wmaraci reklam
lidertakipci

Ne Tür Blog Yazmalıyım ?

5 Mesajlar 867 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sinans1996 sinans1996 twitch.tv/romanticarcher Kullanıcı
  • Üyelik 01.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Twitch Partner Streamer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** İ**
  • Mesajlar 1225
  • Beğeniler 110 / 260
  • Ticaret 20, (%90)
Herkese merhabalar çok değerli Blog Kılavuzu okuyucuları. Blog yazma niyetine girişenlerin daha ilk evrelerinde sıkça sağa sola, forumlara, bloglara veya danışabilecekleri akıl hocalarına sorduğu en temel sorulardan birisi de Ne tür blog yazmalıyım ? Oluyor. Size şunu söyleyebilirim ki ne tür blog yazacağınızı bilmem ama şu soruyu kendinize sormaktan vazgeçtiğiniz zaman blog yazmaya başlamanız gerektiğini önerebilirim. Çünkü sizi sizden başka hiç kimse iyi tanıyamaz ve bu sorunuzun yanıtını kendi iç dünyanızda bulmalısınız diye düşünüyorum.
Ne Tür Blog Yazmalıyım ? :

Bence bu soruyu değil de kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum sizden. Benim en iyi bildiğim/yaptığım iş ne ? Bu soruya kendi cevabımı sizlere vermem gerekirse ben en iyi İnternet ve Bilgisayar işlerinden anlıyorum diye kendime sorduğum bu soruya cevap verebiliyorum. Siz de eğer kendinize böyle kesin cevaplar verebiliyorsanız. Size tavsiyem en iyi bildiğiniz konu üzerine yoğunlaşmanız yani o konu üzerine bir blog açıp yazmaya girişmeniz olacaktır. Bunun nedeni ise Blog dendiği zaman akla bilgi aktarımı gelir ve kişi en iyi bildiği şeyi bu yolla başka birine aktarabiliyor ise burada seçmesi gereken blog türü en iyi bildiği alan üzerine olmalıdır. Örnek yazılabilecek blog alanları : Teknoloji, Sağlık, Gezi, Fotoğraf, Moda vs. vs. daha sayamayacağım bir çok alan ve alt alanda blog yazabilirsiniz.
Benim Yazacağım Blog Türü Yok veya Çok :

Bunu bir örnek ile anlatırsam daha sade ve akılda kalıcı olacağına inanıyorum. Siz düşündünüz ve Moda üzerine bir blog yazmaya karar verdiniz. Moda üzerine o kadar çok açılmış blog var ki irili, ufaklı bu konuda herkes kitlesini oluşturmuş ve yazıyor peki benim böyle rekabet ortamına girmem doğru olur mu diyerek bu işe başlamamalısınız. Yazacağınız blog türü ne kadar çok veya ne kadar az olursa olsun. Biraz araştırmalar yapın ve hepsinden farklı şeyler sunabilmek için özgün olun. Yani eğer bu işe sizden önce girişmiş birileri varsa bu sizin de onlar gibi büyüyüp sağlam bir okuyucu kitlesine ulaşamayacağınız anlamına gelmesin. Siz farklı olanı insanlara özgün bir dilde sunduğunuz da sizin de sizi severek takip edecek bir okuyucu kitleniz olacaktır. Burada en önemli etkenler : Sağlam araştırma yapabilmek, var olana farklı bir açıdan bakabilmek, kendini en doğru biçimde ifade edebilmek, anlatılmak istenileni dolaylı değil doğrudan sunabilmek. Bu söylediklerimi uyguladığınız taktirde başarı kaçınılmaz olacaktır.
Kişisel Blogculuk mu Niş Blogculuk mu ? :

Sanırım hayatımda en yoğun aldığım sorulardan birisi de bu oldu. Çünkü internet aleminde sayısız başarılı veya başarısız bir çok kişisel blog gördük. Bu da insanlarda sanırım kişisel veya niş blogculuk kavramı ayrılığına itti. Öncelikle Kişisel blogculuk dediğimiz olay. Kişinin özellikle kendi isminde oluşturduğu blogunda her hangi bir konuya bağımsız kalmadan yazdığı blog türüdür diyebiliriz genel tanımı ile. Niş blogculuk kavramı kişinin en iyi bildiği veya seçtiği bir kategorinin alt dallarına yönelerek yazdığı blog türlerine niş blogculuk diyebiliriz. Yani Teknoloji burada bir alandır fakat Bilgisayarlar da bu alanın alt dalıdır. Masaüstü veya Tablet bilgisayarlar ise onun alt kategorileridir. Buralardan seçilerek yazılan bloglara niş blogculuk deriz. Her iki blogunda kendilerine göre avantajları var tabi ki...

Kişisel Blog yazarlarının yazacakları konular kolay kolay tükenmediğinden içerik üretmek konusunda diğer blogculara göre pek de sorun yaşamazlar. Çünkü onlar zaten tam anlamı ile özgünlüğü tercih eden ve belli bir konuya bağlı kalmadan içerik üretirler. Kişisel blog yazmanın bir diğer artısı ise yazan kişi kendi duygu ve düşüncelerini özgürce insanlara sunabilir....

Niş Blog yazarları ise bir kategoriye veya belli bir alana yazdığından dolayı sabit bir kitleye daha rahat ulaşabilmektedir. Bunun en önemli artısı Seo'da niş blog yazmak oldukça başarılı adımlar atmaya daha hızlı basamakları tırmanmaya yol açacağından dolayı. Belirli kesime ulaşmak daha basit bir iş olacaktır. Fakat niş blog yazmak belli bir kategori veya alt dala bağlı olduğundan dolayı ileride içerik üretme sıkıntıları yaşanabilir. Yazarların tıkandım demeye başlamaları olabilir ya da ne yazsam acaba diye düşüncelere sevk edebilir. Sizlere elimden geldiğince dilim döndüğünce iki blogunda özelliklerini aktarmaya çalıştım seçim sizin bu konuda.

Kaynak : http://blogkilavuzu.blogspot.com.tr/2015/04/ne-tur-blog-yazmalym.html

Blog : www.blogkilavuzu.blogspot.com

Sosyal olan her şey.
wmaraci
reklam

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Kişisel blog candır.

• Üyelik 01.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** İ**
  • Mesajlar 1225
  • Beğeniler 110 / 260
  • Ticaret 20, (%90)

isousluer adlı üyeden alıntı

Kişisel blog candır.

Aynen ama günümüzde kişisel blog kavramını insanlar çok yanlış anlıyor :D

Sosyal olan her şey.

NK1864 NK1864 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Medya
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 101 / 597
  • Ticaret 18, (%100)
Blog yazabilecek kapasitede biri zaten ne tür blog yazmalıyım diye sormaz. Belli bir birikimi vardır, açar ve yazar. Bu soruyu soran kişi kendisi zaten ne bildiğinden bihaberdir. Açacağı blogdan da bir hayır gelmez. İki gün yazar sonra kapatır. Herkes illa yazmalı diye de birşey yok. Bazen insanlar üzerlerinde bir yükümlülükmüş gibi blog açıyor.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 01.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** İ**
  • Mesajlar 1225
  • Beğeniler 110 / 260
  • Ticaret 20, (%90)

NK1864 adlı üyeden alıntı

Blog yazabilecek kapasitede biri zaten ne tür blog yazmalıyım diye sormaz. Belli bir birikimi vardır, açar ve yazar. Bu soruyu soran kişi kendisi zaten ne bildiğinden bihaberdir. Açacağı blogdan da bir hayır gelmez. İki gün yazar sonra kapatır. Herkes illa yazmalı diye de birşey yok. Bazen insanlar üzerlerinde bir yükümlülükmüş gibi blog açıyor.

Bana göre bu dediğiniz olay daha yeni başlayan bir insanın kendisine sorduğu soru hocam yani ben de ilk başlarken ne yazmalıyım diye soruyordum kendime. Bu bence normal bir şey çünkü insanın kendini sınaması için güzel bir soru bu

Sosyal olan her şey.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al