırsanız o iş batar :D Güzel bir makale için güzel bir araştırma gerekir, eğer öğrenciyseniz işiniz daha kolay, ödevlerinizi bile blogunuzda yayınlayabilirsiniz, hem not almış olursunuz hem hit.

Düşünün, duyduklarınızı, gördüklerinizi analiz edin. Bulduğunuz her şeyi yazabilirsiniz, unutmayın içinizde bir yazar uyuyor.

Nasıl Hit Elde Ederim ?

Hit sitenize gelen ziyaretçi sayısıdır, şahset hit benim umrumda değil, benim umrumda olan okur, ziyaretçi her yerden gelir, bunlar bot olabilirler, arama motorundan gelmiş tek konuluk bireyler olabilirler, ama bir blogun en öncelikli etkeni gerçek okurlardır, bu okurlar günde, haftada veya 2-3 günde bir bloga girip yorum atar ve yazıları değerlendirirler, paylaşırlar, bu okurlar altın okurlardır, bulunmaz taşlardır, değerli elmaslardır, onlar olmazlarsa olmaz.

Hit almak eğer sizin amacınız ise SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları yaptırabilirsiniz, tabi kesenin ağzını açacaksınız biraz, sonra diğer forum ve bloglarda reklam yapabilirsiniz, sosyal imleme yapabilirsiniz, backlink yapabilirsiniz, sitenizi tanıtan yazılar yazıp webmaster web sitelerinde paylaşabilirsiniz. Kendi kendinize SEO çalışması yapabilirsiniz. Hiç olmadı parayla hit alabilirsiniz, bunu ucuza yapanlar var.

Ancak dediğim gibi hit pek önemli değil bence, sadece siteyi üst sıralara taşıyıp tanınırlığını arttırabilir, ama bir gün olup öteki gün olmayan hit den hayır gelmez, devamlı ve düzenli hit çok iyidir.

Kimin İçin Yazmalıyım ?

Kendiniz için mi yoksa okur için mi yazmalısınız konusu pek çekişmeli değildir, aslında siz kendiniz için yazmalısınız çünkü okur sizin yazdıklarınız için gelir, okur sizi bulur ve sadece okur, sizin amacınız okura kaliteli bir hizmet sunmaktır, yazarken sıkılmamalısınız, anlamadığınız konuda sırf okurlar diye yazmamalısınız, unutmayın ki yazmak okumaktan zordur.

Okuyucuya kaliteli bir yazı çıkarmalısınız, okurun aklında soru kalmamalı, öyle yani ben gibi akılları karıştırıp bırakmayın, şu yazıda bile kim bilir kaç tane eksik çıkarttım, hoş değil yani bunlar..

Sonra okuyucunun direkt olarak konusuna değinmelisiniz, tam kalbinden vurmalısınız. Aradığı şeyi ” buldum ! ” demesini sağlamalısınız.

Ne sıklıkla Yazmalıyım ?

Kendinize göre değiştirebilirsiniz, eğer öğrenci yahut işçiyseniz iş veya okul saatleriniz dışında kalan zamandan 2-3 saat ayırmanız iyi olacaktır, bu sadece yazılar için değil, sitenizin bakımı ve düzeni için gereklidir.

Ben 8-10 saat harcıyorum bilgisayar başında, hafta sonları daha fazlalaşıyor, bir de uyku olayı olmasa fullleyeceğim ama olmuyor işte :D ama yapmayın benim gibi, güzel olmuyor böyle, gözlerim falan bozuluyor, bozuk zaten, siz düzgün bir yazar olun, bilgisayarlaşmayın, bilgisayarı kendinize uyarlayın. Yazılarınız için zaman belirleyin örneğin şu saatte, şü günde şu yazıları yazayım türünden.

Nasıl Hitap Etmeliyim ?

Size kalmış, isterseniz benim gibi bir yazıda usta, bir yazıda ne dediği belirsiz, bir yazıda “Merhaba arkadaşlar” tipinde olabilirsiniz :D, değişiklik iyidir, aslında neden böyle olduğuma gelirsek bunun nedeni yazının içeriğiyle ilgili, şimdi ben bu yazıyı böyle bir anlatımla değil de “Blog yazarıysanız kullanıcılarınıza sakin, hoş ve kibar bir sesle hitap etmelisiniz, onları üzmeyin” türünden şeyler yazarsam bir süre sonra sıkar bu nedenle eğlendirin, güldürün, tebessüm ettirin, okusunlar işte yav, devam etme isteği uyansın okurda. Gerisi önemli değil, sonuçta her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır, yanlış yazmış olabilirim, umursamayın :)…

Bu nedenle hitap şekli önemsiz, okuru olaydan koparmayın yeter.

Blog yazmak için kodlama bilmek lazım mı ?

Yok değil, yani hazır script kullanacaksanız, wordpress, blogger vs türünden, bu türlerde gerekmiyor, aslında minimum düzeyde bilmeniz gerek, ufak tefek şeyler için, hani olur ya yabancı bir ülkede hayatta kalabilecek kadar ingilizce bilgisi falan diye, aynen o şekil, blogu canlı tutabilecek kadar bir kod bilgisi gereklidir, şablon şekillendirmesinde büyük önem taşır, bunun için özel bir kursa gitmeye gerek yok, artık her konu internette anlatılıyor, her şey Google’de…

Bunun haricinde hazırdan uzak durup kendiniz bir script kodlayıp onun üzerinden yayın yaparsanız yeme de yanında yat, hem kodır :) hem bılogır :)…

Blog yazılarım nasıl Google’de üst sıralara yükselir ?

Bunun cevabı basit, aslında çoğu şey nokta atışı yapmakta, mantık her şeyi bir araya getiriyor, şimdi siz facebook ile ilgili bir yazı yazıp facebook’un üzerine çıkmayı planlarsanız saçma olur değil mi ?, işte bu yüzden sizden daha kaliteli sitelerin üzerine çıkmak için insanların araştırdığı fakat her kesin blogunda yazmadığı şeyleri bulmalısınız, kısaca özgün yazılar yazmalısınız, yani örneğin “yara bandı nasıl yapıştırılır” bunu yazan olduğunu sanmıyorum, siz yazabilirsiniz, belki biri merak edip araştırabilir, insanlar bir şeyleri yanlış yada eksik yaptıklarını düşünmekte çok üstünlerdir bu nedenle bilgisayar nasıl açılır diye araştıran bile olabilir, ama laf olsun torba dolsun diye abuk subuk her şeyi de yazmayın, sadece uzun makaleler, gerçekten kullanıcının ilgisini çekebilecek makaleler yazdığınızı düşünüyorsanız paylaşın.

Blog yazarken görünmeli miyim ? Yoksa gizli kahraman mı olmalıyım ?

Benim kararım daima gizli kahraman olmak, yani blogda kendinizle ilgili çok bilgi vermekte yarar yok diye düşünüyorum ben, insanların ön yargıları fazladır, sizin fotoğrafınıza bile bakıp sizi okumayı kesebilirler, normaldir, ilk görüşte nefret gerçektir bence. İnsan psikolojisi değil mi neyi ne zaman yapacağı belli olmaz, bu nedenle benim de yaptığım gibi bir ad soyad, hobiler falan işinizi görecektir. Her şeyin fazlası zarar.

Rahat olun

Sizi görmüyorlar, her şey yazdıklarınızla belirleniyor, bu nedenle kendinizi soyutlamayın, çok aşırıya kaçmadan fikirlerinizi yansıtın ve insanlara rehberlik etmeye çalışın, onlarla dost olun, onları tanıyın, onlarla iyi anlaşın. İyi bilogırlıklar. :D

Kaynak : http://meclight.org

wmaraci
reklam

Troublet Troublet AllahümmeSalliÂlâMuhammed Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci-Çalışan
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 0 / 63
  • Ticaret 0, (%0)
bilogırlık kelimesine gelecek yorumları merak ediyorum :D

royzboy royzboy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 47
  • Beğeniler 10 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
konu için teşekkürler bilocan :)

http://afkhukuk.com

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)

Troublet adlı üyeden alıntı

bilogırlık kelimesine gelecek yorumları merak ediyorum :D

:)

royzboy adlı üyeden alıntı

konu için teşekkürler bilocan :)

Onemli degil :)

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al